EASTERN SALES LTD. (Corporation# 2611201) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is January 1, 1970.
| Corporation ID | 2611201 |
| Business Number | 882828080 |
| Corporation Name | EASTERN SALES LTD. |
| Registered Office Address |
444 St-mary Avenue Suite 904 Winnipeg MB R3C 3T1 |
| Corporation Status | Inactive - Amalgamated / Inactif - FusionnГ©e |
| Number of Directors | 1 - 10 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| JOSEPH H. REWICKI | 178 LARCHDALE CRESCENT, WINNIPEG MB R2K 0C5, Canada |
| G.L. REWUCKI | 178 LARCHDALE CRESCENT, WINNIPEG MB R2K 0C5, Canada |
| E. REWUCKI | 10901 MACLEOD TRAIL S, CALGARY AB , Canada |
| A.M. REWUCKI | 1880 HENDERSON HIGHWAY, SUITE 201, WINNIPEG MB R2G 1P2, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 1990-06-27 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Act | 1990-06-26 | 1990-06-27 |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 1990-06-27 | current | 444 St-mary Avenue, Suite 904, Winnipeg, MB R3C 3T1 |
| Name | 1990-06-27 | current | EASTERN SALES LTD. |
| Status | 1990-07-31 | current | Inactive - Amalgamated / Inactif - FusionnГ©e |
| Status | 1990-06-27 | 1990-07-31 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 1990-06-27 | Continuance (import) / Prorogation (importation) | Jurisdiction: Manitoba |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| David, Michaels Capital Ltd. | 444 St-mary Avenue, Suite 904, Winnipeg, MB R3C 3T1 | 1988-10-17 |
| 80347 Canada Ltd. | 444 St-mary Avenue, Suite 900, Winnipeg, MB R3C 3T1 | 1976-07-13 |
| Toba-tex Resources Ltd. | 444 St-mary Avenue, Suite 904, Winnipeg, MB R3C 3T1 | 1980-11-25 |
| Gowler Furniture & Giftware Agencies Ltd. | 444 St-mary Avenue, Suite 700, Winnipeg, MB R3C 3T1 | 1981-04-14 |
| Remnant Productions Inc. | 444 St-mary Avenue, Suite 810, Winnipeg, MB R3C 3T1 | 1981-03-31 |
| 108077 Canada Ltd. | 444 St-mary Avenue, Suite 1100, Winnipeg, MB R3C 3T1 | 1981-06-29 |
| 141514 Canada Limited | 444 St-mary Avenue, Suite 904, Winnipeg, MB R3C 3T1 | 1985-04-04 |
| Packmier Developments Inc. | 444 St-mary Avenue, Suite 904, Winnipeg, MB R3C 3T1 | 1985-11-07 |
| Truck Weight Canada Inc. | 444 St-mary Avenue, Suite 800, Winnipeg, MB R3C 3T1 | 1989-08-01 |
| Direct Integrated Transportation Inc. | 444 St-mary Avenue, Suite 800, Winnipeg, MB R3C 3T1 | |
| Find all corporations in the same location | ||
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Admns Cherry Lane Investment Corporation | 444 St,mary Ave, Suite 1200, Winnipeg, MB R3C 3T1 | 1997-11-14 |
| Admns Adelaide Investment Corporation | 444 St.mary Ave, Suite 1200, Winnipeg, MB R3C 3T1 | 1997-09-03 |
| Keepin' Time Productions Inc. | 444 St Mary Ave, Suite 800, Winnipeg, MB R3C 3T1 | 1997-08-28 |
| 2917378 Canada Inc. | 904 444 St. Mary Avenue, Winnipeg, MB R3C 3T1 | 1993-04-29 |
| First Nations Clothing Co. Inc. | 444 St-mary Ave, Suite 904, Winnipeg, MB R3C 3T1 | 1992-10-13 |
| Criterion International Conferences & Expositions Inc. | 444 St.mary Avenue, Suite 904, Winnipeg, MB R3C 3T1 | 1991-03-21 |
| 2686007 Canada Limited | 444 St. Mary Avenue, Suite 700, Winnipeg, MB R3C 3T1 | 1991-01-25 |
| 117516 Canada Inc. | 1445 444 St. Mary Avenue, Winnipeg, MB R3C 3T1 | 1982-09-17 |
| Shamrock Label Systems Inc. | 444 St. Mary Ave., Suite 1100, Winnipeg, MB R3C 3T1 | 1982-01-18 |
| Consolidated Mann Oil Inc. | 444 Stst Mary Avenue, Suite 904, Winnipeg, MB R3C 3T1 | 1981-03-03 |
| Find all corporations in postal code R3C3T1 | ||
| Name | Address |
|---|---|
| JOSEPH H. REWICKI | 178 LARCHDALE CRESCENT, WINNIPEG MB R2K 0C5, Canada |
| G.L. REWUCKI | 178 LARCHDALE CRESCENT, WINNIPEG MB R2K 0C5, Canada |
| E. REWUCKI | 10901 MACLEOD TRAIL S, CALGARY AB , Canada |
| A.M. REWUCKI | 1880 HENDERSON HIGHWAY, SUITE 201, WINNIPEG MB R2G 1P2, Canada |
| City | WINNIPEG |
| Post Code | R3C3T1 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Eastern Blade Sales Inc. | 126 Church Street, Brockville, ON K6V 3Y2 | 1982-04-23 |
| Lashi Auto Sales Inc. | 60 Eastern Avenue, Unit 109, Brampton, ON L6W 1X8 | 2019-07-24 |
| Hac Simpson Sales (eastern) Ltd. | 25 Westwood Drive, Pointe Claire, NS H9S 4Y6 | 1980-07-10 |
| Brockway Truck Sales (eastern) Limited | 55 Steeles Avenue, Milton, ON L9T 1X9 | 1968-02-14 |
| Dometic Sales Eastern Ltd. | 2316 South Service Road West, P.o.box 212, Oakville, ON L6J 5A2 | 1947-05-26 |
| Les Articles Eastern Inc. | 2280 43rd Avenue, Lachine, QC H8T 3J1 | 1993-03-08 |
| The Eastern Chinese Press Inc. | 1123 Clark Street, Montreal, QC H2Z 1K3 | 1988-12-30 |
| Tuyaux Et Materiel De Fondation (eastern) Ltee. | 5025 Ramsay, St-hubert, QC J3Y 2S3 | 1988-10-24 |
| Logan Eastern Holdings Inc. | 494 Eastern Avenue, Toronto, ON M4M 1C5 | 2019-03-08 |
| La Compagnie D'equipement Et Accessoires Pour Pneus Eastern Limited | 1155, Boul. Rene-levesque Ouest, 31e Etage, Montreal, QC H3B 3S6 | 1958-05-09 |
Please comment or provide details below to improve the information on EASTERN SALES LTD..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.