173183 CANADA INC. (Corporation# 2611481) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is May 31, 1990.
| Corporation ID | 2611481 |
| Business Number | 893992032 |
| Corporation Name | 173183 CANADA INC. |
| Registered Office Address |
4021, Chemin Du Lac Lane Chertsey QC J0K 3K0 |
| Incorporation Date | 1990-05-31 |
| Dissolution Date | 2018-03-30 |
| Corporation Status | Dissolved / Dissoute |
| Number of Directors | 1 - 10 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| PIERRE-Y. VERVILLE | 5811 SAUMUR, ANJOU QC H1K 4B2, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 1990-05-31 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Act | 1990-05-30 | 1990-05-31 |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 2012-07-26 | current | 4021, Chemin Du Lac Lane, Chertsey, QC J0K 3K0 |
| Address | 2009-09-18 | 2012-07-26 | 9500 Boul. Gouin Est, MontrÉal, QC H1E 1E3 |
| Address | 2002-05-23 | 2009-09-18 | 8180 AndrÉ AmpÈre, MontrÉal, QC H1E 6N8 |
| Address | 1990-05-31 | 2002-05-23 | 5811 Saumur, Anjou, QC H1K 4B2 |
| Name | 1990-05-31 | current | 173183 CANADA INC. |
| Status | 2018-03-30 | current | Dissolved / Dissoute |
| Status | 2017-10-31 | 2018-03-30 | Active - Dissolution Pending (Non-compliance) / Actif - Dissolution en cours (Non-conformitГ©) |
| Status | 2008-01-07 | 2017-10-31 | Active / Actif |
| Status | 2007-09-14 | 2008-01-07 | Active - Dissolution Pending (Non-compliance) / Actif - Dissolution en cours (Non-conformitГ©) |
| Status | 1990-05-31 | 2007-09-14 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2018-03-30 | Dissolution | Section: 212 |
| 1990-05-31 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Year | Annual Meeting Date | Corporation Type |
|---|---|---|
| 2015 | 2015-05-15 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 2014 | 2014-05-23 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 2013 | 2013-04-05 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| 11425102 Canada Inc. | 1234 MontГ©e Des Bois-ronds, Chertsey, QC J0K 3K0 | 2019-05-27 |
| 11143760 Canada Inc. | 7200, Route 125, Chertsey, QC J0K 3K0 | 2018-12-20 |
| 11043234 Canada Inc. | 147 Avenue Masson, Chersey, QC J0K 3K0 | 2018-10-15 |
| 10694215 Canada LtÉe | 151 Rue Noel, Chertsey, QC J0K 3K0 | 2018-03-21 |
| European Aerospace Technologies Inc. | 720 De La Baie, Chertsey, QC J0K 3K0 | 2017-11-03 |
| 9987819 Canada Inc. | 140 Du Renard, Chertsey, QC J0K 3K0 | 2016-11-17 |
| Concept G Inc. | 295 Rue Genest, Chertsey, QC J0K 3K0 | 2015-11-13 |
| 8734305 Canada Inc. | 1234 Montee Des Bois Ronds, Chertsey, QC J0K 3K0 | 2014-04-07 |
| Publications Jr Inc. | 2101, Ch. Du Lac David E., Chertsey, QC J0K 3K0 | 2012-12-10 |
| 8125147 Canada Inc. | 830 Chertsey Blvd, Chertsey, QC J0K 3K0 | 2012-03-06 |
| Find all corporations in postal code J0K 3K0 | ||
| Name | Address |
|---|---|
| PIERRE-Y. VERVILLE | 5811 SAUMUR, ANJOU QC H1K 4B2, Canada |
| City | CHERTSEY |
| Post Code | J0K 3K0 |
Please comment or provide details below to improve the information on 173183 CANADA INC..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.