ZAHLE ASSOCIATION (Corporation# 2612283) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is May 28, 1990.
| Corporation ID | 2612283 |
| Business Number | 890394794 |
| Corporation Name | ZAHLE ASSOCIATION |
| Registered Office Address |
29 Thunderbird Crescent Ottawa ON K2M 2V7 |
| Incorporation Date | 1990-05-28 |
| Corporation Status | Active / Actif |
| Number of Directors | 7 - 7 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| bassem geha | 4450 shoreline dr, ottawa ON K1V 1M1, Canada |
| mirna el-helou | 60 chatelaine st., gatineau QC J8V 2N4, Canada |
| MIREILLE ZAATAR | 29 THUNDERBIRD CRESCENT, OTTAWA ON K2M 2V7, Canada |
| Mhanna Georges Mhanna | 415 Riverboat Heights, Ottawa ON K2J 3V4, Canada |
| Karim Sadaka | 12 Hunterswood Crescent, Ottawa ON K1G 5V1, Canada |
| Jean Pierre Sabbagh El Rami | 33 Rue de la Galaxie, Gatineau QC J9A 2Z4, Canada |
| Rabih Serghani | 283 Big Dipper Street, Manotick ON K4M 0J4, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 2014-02-19 | current |
Canada Not-for-profit Corporations Act (NFP Act) Loi canadienne sur les organisations Г but non lucratif (Loi BNL) |
| Act | 1990-05-28 | 2014-02-19 |
Canada Corporations Act - Part II (CCA - Part II) Loi sur les corporations canadiennes - partie II (LCC - Partie II) |
| Act | 1990-05-27 | 1990-05-28 |
Canada Corporations Act - Part II (CCA - Part II) Loi sur les corporations canadiennes - partie II (LCC - Partie II) |
| Address | 2020-01-13 | current | 29 Thunderbird Crescent, Ottawa, ON K2M 2V7 |
| Address | 2018-03-06 | 2020-01-13 | 44 Rialto Way, Ottawa, ON K1T 4B1 |
| Address | 2014-02-19 | 2018-03-06 | 4387, Whittaker Crs., Ottawa, ON K1B 4P1 |
| Address | 1990-05-28 | 2014-02-19 | 44 Beausejour, Gatineau, QC J8T 5V6 |
| Name | 2010-07-28 | current | ZAHLE ASSOCIATION |
| Name | 1990-05-28 | 2010-07-28 | ZAHLE OVERSEAS ASSOCIATION |
| Status | 2014-02-19 | current | Active / Actif |
| Status | 2010-01-08 | 2014-02-19 | Active / Actif |
| Status | 2004-12-16 | 2010-01-08 | Active - Dissolution Pending (Non-compliance) / Actif - Dissolution en cours (Non-conformitГ©) |
| Status | 1990-05-28 | 2004-12-16 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2014-02-19 | Continuance (transition) / Prorogation (transition) | Jurisdiction: Canada Corporations Act - Part II (CCA-II) / Loi sur les corporations canadiennes, partie 2 (LCC-Partie 2) |
| 2010-07-28 | Amendment / Modification | Name Changed. |
| 1990-05-28 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Year | Annual Meeting Date | Corporation Type |
|---|---|---|
| 2020 | 2020-02-19 | Non-Soliciting N'ayant pas recours Г la sollicitation |
| 2019 | 2019-01-23 | Non-Soliciting N'ayant pas recours Г la sollicitation |
| 2018 | 2018-01-07 | Non-Soliciting N'ayant pas recours Г la sollicitation |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| 9244891 Canada Ltd. | 39 Thunderbird Crescent, Ottawa, ON K2M 2V7 | 2015-04-03 |
| 7251688 Canada Inc. | 9 Thunderbird Cr, Kanata, ON K2M 2V7 | 2009-09-30 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| 11806262 Canada Inc. | 137 Tandalee Cres, Ottawa, ON K2M 0A1 | 2019-12-23 |
| Ottawa Rabbit Rescue | 260 Tandalee Crescent, Kanata, ON K2M 0A1 | 2019-10-22 |
| Dawcon Construction Inc. | 118 Tandalee Crescent, Ottawa, ON K2M 0A1 | 2019-10-07 |
| 11593005 Canada Inc. | 292 Tandalee Crescent, Kanata, ON K2M 0A1 | 2019-08-27 |
| Nimbus - Technical Solutions Inc. | 248 Tandalee Crescent, Ottawa, ON K2M 0A1 | 2019-08-26 |
| 9039244 Canada Inc. | 106 Tandalee Crescent, Kanata, ON K2M 0A1 | 2014-10-02 |
| Zeptocad Research Corporation | 244 Tandalee Crescent, Ottawa, ON K2M 0A1 | 2013-03-15 |
| Iroiro Creative Ltd. | 110 Tandalee Crescent, Ottawa, ON K2M 0A1 | 2013-01-31 |
| Kaveri Inc. | 139 Tandalee Crescent, Kanata, ON K2M 0A1 | 2012-02-06 |
| 7704755 Canada Inc. | 140 Tandalee Crescent, Kanata, ON K2M 0A1 | 2010-11-18 |
| Find all corporations in postal code K2M | ||
| Name | Address |
|---|---|
| bassem geha | 4450 shoreline dr, ottawa ON K1V 1M1, Canada |
| mirna el-helou | 60 chatelaine st., gatineau QC J8V 2N4, Canada |
| MIREILLE ZAATAR | 29 THUNDERBIRD CRESCENT, OTTAWA ON K2M 2V7, Canada |
| Mhanna Georges Mhanna | 415 Riverboat Heights, Ottawa ON K2J 3V4, Canada |
| Karim Sadaka | 12 Hunterswood Crescent, Ottawa ON K1G 5V1, Canada |
| Jean Pierre Sabbagh El Rami | 33 Rue de la Galaxie, Gatineau QC J9A 2Z4, Canada |
| Rabih Serghani | 283 Big Dipper Street, Manotick ON K4M 0J4, Canada |
| City | OTTAWA |
| Post Code | K2M 2V7 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Zahle Toronto Association | 55 Fieldcroft Crt, Maple, ON L6A 1J3 | 2018-12-13 |
| Club Zahle MontrÉal | 9265 Avenue Louis-dessaules, Montréal, QC H1E 6S4 | 2007-06-11 |
| Zahle Trade Canada Inc. | 10 Hillholm Blvd., Richmond Hill, ON L4B 2H9 | 2015-10-07 |
| Zahle Federation North America | 87 Senator Reesor’s Drive, Markham, ON L3P 3E4 | 2019-10-10 |
| Canadian Nurses Association | 50 The Driveway, Ottawa, ON K2P 1E2 | 1970-07-15 |
| Association De MГ©diation Fiscale | 1001 Rue Lenoir, B111, MontrГ©al, QC H4C 2Z6 | 2014-02-18 |
| Association Hmcs Huron Association | 4130 Sir George Simpson, Lachine, QC H8T 1E4 | 1982-11-25 |
| Freethought Association of Canada Inc. | 1-157 Madison Ave., Toronto, ON M5R 2S6 | 2007-12-10 |
| Cement Association of Canada | 502-350, Sparks Street, Ottawa, ON K1R 7S8 | 2012-11-21 |
| The Canadian Philosophical Association | 60 Moutray Street, Toronto, ON M6K 1W5 | 1963-12-20 |
Please comment or provide details below to improve the information on ZAHLE ASSOCIATION.
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.