DARTMOUTH DODGE CHRYSLER LIMITED (Corporation# 2611317) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is January 1, 1970.
| Corporation ID | 2611317 |
| Business Number | 873019947 |
| Corporation Name | DARTMOUTH DODGE CHRYSLER LIMITED |
| Registered Office Address |
33 Ochterloney St. Suite 300 Box 1200 Dartmouth NS B2Y 4B8 |
| Dissolution Date | 1999-10-19 |
| Corporation Status | Dissolved / Dissoute |
| Number of Directors | 1 - 7 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| BRIAN D. SMITH | 15 CEDARBRAE LANE, HALIFAX NS B3M 3M4, Canada |
| GARRETT MOSS | 13 NAUSETT CRES., DARTMOUTH NS B2W 5A2, Canada |
| SANDRA SMITH | 15 CEDARBRAE LANE, HALIFAX NS B3M 3M4, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 1990-05-30 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Act | 1990-05-29 | 1990-05-30 |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 1990-05-30 | current | 33 Ochterloney St., Suite 300 Box 1200, Dartmouth, NS B2Y 4B8 |
| Name | 1990-05-30 | current | DARTMOUTH DODGE CHRYSLER LIMITED |
| Status | 1999-10-19 | current | Dissolved / Dissoute |
| Status | 1992-09-01 | 1999-10-19 | Active - Dissolution Pending (Non-compliance) / Actif - Dissolution en cours (Non-conformitГ©) |
| Status | 1990-05-30 | 1992-09-01 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 1999-10-19 | Dissolution | Section: 212 |
| 1990-05-30 | Amalgamation / Fusion | Amalgamating Corporation: 217557. |
| 1990-05-30 | Amalgamation / Fusion | Amalgamating Corporation: 2611287. |
| 1990-05-30 | Amalgamation / Fusion | Amalgamating Corporation: 2611295. |
| 1990-05-30 | Amalgamation / Fusion | Amalgamating Corporation: 2611309. |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Custom Flow Lines Incorporated | 300-33 Ochterloney St., P.o. Box 1200, Dartmouth, NS B2Y 4B8 | 1999-01-20 |
| Pat Bottling Limited | 28 Ochterloney Street, Box 1200, Dartmouth, NS B2Y 4B8 | 1985-09-19 |
| Sunny Meadows By Yvette Inc. | 45 Alderney Dr. Queen Square, Suite 700, Dartmouth, NS B2Y 4B8 | 1983-11-14 |
| Dartmouth Dodge Chrysler Ltd. | 198 Wyse Road, P.o. Box 1199, Dartmouth, NS B2Y 4B8 | 1977-06-27 |
| Canadian Associated Laboratories Limited | 28 Ochterloney, Po Box 1200, Dartmouth, NS B2Y 4B8 | |
| Usi Canadian Utility Specialists Incorporated | 33 Ochterloney Street, Suite 300 P.o. 1200, Dartmouth, NS B2Y 4B8 | 1994-05-13 |
| Unident Limited | 45 Alderney Drive, Suite 700, Dartmouth, NS B2Y 4B8 | |
| 150126 Canada Limited | 28 Ochterloney Street, Po Box 1200, Dartmouth, NS B2Y 4B8 | 1986-08-29 |
| Smith and Siteman Investments Limited | 33 Ochterloney Street, Suite 300 Box 1200, Dartmouth, NS B2Y 4B8 | |
| Rvs Hodlings Limited | 33 Ochterloney Street, Suite 300 Box 1200, Dartmouth, ON B2Y 4B8 | |
| Find all corporations in postal code B2Y4B8 | ||
| Name | Address |
|---|---|
| BRIAN D. SMITH | 15 CEDARBRAE LANE, HALIFAX NS B3M 3M4, Canada |
| GARRETT MOSS | 13 NAUSETT CRES., DARTMOUTH NS B2W 5A2, Canada |
| SANDRA SMITH | 15 CEDARBRAE LANE, HALIFAX NS B3M 3M4, Canada |
| City | DARTMOUTH |
| Post Code | B2Y4B8 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Dartmouth Dodge Chrysler Ltd. | 198 Wyse Road, P.o. Box 1199, Dartmouth, NS B2Y 4B8 | 1977-06-27 |
| Automobiles Seaway Chrysler-dodge Inc. | 1155 Rene Levesque Blvd West, Suite 2650, Montreal, QC H3B 4S5 | 1995-02-28 |
| Chateauguay Dodge-chrysler Automobiles Ltd. | 8585 Chemin Chambly, St-hubert, QC | 1981-11-12 |
| Grand Junction Dodge Chrysler Ltd. | 2450 Chrysler Center, Windsor, ON N8W 3X7 | 1969-10-29 |
| Holand Chrysler Dodge Jeep Ltd. | 5350 Rue Ferrier, Montreal, QC H4P 1L9 | 2007-05-03 |
| Victoria Dodge Chrysler Ltd. | 2450 Chrysler Center, Windsor, ON N8W 3X7 | 1975-06-06 |
| O'connor Dodge Chrysler Ltd. | 2450 Chrysler Center, Windsor, ON N8W 3X7 | 1975-03-10 |
| Mid-clair Dodge Chrysler Ltd. | 2450 Chrysler Center, Windsor, ON N8W 3X7 | 1960-09-07 |
| Verdun Chrysler Dodge Ltee. | 3350 Wellington St, Verdun 203, QC | 1968-02-14 |
| Cyrville Chrysler Dodge Jeep Limited | 900 St-laurent Blvd, Ottawa, ON K1K 3B3 |
Please comment or provide details below to improve the information on DARTMOUTH DODGE CHRYSLER LIMITED.
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.