169031 CANADA INC. (Corporation# 2611368) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is January 1, 1970.
| Corporation ID | 2611368 |
| Business Number | 141463059 |
| Corporation Name | 169031 CANADA INC. |
| Registered Office Address |
300 Rue Leo Pariseau Suite 301 Montreal QC H2W 2P6 |
| Corporation Status | Inactive - Amalgamated / Inactif - FusionnГ©e |
| Number of Directors | 1 - 10 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| JEAN-MARC EUSTACHE | 18 HAZELWOOD, OUTREMONT QC H3T 1R3, Canada |
| LORRAINE MAHEU | 7335 PLACE MALRAUX, BROSSARD QC J4Y 1S5, Canada |
| SAM GHORAYEB | 796 COTE STE-CATHERINE, OUTREMONT QC H3T 1A7, Canada |
| PHILIPPE SUREAU | 24 ELMWOOD, OUTREMONT QC H2V 2E2, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 1990-05-31 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Act | 1990-05-30 | 1990-05-31 |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 1990-05-31 | current | 300 Rue Leo Pariseau, Suite 301, Montreal, QC H2W 2P6 |
| Name | 1990-05-31 | current | 169031 CANADA INC. |
| Status | 2001-05-01 | current | Inactive - Amalgamated / Inactif - FusionnГ©e |
| Status | 1995-11-21 | 2001-05-01 | Active / Actif |
| Status | 1995-09-01 | 1995-11-21 | Active - Dissolution Pending (Non-compliance) / Actif - Dissolution en cours (Non-conformitГ©) |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 1990-05-31 | Amalgamation / Fusion | Amalgamating Corporation: 2151286. |
| 1990-05-31 | Amalgamation / Fusion | Amalgamating Corporation: 2255693. |
| 1990-05-31 | Amalgamation / Fusion | Amalgamating Corporation: 2504715. |
| Year | Annual Meeting Date | Corporation Type |
|---|---|---|
| 1998 | 1998-02-28 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 1997 | 1997-03-06 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 1996 | 1997-03-06 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| 169031 Canada Inc. | 7287 Stuart, Montreal, QC H3N 2R3 | 1989-08-09 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| 2804778 Canada Inc. | 300 Rue Leo Pariseau, Bur. 2000, Montreal, QC H2W 2N1 | 1992-03-16 |
| 2826232 Canada Inc. | 300 Rue Leo Pariseau, Suite 2000, Montreal, QC H2W 2N1 | 1992-06-04 |
| 2909391 Canada Inc. | 300 Rue Leo Pariseau, Bur. 2400 C.p. 1145, Montreal, QC H2W 2P4 | 1993-04-02 |
| 2909405 Canada Inc. | 300 Rue Leo Pariseau, Bur. 2400 C.p. 1145, Montreal, QC H2W 2P4 | 1993-04-02 |
| 2909421 Canada Inc. | 300 Rue Leo Pariseau, Bur. 2400 C.p. 1145, Montreal, QC H2W 2P4 | 1993-04-02 |
| 2909430 Canada Inc. | 300 Rue Leo Pariseau, Bur. 2400 C.p. 1145, Montreal, QC H2W 2P4 | 1993-04-02 |
| 2914794 Canada Inc. | 300 Rue Leo Pariseau, Bur. 2400 C.p. 1145, Montreal, QC H2W 2P4 | 1993-04-22 |
| 151243 Canada Inc. | 300 Rue Leo Pariseau, Suite 2000, Montreal, QC H2W 2N1 | 1986-08-01 |
| 107074 Canada Inc. | 300 Rue Leo Pariseau, Suite 900, Montreal, QC H2W 1N1 | 1981-05-13 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Les Vacances Multitour International Inc. | 300 Leo Pariseau, Bur. 400 C.p. 2120, Montreal, QC H2W 2P6 | 1980-08-20 |
| Air Transat Holidays A.t. Inc. | 300 LÉo-pariseau, Bur. 400, Montreal, QC H2W 2P6 |
| Name | Address |
|---|---|
| JEAN-MARC EUSTACHE | 18 HAZELWOOD, OUTREMONT QC H3T 1R3, Canada |
| LORRAINE MAHEU | 7335 PLACE MALRAUX, BROSSARD QC J4Y 1S5, Canada |
| SAM GHORAYEB | 796 COTE STE-CATHERINE, OUTREMONT QC H3T 1A7, Canada |
| PHILIPPE SUREAU | 24 ELMWOOD, OUTREMONT QC H2V 2E2, Canada |
| City | MONTREAL |
| Post Code | H2W2P6 |
Please comment or provide details below to improve the information on 169031 CANADA INC..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.