LIBRAIRIE RAFFIN (1990) INC. (Corporation# 2612712) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is January 1, 1970.
| Corporation ID | 2612712 |
| Business Number | 103324638 |
| Corporation Name | LIBRAIRIE RAFFIN (1990) INC. |
| Registered Office Address |
6330, Rue Saint-hubert Montreal QC H2S 2M6 |
| Corporation Status | Active / Actif |
| Number of Directors | 1 - 10 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| ALAIN DELISLE | 958 NEUFCHATEL, REPENTIGNY QC J5Y 2A5, Canada |
| BENOIT DELISLE | 204, RUE LOYOLA, REPENTIGNY QC J6A 5X2, Canada |
| CLAUDE RHÉAUME | 189, CROISSANT GILLES LECOURT, LACHENAIE QC J6V 1S4, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 1990-06-01 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Act | 1990-05-31 | 1990-06-01 |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 2006-07-28 | current | 6330, Rue Saint-hubert, Montreal, QC H2S 2M6 |
| Address | 2003-06-13 | 2006-07-28 | 6330, Rue Saint-hubert, Montreal, QC H2S 2M6 |
| Address | 1990-06-01 | 2003-06-13 | 6722 Rue Saint-hubert, Montreal, QC H2S 2M6 |
| Name | 1990-06-01 | current | LIBRAIRIE RAFFIN (1990) INC. |
| Status | 1990-06-01 | current | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2006-07-28 | Amendment / Modification | RO Changed. |
| 1990-06-01 | Amalgamation / Fusion | Amalgamating Corporation: 1377221. |
| 1990-06-01 | Amalgamation / Fusion | Amalgamating Corporation: 1377230. |
| Year | Annual Meeting Date | Corporation Type |
|---|---|---|
| 2008 | 2008-11-10 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 2007 | 2007-10-04 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 2006 | 2005-11-25 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| 173532 Canada Inc. | 6330, Rue Saint-hubert, Montreal, QC H2S 2M2 | 1990-05-30 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Akkoy Holdings Inc. | 6890 Rue Saint-hubert, MontrГ©al, QC H2S 2M6 | 2019-04-26 |
| 9191542 Canada Inc. | 6890 Saint-hubert Street, MontrГ©al, QC H2S 2M6 | 2015-02-18 |
| 8295115 Canada Incorporée | 6872 St-hubert, MontrÉal, QC H2S 2M6 | 2012-09-12 |
| Mode Magicut Fashion Inc. | 6828 Rue Saint-hubert, Montreal, QC H2S 2M6 | 2012-03-08 |
| 4304101 Canada Inc. | 6782 St-hubert, Montreal, QC H2S 2M6 | 2005-07-05 |
| 3397165 Canada Inc. | 6900 St-hubert Street, Basement Level, Montreal, QC H2S 2M6 | 1997-07-29 |
| 2787369 Canada Inc. | 6888 St-hubert, Montreal, QC H2S 2M6 | 1992-01-15 |
| Les Investissements Lazurite Inc. | 6862 St-hubert, Montreal, QC H2S 2M6 | 1990-02-14 |
| 166121 Canada Inc. | 6890 Rue St-hubert, Montreal, QC H2S 2M6 | 1989-01-31 |
| 164382 Canada Ltee. | 6898 Rue St-hubert, Montreal, QC H2S 2M6 | 1988-10-21 |
| Find all corporations in postal code H2S 2M6 | ||
| Name | Address |
|---|---|
| ALAIN DELISLE | 958 NEUFCHATEL, REPENTIGNY QC J5Y 2A5, Canada |
| BENOIT DELISLE | 204, RUE LOYOLA, REPENTIGNY QC J6A 5X2, Canada |
| CLAUDE RHÉAUME | 189, CROISSANT GILLES LECOURT, LACHENAIE QC J6V 1S4, Canada |
| City | MONTREAL |
| Post Code | H2S 2M6 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Raffin Publications Inc. | 6330 Rue Saint-hubert, Montreal, QC H2S 2M2 | 2004-06-28 |
| C.i.c.i. Engineering (1990) Inc. | 6600 Rte Transcanadienne, Pointe-claire, QC H9R 4S2 | 1984-04-27 |
| Modes S.v.h. (1990) Inc. | 5333 Casgrain, Suite 302, Montreal, QC H2T 1X3 | 1990-02-02 |
| Navicrie (1990) Inc. | Waskaganish, James Bay, QC J0M 1R0 | 1989-07-27 |
| Vetements Coule Douce 1990 Ltee. | 5882 Avenue Centennial, CГґte Saint-luc, QC H4W 2Z9 | 1989-03-02 |
| La Compagnie De Pierre Et Beton Nationale (1990) Ltee | 10459 Ave. Bellevois, Montreal, QC H1H 3C5 | 1990-03-20 |
| Les Distillateurs De La Colombie-britannique (1990) Limitee | 57 Erb Street West, Waterloo, ON N2J 1L7 | 1963-11-13 |
| Les Vetements Bilerman (1990) Ltee | 555 Chabanel West, Suite 1107, Montreal, QC H2N 2H8 | 1989-08-22 |
| House of Doors and Windows of Brossard (1990) Inc. | 35 Quinlan, Coteau Du Lac, QC J0P 1B0 | 1990-09-20 |
| Nordic Road Escort 1990 Ltd. | 1265a Graham Bell, Boucherville, QC J4B 6A1 | 1990-12-19 |
Please comment or provide details below to improve the information on LIBRAIRIE RAFFIN (1990) INC..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.