GESTION PFIS-CAN INC. (Corporation# 2611082) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is January 1, 1970.
| Corporation ID | 2611082 |
| Business Number | 120505920 |
| Corporation Name |
GESTION PFIS-CAN INC. PFIS-CAN HOLDINGS INC. |
| Registered Office Address |
68 Chemin De L'ГЋle ГЋle-cadieux QC J7V 8P3 |
| Corporation Status | Active / Actif |
| Number of Directors | 1 - 5 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| RAYMONDE PFISTER | 68 CHEMIN DE L'ILE, ILE CADIEUX QC J7V 3P8, Canada |
| RUDOLF PFISTER | 68 CHEMIN DE L'ILE, ILE CADIEUX QC J7V 3P8, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 1990-06-01 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Act | 1990-05-31 | 1990-06-01 |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 2002-10-28 | current | 68 Chemin De L'ГЋle, ГЋle-cadieux, QC J7V 8P3 |
| Address | 1990-06-01 | 2002-10-28 | 68 Main Road, Ile Cadieux, QC J7V 5V5 |
| Name | 1995-02-07 | current | GESTION PFIS-CAN INC. |
| Name | 1995-02-07 | current | PFIS-CAN HOLDINGS INC. |
| Name | 1990-06-01 | 1995-02-07 | PFIS-CAN HOLDINGS INC. |
| Status | 1990-06-01 | current | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 1990-06-01 | Amalgamation / Fusion | Amalgamating Corporation: 2075903. |
| 1990-06-01 | Amalgamation / Fusion | Amalgamating Corporation: 2245159. |
| Year | Annual Meeting Date | Corporation Type |
|---|---|---|
| 2020 | 2019-10-07 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 2019 | 2018-09-17 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 2018 | 2017-10-24 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 2017 | 2016-09-27 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| Address | 68 CHEMIN DE L'ГЋLE |
| City | ГЋLE-CADIEUX |
| Province | QC |
| Postal Code | J7V 8P3 |
| Country | Canada |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| 11821768 Canada Incorporated | 79 Rue Des FrГЄnes, Saint-paul-d'abbotsford, QC J7V 8P3 | 2020-01-02 |
| 11594524 Canada Association | 107 Des Guerets, Vaudreuil-sur-le-lac, QC J7V 8P3 | 2019-09-04 |
| Kiwo. Ai Inc. | 10 Rue Des Vents, Vaudreuil-sur-le-lac, QC J7V 8P3 | 2019-07-17 |
| 11353152 Canada Inc. | 145 Rue Besner, Vaudreuil-sur-le-lac, QC J7V 8P3 | 2019-04-11 |
| Cinemundus Films Canada Inc. | 575 Chemin De L'anse, Vaudreuil-dorion, QC J7V 8P3 | 2019-01-07 |
| 10374091 Canada Inc. | 349 Chemin De L'anse, Vaudreuil-dorion, QC J7V 8P3 | 2017-08-22 |
| Services Marins Navitech Inc. | 91, Rue Des GuГ©rets, Vaudreuil-dorion, QC J7V 8P3 | 2017-06-21 |
| Five Knights Productions Inc. | 132, Chemin De L'anse, Vaudreuil, QC J7V 8P3 | 2015-05-12 |
| GeneviГЁve Champoux MГ©decin Inc. | 111, Rue Des Tilleuls, Vaudreuil-sur-le-lac, QC J7V 8P3 | 2014-12-17 |
| 9104933 Canada Inc. | 75, Rue Du Bosquet, Vaudreuil-sur-le-lac, QC J7V 8P3 | 2014-12-01 |
| Find all corporations in postal code J7V 8P3 | ||
| Name | Address |
|---|---|
| RAYMONDE PFISTER | 68 CHEMIN DE L'ILE, ILE CADIEUX QC J7V 3P8, Canada |
| RUDOLF PFISTER | 68 CHEMIN DE L'ILE, ILE CADIEUX QC J7V 3P8, Canada |
| City | ГЋLE-CADIEUX |
| Post Code | J7V 8P3 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Pfis-can Holdings Inc. | 68 Main Road, Ile Cadieux, QC J7V 5V5 | 1986-07-18 |
| Pfis Aviation Inc. | Rr 3, Alfred, ON K0B 1A0 | 1993-06-09 |
| Gestion Jsf Inc. | 201, Chemin Du Lac, Varennes, QC J3X 1P7 | |
| Global Management Holdings Inc. | 9275, Henri-bourassa Est, Montreal, QC H1E 1P4 | 2007-01-01 |
| F.f.e.n. Holdings Inc. | 366 Rue De Castelnau Est, MontrÉal, QC H2R 1P9 | |
| Hfm-eq Holdings Inc. | 307 Rue Tarrant, Magog, QC J1X 3P3 | 2020-12-10 |
| M.h.k. Holdings Inc. | 47 Terry Fox St., Verdun, QC H3E 1L4 | 2002-02-27 |
| Gestion Ric'art LtГ©e | 175-2333, Rue Galvani, QuГ©bec, QC G1N 4G3 | 2014-02-13 |
| M.c.r.g. Holdings Ltd. | 140 Rue Theoret, St-jerome, QC | 1977-11-17 |
| K.s.p. Holdings Inc. | 40 Second Street West, Cornwall, ON K6J 1G2 |
Please comment or provide details below to improve the information on GESTION PFIS-CAN INC..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.