171786 CANADA INC. (Corporation# 2517426) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is September 15, 1989.
| Corporation ID | 2517426 |
| Business Number | 122092604 |
| Corporation Name | 171786 CANADA INC. |
| Registered Office Address |
15 Harrow Rd Hampstead QC H3X 3W3 |
| Incorporation Date | 1989-09-15 |
| Dissolution Date | 2003-03-03 |
| Corporation Status | Dissolved / Dissoute |
| Number of Directors | 1 - 10 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| MARTIN SHERMAN | 110 FREDMIR, DOLLARD DES ORMEAUX QC H9A 2R3, Canada |
| HARRY DAVID | 5759 EINSTEIN AVENUE, COTE ST-LUC QC H4W 2Y9, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 1989-09-15 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Act | 1989-09-14 | 1989-09-15 |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 1989-09-15 | current | 15 Harrow Rd, Hampstead, QC H3X 3W3 |
| Name | 1990-02-09 | current | 171786 CANADA INC. |
| Name | 1989-09-15 | 1990-02-09 | A. STEIN & SON OF CANADA INC. |
| Name | 1989-09-15 | 1990-02-09 | A. STEIN & FILS DU CANADA INC. |
| Name | 1989-09-15 | 1990-02-09 | A. STEIN ; SON OF CANADA INC. |
| Name | 1989-09-15 | 1990-02-09 | A. STEIN ; FILS DU CANADA INC. |
| Status | 2003-03-03 | current | Dissolved / Dissoute |
| Status | 2002-10-01 | 2003-03-03 | Active - Dissolution Pending (Non-compliance) / Actif - Dissolution en cours (Non-conformitГ©) |
| Status | 1999-07-29 | 2002-10-01 | Active / Actif |
| Status | 1999-01-01 | 1999-07-29 | Active - Dissolution Pending (Non-compliance) / Actif - Dissolution en cours (Non-conformitГ©) |
| Status | 1989-09-15 | 1999-01-01 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2003-03-03 | Dissolution | Section: 212 |
| 1989-09-15 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Year | Annual Meeting Date | Corporation Type |
|---|---|---|
| 1998 | 1998-06-12 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 1997 | 1998-06-12 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 1996 | 1997-04-25 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Les Tissus Hazeltex Inc. | 15 Harrow Rd, Hampstead, QC H3X 3W3 | 1995-06-07 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| 3591735 Canada Inc. | 21 Harrow Road, Hampstead, QC H3X 3W3 | 1999-02-24 |
| 3170454 Canada Inc. | 81 Harrow, Montreal, QC H3X 3W3 | 1995-07-31 |
| Julia of Snowdon (international) Inc. | 45 Chemin Harrow, Hampstead, QC H3X 3W3 | 1985-11-21 |
| Recyclage Consolide (canada) Ltee | 95 Harrow, Hampstead, QC H3X 3W3 | 1984-12-04 |
| 136090 Canada Inc. | 91 Harrow Rd., Hampstead, QC H3X 3W3 | 1984-10-09 |
| Two Sisters Creations Inc. | 43 Harrow Road, Montreal, QC H3X 3W3 | 1984-09-17 |
| Societe Generale D'etudes Et D'investissements Sogetim Inc. | 17 Harrow, Hampstead, QC H3X 3W3 | 1983-06-15 |
| Les Importations Premco Inc. | 83 Ch. Harrow, Hampstead, QC H3X 3W3 | 1983-05-04 |
| Les Gestions Morris Caron Inc. | 66 Harrow Road, Hampstead, QC H3X 3W3 | 1981-09-23 |
| 107004 Canada Inc. | 57 Harrow Rd., Hampstead, QC H3X 3W3 | 1981-05-13 |
| Find all corporations in postal code H3X3W3 | ||
| Name | Address |
|---|---|
| MARTIN SHERMAN | 110 FREDMIR, DOLLARD DES ORMEAUX QC H9A 2R3, Canada |
| HARRY DAVID | 5759 EINSTEIN AVENUE, COTE ST-LUC QC H4W 2Y9, Canada |
| City | HAMPSTEAD |
| Post Code | H3X3W3 |
Please comment or provide details below to improve the information on 171786 CANADA INC..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.