PHOTOGRAPHIE SOTOS INC. (Corporation# 2612542) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is June 1, 1990.
| Corporation ID | 2612542 |
| Business Number | 103230447 |
| Corporation Name |
PHOTOGRAPHIE SOTOS INC. SOTOS PHOTOGRAPHY INC. |
| Registered Office Address |
4129 Samson Boul Chomedey, Laval QC H7W 2G5 |
| Incorporation Date | 1990-06-01 |
| Dissolution Date | 2009-04-17 |
| Corporation Status | Dissolved / Dissoute |
| Number of Directors | 1 - 10 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| MIGUEL CORREIA | 3310 CHARLES STREET, SUITE 302, LAVAL QC H7V 3X2, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 1990-06-01 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Act | 1990-05-31 | 1990-06-01 |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 1999-11-29 | current | 4129 Samson Boul, Chomedey, Laval, QC H7W 2G5 |
| Address | 1990-06-01 | 1999-11-29 | 4129 Samson Blvd, Chomedey, Laval, QC H7W 1B9 |
| Name | 1990-06-01 | current | PHOTOGRAPHIE SOTOS INC. |
| Name | 1990-06-01 | current | SOTOS PHOTOGRAPHY INC. |
| Status | 2009-04-17 | current | Dissolved / Dissoute |
| Status | 2008-11-06 | 2009-04-17 | Active - Dissolution Pending (Non-compliance) / Actif - Dissolution en cours (Non-conformitГ©) |
| Status | 1992-12-17 | 2008-11-06 | Active / Actif |
| Status | 1992-09-01 | 1992-12-17 | Active - Dissolution Pending (Non-compliance) / Actif - Dissolution en cours (Non-conformitГ©) |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2009-04-17 | Dissolution | Section: 212 |
| 1990-06-01 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Year | Annual Meeting Date | Corporation Type |
|---|---|---|
| 2006 | 2006-11-30 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 2005 | 2005-11-30 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 2004 | 2005-04-11 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| Address | 4129 SAMSON BOUL |
| City | CHOMEDEY, LAVAL |
| Province | QC |
| Postal Code | H7W 2G5 |
| Country | Canada |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Younik Style Inc. | 1665 Raoul-lagacГ©, Laval, QC H7W 0A2 | 2014-01-03 |
| 7786026 Canada Inc. | 1655 Raoul-lagace, Laval, QC H7W 0A2 | 2011-02-23 |
| 7339151 Canada Inc. | 1730 Rue Raoul-lagacГ©, Laval, QC H7W 0A2 | 2010-02-24 |
| 12448122 Canada Inc. | 1730 Rue Raoul-lagacГ©, Laval, QC H7W 0A2 | 2020-10-26 |
| 8268436 Canada Inc. | 1760 Raoul-lagacГ©, Laval, QC H7W 0A3 | 2012-08-07 |
| Chr Projects Inc. | 1770 Raoul-lagace, Laval, QC H7W 0A3 | 1997-09-08 |
| 11970585 Canada Inc. | 1760 Rue Raoul-lagacГ©, Laval, QC H7W 0A3 | 2020-03-20 |
| Easy1 Booking Inc. | 4889 Rue De Horta, Laval, QC H7W 0A4 | 2020-04-21 |
| Sammoun Electrique Inc. | 4853 Rue De Horta, Laval, QC H7W 0A4 | 1985-04-29 |
| 7263422 Canada Inc. | 5009 Horta, Laval, QC H7W 0A5 | 2009-10-21 |
| Find all corporations in postal code H7W | ||
| Name | Address |
|---|---|
| MIGUEL CORREIA | 3310 CHARLES STREET, SUITE 302, LAVAL QC H7V 3X2, Canada |
| City | CHOMEDEY, LAVAL |
| Post Code | H7W 2G5 |
| Category | photo |
| Category + City | photo + CHOMEDEY, LAVAL |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Sotos Syndrome Support Association of Canada | 1944 Dumfries Road, Mont-royal, QC H3P 2R9 | 2002-01-07 |
| Restaurant Place Sotos Inc. | 2210 Rue Guy, Montreal, QC | 1977-04-07 |
| Le RГ©seau De La Photographie (rdp) Inc. | 210, Rue Beaudoin, MontrГ©al, QC H4C 2Y2 | 2013-06-07 |
| L'institut Canadien De Photographie | 90 Sparks St, Suite 500, Ottawa, ON K1P 5B4 | 1963-11-26 |
| Le Musee Canadien De La Photographie | 176 Balmoral Avenue, Toronto, ON M4V 1J6 | 1980-09-18 |
| Malteste Photographie Expressionniste Inc. | 841 Sydney St, Unit 152, Cornwall, ON K6H 7L2 | 2012-03-28 |
| Photographie Verbatim Inc. | 4150 St. Catherine St. West, Montreal, QC H3Z 2Y5 | 1982-08-04 |
| Campho Photographie Ltee | 6625 Est, Rue Sherbrooke, Suite 201, Montreal, QC | 1978-05-25 |
| Photographie J.s.m. Prisma Inc. | 146 Barr Street, St-laurent, QC H4T 1Y4 | |
| Photographie Robomast Inc. | 590 Place De La Fontaine, Bureau 2c, Verdun, QC H3E 1G7 | 2003-08-25 |
Please comment or provide details below to improve the information on PHOTOGRAPHIE SOTOS INC..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.