ICL INTERNATIONAL CATERING LIMITED (Corporation# 2610671) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is May 29, 1990.
| Corporation ID | 2610671 |
| Business Number | 885744771 |
| Corporation Name | ICL INTERNATIONAL CATERING LIMITED |
| Registered Office Address |
4088 Cambie St Suite 300 Vancouver BC V5Z 2X8 |
| Incorporation Date | 1990-05-29 |
| Dissolution Date | 1995-10-24 |
| Corporation Status | Dissolved / Dissoute |
| Number of Directors | 1 - 10 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| RON TOIGO | 5309 11A AVE, DELTA BC V4M 1Z9, Canada |
| PETER R. TOIGO | 1506 53A STREET, DELTA BC V4M 3G2, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 1990-05-29 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Act | 1990-05-28 | 1990-05-29 |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 1991-02-18 | current | 4088 Cambie St, Suite 300, Vancouver, BC V5Z 2X8 |
| Name | 1991-06-12 | current | ICL INTERNATIONAL CATERING LIMITED |
| Name | 1990-05-29 | 1991-06-12 | DOMCO FOODS WESTERN LIMITED |
| Status | 1995-10-24 | current | Dissolved / Dissoute |
| Status | 1995-09-14 | 1995-10-24 | Active - Intent to Dissolve Filed / Actif - Intention de dissolution dГ©posГ©e |
| Status | 1990-05-29 | 1995-09-14 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 1995-10-24 | Dissolution | |
| 1995-09-14 | Statement of Intent to Dissolve / DГ©claration d'intention de dissolution | |
| 1990-05-29 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Year | Annual Meeting Date | Corporation Type |
|---|---|---|
| 1994 | 1993-09-24 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 1993 | 1993-09-24 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| 3188531 Canada Ltd. | 4088 Cambie St, Suite 300, Vancouver, BC V5Z 2X8 | 1995-09-27 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Cardball International Limited | 4088 Cambie Street, Vancouver, BC V5Z 2X8 | 1987-07-15 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| It's Legal Now! Inc. | 610 - 2851 Heather St, Vancouver, BC V5Z 0A2 | 2018-10-13 |
| Freethink Consulting Incorporated | 2851 Heather Street, Unit 604, Vancouver, BC V5Z 0A2 | 2018-04-06 |
| Triskk Inc. | 804 - 2851 Heather Street, Vancouver, BC V5Z 0A2 | 2017-02-08 |
| Taxi Bin Incorporated | 306 - 750 12th Ave W, Vancouver, BC V5Z 0A3 | 2012-08-01 |
| Olive Tree Publishing Inc. | 750 West 12th Avenue, Suite 413, Vancouver, BC V5Z 0A3 | 2007-11-22 |
| Dolphin Solar Corporation | #811, 522 8th Avenue W., Vancouver, BC V5Z 0A9 | 2020-04-12 |
| 123 Consulting, Inc. | #805 522 West 18th Avenue, Vancouver, BC V5Z 0A9 | 2004-03-28 |
| 11367358 Canada Corp. | 550 West Broadway, Vancouver, BC V5Z 0A9 | 2019-04-19 |
| Iwork Technologies Inc. | 621 West Broadway, Vancouver, BC V5Z 0E9 | 2019-05-03 |
| Kironde Holdings Ltd. | 550 West Broadway, Suite 621, Vancouver, BC V5Z 0E9 | 2018-08-14 |
| Find all corporations in postal code V5Z | ||
| Name | Address |
|---|---|
| RON TOIGO | 5309 11A AVE, DELTA BC V4M 1Z9, Canada |
| PETER R. TOIGO | 1506 53A STREET, DELTA BC V4M 3G2, Canada |
| City | VANCOUVER |
| Post Code | V5Z2X8 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| International Catering Services (ics) Ltd. | 1010 Ouest, Rue Sherbrooke, Suite 1514, Montreal, QC H3A 2R7 | 1981-01-09 |
| Jule International Catering Inc. | 6 Copperwood Sq, Scarborough, ON M1V 2C1 | 2017-08-10 |
| Wan Li Hui International Catering and Entertainment Management Inc. | 5418 Yonge Street Unit 3&4, Toronto, ON M2N 6X4 | 2019-10-28 |
| Approvisionnement International Rene Pankalla Inc. | 498, Av. Kenaston, Mont-royal, QC H3R 1M9 | 2004-02-26 |
| Vert Catering Limited | 963 Dovercourt Road-gf, Toronto, ON M6H 2X6 | 2011-08-03 |
| Fashion Chef Catering Limited | 8, Magical Road, Brampton, ON L7A 4R1 | 2019-04-19 |
| Newport Caribbean Catering Limited | 42 Martell Gate, Aurora, ON L4G 0A3 | 2017-10-09 |
| Hk Specialty Catering Limited | 920 Sheppard Ave West Suite 902, North York, ON M3H 0A2 | 2012-08-24 |
| Iwafey Restaurant and Catering Services Limited | 117-145 Neptune Drive, Toronto, ON M6A 2Y4 | 2003-10-22 |
| C.maclean Catering Service Limited | 30 Matilda Street, Sydney, NS B1N 2T4 | 1983-09-27 |
Please comment or provide details below to improve the information on ICL INTERNATIONAL CATERING LIMITED.
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.