L.O.S. APPAREL INC. (Corporation# 2612267) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is May 28, 1990.
| Corporation ID | 2612267 |
| Business Number | 132600347 |
| Corporation Name | L.O.S. APPAREL INC. |
| Registered Office Address |
1874 Scarth Street Suite 1500 Regina SK S4P 4E9 |
| Incorporation Date | 1990-05-28 |
| Corporation Status | Inactive - Amalgamated / Inactif - FusionnГ©e |
| Number of Directors | 1 - 10 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| ARCHIE CAMERON | 2503 EAST PHILIP ROAD, REGINA SK S4V 1Z7, Canada |
| PETER J. CAMERON | 2503 EAST PHILIP ROAD, REGINA SK S4V 1Z7, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 1990-05-28 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Act | 1990-05-27 | 1990-05-28 |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 1990-05-28 | current | 1874 Scarth Street, Suite 1500, Regina, SK S4P 4E9 |
| Name | 1990-05-28 | current | L.O.S. APPAREL INC. |
| Status | 2000-08-01 | current | Inactive - Amalgamated / Inactif - FusionnГ©e |
| Status | 1990-05-28 | 2000-08-01 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 1990-05-28 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Year | Annual Meeting Date | Corporation Type |
|---|---|---|
| 2000 | 2000-05-31 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 1999 | 1999-05-31 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 1998 | 1998-05-29 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| L.o.s. Apparel Inc. | #700-2103 11th Avenue, Regina, SK S4P 4G1 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Ipsco Inc. | 1874 Scarth Street, Suite 1500, Regina, SK S4P 4E9 | |
| Brian Manz Investments Corporation | 1874 Scarth Street, Suite 1500, Regina, SK S4P 4E9 | |
| 3290689 Canada Ltd. | 1874 Scarth Street, Suite 1500, Regina, SK S4P 4E9 | 1996-08-27 |
| Ipsco Saskatchewan Inc. | 1874 Scarth Street, Suite 1500, Regina, SK S4P 4E9 | 1996-12-02 |
| Evraz Recycling Inc. | 1874 Scarth Street, Suite 1500, Regina, SK S4P 4E9 | 1997-01-21 |
| Agrevo Seeds Inc. | 1874 Scarth Street, Suite 1500, Regina, SK S4P 4E9 | 1998-10-23 |
| Tyerman Holdings Limited | 1874 Scarth Street, Suite 1500, Regina, SK S4P 4E9 | |
| 82403 Canada Ltd. | 1874 Scarth Street, Suite 305, Regina, SK S4P 2G6 | 1977-08-09 |
| Burkay Properties Limited | 1874 Scarth Street, Suite 1500, Regina, SK S4P 4E9 | 1964-01-27 |
| Brooks Tube Ltd. | 1874 Scarth Street, Suite 1500, Regina, SK S4P 4E9 | |
| Find all corporations in the same location | ||
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| World Clearinghouse.com Inc. | 1500 - 1874 Scarth St., Regina, SK S4P 4E9 | 1998-08-07 |
| Souris Valley Pipeline Limited | 1500 - 1874 Scarth St., Regina, SK S4P 4E9 | 1997-07-11 |
| 166744 Canada Ltd. | 1874 Scath St, Suite 1500, Regina, SK S4P 4E9 | 1989-02-24 |
| M & T Oxygen Ltd. | 1874 Scarth St, Suite 1500, Regina, SK S4P 4E9 | |
| Long & Mcquade (sask.) Limited | 1874 South Street, Suite 1500, Regina, SK S4P 4E9 | |
| Lateral Vector (canada) Resources Inc. | 1874 Scarth St, Suite 1500, Regina, SK S4P 4E9 | 1997-06-04 |
| Bennett Holdings and Acceptance Ltd. | 1874 Scarth Street, Suite 1500, Regina, SK S4P 4E9 | |
| Marwell Dredging (canada) Ltd. | 1874 Scarth Street, Suite 1500, Regina, SK S4P 4E9 | 1972-03-30 |
| Deep Bay Graphite Limited | 1874 Scarth Street, Suite 1500, Regina, SK S4P 4E9 | 1976-02-18 |
| Works of Art Furniture Ltd. | 1874 Scarth Street, Suite 1500, Regina, SK S4P 4E9 | 1981-09-15 |
| Find all corporations in postal code S4P4E9 | ||
| Name | Address |
|---|---|
| ARCHIE CAMERON | 2503 EAST PHILIP ROAD, REGINA SK S4V 1Z7, Canada |
| PETER J. CAMERON | 2503 EAST PHILIP ROAD, REGINA SK S4V 1Z7, Canada |
| City | REGINA |
| Post Code | S4P4E9 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Bof Apparel Limitee | 615 Dorchester Boul West, Suite 630, Montreal, QC H3B 1P7 | 1980-03-05 |
| American Apparel Community Store & Gallery Inc. | 350 Louvain Street, Suite 203, Montreal, QC H3N 2E8 | 2004-09-16 |
| Marv Holland Apparel Ltd. | 360, Main Street, 1700, Commodity Excange Tower, Winnipeg, MB R3C 3Z3 | |
| Tc Sports and Apparel Inc. | 110-11th Street, Brandon, MB R7A 4J4 | |
| American Apparel Canada Wholesale Inc. | 1500-1550 Rue Metcalfe, MontrГ©al, QC H3A 1X6 | 2004-09-16 |
| American Apparel Canada Retail Inc. | 1550 Rue Metcalfe, No.1500, MontrГ©al, QC H3A 1X6 | |
| Services De CrÉdit Et Collection Apparel Inc. | 1509 Sherbrooke St West, Apt 58, Montreal, QC H3G 1M1 | 1988-06-20 |
| Triple Threat Apparel Inc. | 360 Ominica St E, Moose Jaw, SK S6H 0G8 | |
| Emerald Pacific Apparel and Craft Inc. | 195 South Kingsway, Toronto, ON M6S 3T6 | |
| 7d7 Apparel Inc. | Ne 06-56-27-w4, Morinville, AB T8R 1S3 | 2020-02-06 |
Please comment or provide details below to improve the information on L.O.S. APPAREL INC..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.