RENOVATION LANGIS INC. (Corporation# 2611384) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is May 31, 1990.
| Corporation ID | 2611384 |
| Business Number | 126246917 |
| Corporation Name | RENOVATION LANGIS INC. |
| Registered Office Address |
81 A 20e Ave Blainville QC J7C 1E4 |
| Incorporation Date | 1990-05-31 |
| Dissolution Date | 1999-10-19 |
| Corporation Status | Dissolved / Dissoute |
| Number of Directors | 1 - 3 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| MARIO LEBLANC | 81 A 20E AVENUE, BLAINVILLE QC J7C 1E4, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 1990-05-31 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Act | 1990-05-30 | 1990-05-31 |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 1990-05-31 | current | 81 A 20e Ave, Blainville, QC J7C 1E4 |
| Name | 1990-05-31 | current | RENOVATION LANGIS INC. |
| Status | 1999-10-19 | current | Dissolved / Dissoute |
| Status | 1992-09-01 | 1999-10-19 | Active - Dissolution Pending (Non-compliance) / Actif - Dissolution en cours (Non-conformitГ©) |
| Status | 1990-05-31 | 1992-09-01 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 1999-10-19 | Dissolution | Section: 212 |
| 1990-05-31 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Address | 81 A 20E AVE |
| City | BLAINVILLE |
| Province | QC |
| Postal Code | J7C 1E4 |
| Country | Canada |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Excavation Langis (1980) Inc. | 81 A 20e Ave, Blainville, QC J7C 1E4 | 1980-04-25 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Les Importations Watera Inc. | 103-100, Rue Gaston-dumoulin, Blainville, QC J7C 0A3 | 2020-06-30 |
| Novatis Imports Inc. | 100, Gaston-dumoulin, Suite 103, Blainville, QC J7C 0A3 | 2017-05-01 |
| 9093532 Canada Inc. | 100, Gaston-dumoulin, Bureau 103, Blainville, QC J7C 0A3 | 2014-11-20 |
| The Gaspe Fly Co. Inc. | 80 Gaston-dumoulin, Unit 103, Blainville, QC J7C 0A3 | 2012-04-10 |
| 7933762 Canada Inc. | 60, Rue Gaston-dumoulin, Blainville, QC J7C 0A3 | 2011-08-03 |
| Mecanertech Inc. | 80, Gaston-dumoulin, Bureau 106, Blainville, QC J7C 0A3 | 1998-03-30 |
| R. Nicar Broker Inc. | 10, Rue Gaston-dumoulin, Suite 500, Blainville, QC J7C 0A3 | 1992-04-09 |
| Spi SantÉ SÉcuritÉ Inc. | 60 Rue Gaston-dumoulin, Blainville, QC J7C 0A3 | |
| Equipements De Securite Et Premiers Soins Global Inc. | 60, Rue Gaston-dumoulin, Blainville, QC J7C 0A3 | 1993-11-25 |
| Instavolt Inc. | 10, Rue Gaston-dumoulin, Bureau 500, Blaiville, QC J7C 0A3 | 2009-01-05 |
| Find all corporations in postal code J7C | ||
| Name | Address |
|---|---|
| MARIO LEBLANC | 81 A 20E AVENUE, BLAINVILLE QC J7C 1E4, Canada |
| City | BLAINVILLE |
| Post Code | J7C1E4 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Excavation Langis (1980) Inc. | 81 A 20e Ave, Blainville, QC J7C 1E4 | 1980-04-25 |
| Gestion Robert DeschГЉnes Inc. | 479, Monseigneur-langis, Rimouski, QC G5L 5G3 | 2013-04-19 |
| Construction Langis Inc. | 745 Boulevard St-martin, Laval, QC H7M 1Y9 | 1985-03-15 |
| Les Entreprises Serge Langis Inc. | 159, Rue PГЁre-divet, Sept-iles, QC G4R 3P5 | |
| Les Entreprises Serge Langis Inc. | 901, Avenue Arnaud, Sept-iles, QC G4R 3C5 | |
| Les Entreprises Serge Langis Inc. | 453 Rue Noel, Sept Iles, QC G4R 1M1 | 1979-08-16 |
| Langis Carol Gagnon Consulting Incorporated | 2051 Dorima Street, Orleans, ON K4A 4E8 | 2010-07-20 |
| Labrie, Langis Location D'automobile Inc. | 770 Boulevard Laure, Sept-iles, QC G4R 1Y2 | 1980-11-04 |
| Hugh Langis Studio Inc. | 401 Richmond Street West, Suite Ll01, Toronto, ON M5V 3A8 | 2019-02-07 |
| Service De Renovation P.j.m Ltee | 17111 Emile Nelligan, Apt. 4, Pierrefonds, QC | 1977-07-08 |
Please comment or provide details below to improve the information on RENOVATION LANGIS INC..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.