L'ASSOCIATION EDUCATIVE D'ENTREPRENEURS DE LONDON (Corporation# 2517329) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is September 14, 1989.
| Corporation ID | 2517329 |
| Business Number | 138162821 |
| Corporation Name |
L'ASSOCIATION EDUCATIVE D'ENTREPRENEURS DE LONDON LONDON ENTREPRENEURIAL EDUCATION ASSOCIATION |
| Registered Office Address |
1017 Western Road Grosvenor Lodge London ON N6G 1G5 |
| Incorporation Date | 1989-09-14 |
| Dissolution Date | 2002-07-01 |
| Corporation Status | Dissolved / Dissoute |
| Number of Directors | 20 - 20 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| KATHLEEN DINDOFF | 140 FULLARTON ST., SUITE 406, LONDON ON N6A 5P2, Canada |
| JOHN G. SIM | 72 EDGEHILL CRESCENT, LONDON ON N6G 2T3, Canada |
| RICHARD MR. CRAMPTON | 519 RIVERSIDE DRIVE, SUITE 26, LONDON ON N6H 5J3, Canada |
| DIANA MS. CUNNINGHAM | 3020 GORE ROAD, LONDON ON N6V 4T7, Canada |
| MS. GIBBENS MARY | 255 QUEENS AVENUE, SUITE 400 ONE LONDON PLACE, LONDON ON N6A 5R8, Canada |
| DEL D.L. MCLENNAN | 47 COWAN AVENUE, LONDON ON N6C 4E8, Canada |
| TERRY T.J. O`NEIL | 523 FIRST STREET, LONDON ON N5V 1Z4, Canada |
| DON MR. SMITH | 255 QUEENS AVENUE, LONDON ON N6A 5R8, Canada |
| JOHN J.S. MORRIS | 197 TIMBER DRIVE, LONDON ON N6K 4B5, Canada |
| PAT MS. GRAHAM | 60 SNOWDON CRESCENT, LONDON ON N6E 1G4, Canada |
| PETER RYDER | 383 RICHMOND STREET, SUITE 700, LONDON ON N6A 3C4, Canada |
| GEOFF G.A. FRY | 741 QUEENS AVENUE, LONDON ON N5W 3H4, Canada |
| CHARLES J.C. LEMMON | R.R. #2, GRANTON ON N0M 1V0, Canada |
| JOHN E. MILLAR | -, P.O.BOX 816, STATION B, LONDON ON N6A 4Z3, Canada |
| MS. DEL WRIGHT | 58 LAONSDALE DRIVE, LONDON ON N6G 1T5, Canada |
| JOE DUNN | 267 EPWORTH AVENUE, LONDON ON N6A 2M2, Canada |
| KATHRYN M.K. MUNN | 2090 RICHMOND STREET, LONDON ON N5X 4C1, Canada |
| BILL W. MR. KIEL | 275 DUNDAS STREET, # 900, LONDON ON N6B 3L1, Canada |
| GORDON G.R. HART | 219 OXFORD STREET WEST, LONDON ON N5H 1S5, Canada |
| GEORGES G.H. STEWART | 1057 PATRICIA STREET, LONDON ON N6A 3V5, Canada |
| BILL W.J. MR. DIVER | 409 KING STREET, LONDON ON N6B 1S5, Canada |
| W.J. PILLSWORTH | 708 AMBERLEY AVENUE, LONDON ON N6H 2X6, Canada |
| JOHN SHARPE | 71 CHEPSTOWN CLOSE, LONDON ON N6G 3S5, Canada |
| TERRY T. MEYER | 410 THIRD STREET, LONDON ON N5W 4W6, Canada |
| DAVID W. HUGHES | 1673 RICHMOND STREET, SUITE 315, LONDON ON N6C 2N3, Canada |
| ANGUS N. CAMERON | 435 SECOND STREET, LONDON ON M5W 4T2, Canada |
| GORDON G.M. LANCASTER | -, P.O.BOX: 15825, DUBAI , United Arab Emirates |
| PETER P.A. REGIER | 130 DUFFERIN AVENUE, SUITE 1400 P.O.BOX: 2305, LONDON ON N6A 4E3, Canada |
| R.J. BOB ANDREWS | R.R. #1 BAYSHORE ROAD, BATH ON K0H 1G0, Canada |
| S.R. FRANKLIN | 1663 RICHMOND STREET, LONDON HILLVIEW 256, LONDON ON N6G 2N3, Canada |
| D.R. LUNAU | 125 SHERWOOD FOREST SQ., LONDON ON N6G 2C3, Canada |
| JAMES J.M. SCOTT | 597 CRANBROOK ROAD, # 68, LONDON ON N6K 2Y4, Canada |
| JUDY ANDRIGO | 1764 OXFORD STREET EAST, LONDON ON N5V 3R6, Canada |
| MICHAEL LEWIS | 169 ELGIN STREET, LONDON ON N5Z 2T7, Canada |
| SOPHOCLES MR. KATSADEMAS | 758 LEROY AVENUE, LONDON ON N5Y 4G7, Canada |
| RORY R.M. MURPHY | 3020 GORE ROAD, LONDON ON N5V 4T7, Canada |
| JAMES J.R. PASSMORE | 252 PALL MALL, 3RD FLOOR, LONDON ON N6A 5P6, Canada |
| WALTER W.D. LEGROW | 620 RICHMOND STREET, LONDON ON N6A 5J9, Canada |
| D. JACKSON | 1764 OXFORD STREET EAST, LONDON ON N5V 3R6, Canada |
| S. HENDERSON | -, P.O.BOX 5757 P.O.BOX: 5757, LONDON ON N6A 4T1, Canada |
| LINDA L.J. CROSSLEY | 371 TECUMSEH EAST, LONDON ON N6C 1T4, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 1989-09-14 | current |
Canada Corporations Act - Part II (CCA - Part II) Loi sur les corporations canadiennes - partie II (LCC - Partie II) |
| Act | 1989-09-13 | 1989-09-14 |
Canada Corporations Act - Part II (CCA - Part II) Loi sur les corporations canadiennes - partie II (LCC - Partie II) |
| Address | 2000-03-31 | current | 1017 Western Road, Grosvenor Lodge, London, ON N6G 1G5 |
| Address | 1989-09-14 | 2000-03-31 | 1764 Oxford Street East, London, ON N5V 3R6 |
| Name | 1989-09-14 | current | L'ASSOCIATION EDUCATIVE D'ENTREPRENEURS DE LONDON |
| Name | 1989-09-14 | current | LONDON ENTREPRENEURIAL EDUCATION ASSOCIATION |
| Status | 2002-07-01 | current | Dissolved / Dissoute |
| Status | 1989-09-14 | 2002-07-01 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2002-07-01 | Dissolution | Section: Part II of CCA / Partie II de la LCC |
| 1989-09-14 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Year | Annual Meeting Date | Corporation Type |
|---|---|---|
| 2000 | 2000-05-01 | |
| 1999 | 1998-06-18 | |
| 1998 | 1997-06-19 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Easy London Organization | Room 429 C, 1140 Western Road, London, ON N6G 0A3 | 2019-01-01 |
| The Arts Collective | 1422 Fanshawe Pk Rd W, London, ON N6G 0A4 | 2015-10-05 |
| Ak Arts Academy Limited | 1422 Fanshawe Park Rd West, London, ON N6G 0A4 | 2013-07-27 |
| Sp3 Research Inc. | 1919 Coronation Drive, London, ON N6G 0A5 | 2018-04-06 |
| Torro Skills Inc. | 1898 Coronation Drive, London, ON N6G 0A5 | 2017-02-22 |
| Bioenhancer Biotechnology Incorporated | 1866 Coronation Dr., London, ON N6G 0A5 | 2015-08-12 |
| Mts Music Theory Studio Inc. | 1787 Kyle Court, London, ON N6G 0A6 | 2020-04-22 |
| Studerus Electric Inc. | 1921 Kyle Court, London, ON N6G 0A6 | 2018-06-23 |
| Techtribe Inc. | 1803 Kyle Crt, London, ON N6G 0A6 | 2015-01-25 |
| Evolve Consultants Ltd. | 2043 North Routledge Park, London, ON N6G 0A7 | 2020-09-18 |
| Find all corporations in postal code N6G | ||
| Name | Address |
|---|---|
| KATHLEEN DINDOFF | 140 FULLARTON ST., SUITE 406, LONDON ON N6A 5P2, Canada |
| JOHN G. SIM | 72 EDGEHILL CRESCENT, LONDON ON N6G 2T3, Canada |
| RICHARD MR. CRAMPTON | 519 RIVERSIDE DRIVE, SUITE 26, LONDON ON N6H 5J3, Canada |
| DIANA MS. CUNNINGHAM | 3020 GORE ROAD, LONDON ON N6V 4T7, Canada |
| MS. GIBBENS MARY | 255 QUEENS AVENUE, SUITE 400 ONE LONDON PLACE, LONDON ON N6A 5R8, Canada |
| DEL D.L. MCLENNAN | 47 COWAN AVENUE, LONDON ON N6C 4E8, Canada |
| TERRY T.J. O`NEIL | 523 FIRST STREET, LONDON ON N5V 1Z4, Canada |
| DON MR. SMITH | 255 QUEENS AVENUE, LONDON ON N6A 5R8, Canada |
| JOHN J.S. MORRIS | 197 TIMBER DRIVE, LONDON ON N6K 4B5, Canada |
| PAT MS. GRAHAM | 60 SNOWDON CRESCENT, LONDON ON N6E 1G4, Canada |
| PETER RYDER | 383 RICHMOND STREET, SUITE 700, LONDON ON N6A 3C4, Canada |
| GEOFF G.A. FRY | 741 QUEENS AVENUE, LONDON ON N5W 3H4, Canada |
| CHARLES J.C. LEMMON | R.R. #2, GRANTON ON N0M 1V0, Canada |
| JOHN E. MILLAR | -, P.O.BOX 816, STATION B, LONDON ON N6A 4Z3, Canada |
| MS. DEL WRIGHT | 58 LAONSDALE DRIVE, LONDON ON N6G 1T5, Canada |
| JOE DUNN | 267 EPWORTH AVENUE, LONDON ON N6A 2M2, Canada |
| KATHRYN M.K. MUNN | 2090 RICHMOND STREET, LONDON ON N5X 4C1, Canada |
| BILL W. MR. KIEL | 275 DUNDAS STREET, # 900, LONDON ON N6B 3L1, Canada |
| GORDON G.R. HART | 219 OXFORD STREET WEST, LONDON ON N5H 1S5, Canada |
| GEORGES G.H. STEWART | 1057 PATRICIA STREET, LONDON ON N6A 3V5, Canada |
| BILL W.J. MR. DIVER | 409 KING STREET, LONDON ON N6B 1S5, Canada |
| W.J. PILLSWORTH | 708 AMBERLEY AVENUE, LONDON ON N6H 2X6, Canada |
| JOHN SHARPE | 71 CHEPSTOWN CLOSE, LONDON ON N6G 3S5, Canada |
| TERRY T. MEYER | 410 THIRD STREET, LONDON ON N5W 4W6, Canada |
| DAVID W. HUGHES | 1673 RICHMOND STREET, SUITE 315, LONDON ON N6C 2N3, Canada |
| ANGUS N. CAMERON | 435 SECOND STREET, LONDON ON M5W 4T2, Canada |
| GORDON G.M. LANCASTER | -, P.O.BOX: 15825, DUBAI , United Arab Emirates |
| PETER P.A. REGIER | 130 DUFFERIN AVENUE, SUITE 1400 P.O.BOX: 2305, LONDON ON N6A 4E3, Canada |
| R.J. BOB ANDREWS | R.R. #1 BAYSHORE ROAD, BATH ON K0H 1G0, Canada |
| S.R. FRANKLIN | 1663 RICHMOND STREET, LONDON HILLVIEW 256, LONDON ON N6G 2N3, Canada |
| D.R. LUNAU | 125 SHERWOOD FOREST SQ., LONDON ON N6G 2C3, Canada |
| JAMES J.M. SCOTT | 597 CRANBROOK ROAD, # 68, LONDON ON N6K 2Y4, Canada |
| JUDY ANDRIGO | 1764 OXFORD STREET EAST, LONDON ON N5V 3R6, Canada |
| MICHAEL LEWIS | 169 ELGIN STREET, LONDON ON N5Z 2T7, Canada |
| SOPHOCLES MR. KATSADEMAS | 758 LEROY AVENUE, LONDON ON N5Y 4G7, Canada |
| RORY R.M. MURPHY | 3020 GORE ROAD, LONDON ON N5V 4T7, Canada |
| JAMES J.R. PASSMORE | 252 PALL MALL, 3RD FLOOR, LONDON ON N6A 5P6, Canada |
| WALTER W.D. LEGROW | 620 RICHMOND STREET, LONDON ON N6A 5J9, Canada |
| D. JACKSON | 1764 OXFORD STREET EAST, LONDON ON N5V 3R6, Canada |
| S. HENDERSON | -, P.O.BOX 5757 P.O.BOX: 5757, LONDON ON N6A 4T1, Canada |
| LINDA L.J. CROSSLEY | 371 TECUMSEH EAST, LONDON ON N6C 1T4, Canada |
| City | LONDON |
| Post Code | N6G 1G5 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Canada Association of Chinese S&t Entrepreneurs | 6100 Royal Mount Avenue, Montreal, QC H4P 2R2 | 2000-05-17 |
| London Ontario Media Arts Association (lomaa) | 170 Kent Street Apt 806, London, ON N6A 4L2 | 2014-07-30 |
| London Badminton Association | 8080-1225 Wonderland Road North, London, ON N6G 2B0 | 2015-07-28 |
| London Women's Professional Association | 1960 Dalmagarry Road, London, ON N6G 0T8 | 2020-10-30 |
| The London Give A Kid A Break Association | 152 Paperbirch Crescent, London, ON N6G 1L7 | 1988-10-04 |
| London Youth Multi Cultural Association | 951 Kettridge Street, London, ON N6H 0E7 | 2017-03-22 |
| Chinese Students & Scholars Association London | 2-665 Fanshawe Park Road West, Suite 170, London, ON N6G 5B4 | 2013-09-08 |
| Brio Music Association of London | 472 Richmond Street, London, ON N6A 3E6 | 2015-05-01 |
| London Black Business Association | 91 Heather Crescent, London, ON N5W 4L6 | 2020-07-23 |
| London Cycle Link Association | 809 Dundas Street, London, ON N5W 5P6 | 2016-09-29 |
Please comment or provide details below to improve the information on L'ASSOCIATION EDUCATIVE D'ENTREPRENEURS DE LONDON.
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.