LES PLACEMENTS YVON CYR INC. (Corporation# 2612291) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is May 28, 1990.
| Corporation ID | 2612291 |
| Business Number | 896496031 |
| Corporation Name | LES PLACEMENTS YVON CYR INC. |
| Registered Office Address |
77 Place Bleury Rosemere QC J7A 4L9 |
| Incorporation Date | 1990-05-28 |
| Dissolution Date | 2004-07-12 |
| Corporation Status | Dissolved / Dissoute |
| Number of Directors | 1 - 15 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| YVON CYR | 150 RUE DUCHARME, ROSEMERE QC J7A 4G8, Canada |
| DIANE SABOURIN | 150 RUE DUCHARME, ROSEMERE QC J7A 4G8, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 1990-05-28 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Act | 1990-05-27 | 1990-05-28 |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 1990-05-28 | current | 77 Place Bleury, Rosemere, QC J7A 4L9 |
| Name | 1990-05-28 | current | LES PLACEMENTS YVON CYR INC. |
| Status | 2004-07-12 | current | Dissolved / Dissoute |
| Status | 2004-02-03 | 2004-07-12 | Active - Dissolution Pending (Non-compliance) / Actif - Dissolution en cours (Non-conformitГ©) |
| Status | 1998-09-01 | 2004-02-03 | Active - Dissolution Pending (Non-compliance) / Actif - Dissolution en cours (Non-conformitГ©) |
| Status | 1990-05-28 | 1998-09-01 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2004-07-12 | Dissolution | Section: 212 |
| 1990-05-28 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Year | Annual Meeting Date | Corporation Type |
|---|---|---|
| 1996 | 1996-11-26 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| 3349934 Canada Inc. | 67 Place Bleury, Rosemere, QC J7A 4L9 | 1997-02-27 |
| Resto-coupe Inc. | 70 Place Bleury, Rosemere, QC J7A 4L9 | 1988-05-10 |
| Jardin Frais Inc. | 71 Place Bleury, Rosemere, QC J7A 4L9 | 1988-04-28 |
| 3267563 Canada Inc. | 75 De Bleury Street, RosemГ€re, QC J7A 4L9 | 1996-06-04 |
| Services De Photo Industriels (s.p.i.) Inc. | 64 Place Bleury, Rosemere, QC J7A 4L9 | 1989-10-12 |
| Qc Inter-impex LtГ©e | 64 Place Bleury, Rosemere, QC J7A 4L9 | 1989-11-29 |
| SociÉtÉ ImmobiliÈre Domina LtÉe | 70 Place Bleury, Rosemere, QC J7A 4L9 | 1988-07-22 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| 6282342 Canada Inc. | 8 Rue Paul-bergeron, Blainville, QC J7A 0A1 | 2004-10-01 |
| 10084344 Canada Inc. | 1 Rue Hector-maisonneuve, Blainville, QC J7A 0A2 | 2017-01-30 |
| 9768335 Canada Inc. | 15 Rue Hector-maisonneuve, Blainville, QC J7A 0A2 | 2016-05-30 |
| Ludicsteps Solutions Inc. | 4, Hector-maisonneuve, Blainville, QC J7A 0A2 | 2015-04-29 |
| 9015566 Canada Inc. | 4 Hector-maisonneuve, Blainville, QC J7A 0A2 | 2014-09-10 |
| Caj Asset Holding Inc. | 15, Rue Hector-maisonneuve, Blainville, QC J7A 0A2 | 2010-10-04 |
| 7505396 Canada Inc. | 35 Hector Maisonneuve, Blainville, QC J7A 0A2 | 2010-05-04 |
| 7505426 Canada Inc. | 35 Hector Maisonneuve, Blainville, QC J7A 0A2 | 2010-05-04 |
| Garderies Coffre À Jouets (arthur-sauvÉ) Inc. | 15, Rue Hector-maisonneuve, Blainville, QC J7A 0A2 | 2012-02-15 |
| 192372 Canada Inc. | 1 Rue Hector-maisonneuve, Blainville, QC J7A 0A2 | 1985-03-14 |
| Find all corporations in postal code J7A | ||
| Name | Address |
|---|---|
| YVON CYR | 150 RUE DUCHARME, ROSEMERE QC J7A 4G8, Canada |
| DIANE SABOURIN | 150 RUE DUCHARME, ROSEMERE QC J7A 4G8, Canada |
| City | ROSEMERE |
| Post Code | J7A4L9 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Yvon Gignac Investments Inc. | 800 Boul. Chomedey, Tour C, Bureau 430, Laval, QC H7V 3Y4 | 1981-02-11 |
| Yvon Fontaine Holdings Inc. | 345 19th Avenue, Two Mountains, QC J7R 4E5 | 1981-02-23 |
| Yvon St-amour Investments Inc. | 3450 Rue Drummond, App 518, Montreal, QC H3G 1Y2 | 1980-09-26 |
| Les Placements Charles & Yvon Therien Inc. | 1885 Rue Bossuet, Montreal, QC H1N 2R6 | 1984-10-10 |
| Les Placements Yvon Gareau Inc. | 1100 3e Avenue Est, C.p. 907, Val D'or, QC J9P 4P8 | 1978-05-03 |
| Les Placements Yvon Duchaine Inc. | 675-25 Rue Paul-doyon, Boucherville, QC J4B 8S1 | 1980-06-20 |
| Les Placements Yvon A. Lafontaine Inc. | 21, Place Des Chevaliers, St-sauveur, QC J0R 1R4 | 1977-03-14 |
| Les Placements Yvon Goulet Inc. | 6 Robinson, Repentigny, QC J5Y 3C4 | 1983-11-17 |
| Les Placements Yvon Lahaie Inc. | Bristol Twp, P.o. Box 360, Timmins, ON P4N 7E2 | 1988-11-14 |
| Les Placements Yvon Morency Inc. | 1705 Victoria, #818, St-lambert, QC J4R 2T7 | 1969-04-16 |
Please comment or provide details below to improve the information on LES PLACEMENTS YVON CYR INC..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.