QUEST SEMICONDUCTOR INC. (Corporation# 2517311) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is September 14, 1989.
| Corporation ID | 2517311 |
| Business Number | 882846751 |
| Corporation Name | QUEST SEMICONDUCTOR INC. |
| Registered Office Address |
490 Boul St-joseph Suite 103 Hull QC J8Y 3Y7 |
| Incorporation Date | 1989-09-14 |
| Dissolution Date | 1992-03-20 |
| Corporation Status | Dissolved / Dissoute |
| Number of Directors | 1 - 10 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| NICK DEEBLE | 8 TYBALT CRES, NEPEAN ON K2H 8J5, Canada |
| LISA THOMAS | 14 CONNIE CRES, UNIT 5, CONCORD ON L4K 1L5, Canada |
| ROY B. HAYTER | 40 LEACOCK WAY, KANATA ON K2K 1S9, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 1989-09-14 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Act | 1989-09-13 | 1989-09-14 |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 1989-09-14 | current | 490 Boul St-joseph, Suite 103, Hull, QC J8Y 3Y7 |
| Name | 1989-09-14 | current | QUEST SEMICONDUCTOR INC. |
| Status | 1992-03-20 | current | Dissolved / Dissoute |
| Status | 1992-01-02 | 1992-03-20 | Active - Dissolution Pending (Non-compliance) / Actif - Dissolution en cours (Non-conformitГ©) |
| Status | 1989-09-14 | 1992-01-02 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 1992-03-20 | Dissolution | |
| 1989-09-14 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| 3350177 Canada Inc. | 562 St-joseph, Hull, QC J8Y 3Y7 | 1997-02-27 |
| A.d.j. Electronics Inc. | 446 St-joseph Blvd, Hull, QC J8Y 3Y7 | 1995-11-22 |
| 2885956 Canada Inc. | 426 Boul. St-joseph, Hull, QC J8Y 3Y7 | 1993-02-08 |
| La Maison Buffet Chinois Hull Inc. | 426 Boul St-joseph, Hull, QC J8Y 3Y7 | 1991-05-01 |
| 175904 Canada Inc. | 424 Boul. St-joseph, Hull, QC J8Y 3Y7 | 1990-11-23 |
| 164384 Canada Inc. | 462 Boulevard St-joseph, Hull, QC J8Y 3Y7 | 1988-10-20 |
| Boutique Le Cavalier Inc. | 450 Boul St-joseph, Hull, QC J8Y 3Y7 | 1986-06-17 |
| Promotion De L'ile Inc. | 490 Boul. St-joseph, Suite 103, Hull, QC J8Y 3Y7 | 1986-05-30 |
| Les Habitations Usibel Limitee | 450 Boulevard St-joseph, Hull, QC J8Y 3Y7 | 1984-11-14 |
| L'entreprise De Services Bureaucratick Inc. | 490 Boulevard St-jospeh, Piece 103, Hull, QC J8Y 3Y7 | 1983-04-11 |
| Find all corporations in postal code J8Y3Y7 | ||
| Name | Address |
|---|---|
| NICK DEEBLE | 8 TYBALT CRES, NEPEAN ON K2H 8J5, Canada |
| LISA THOMAS | 14 CONNIE CRES, UNIT 5, CONCORD ON L4K 1L5, Canada |
| ROY B. HAYTER | 40 LEACOCK WAY, KANATA ON K2K 1S9, Canada |
| City | HULL |
| Post Code | J8Y3Y7 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Le Quest-end Inc. | 5624 Queen Mary Road, Hampstead, QC H3X 1W9 | 1986-11-28 |
| Quest Design & Consulting Inc. | 5100, Rue De La Savane, Suite 200, Montreal, QC H4P 1T8 | 2006-04-18 |
| R.e. Quest Real Estate Inc. | 16740 Trans-canadienne, 3rd Floor, Kirkland, QC H9H 4M7 | 2007-07-09 |
| Canadian Quest Adventure Race Inc. | 10 Rue Berube, Gatineau, QC J8P 6N2 | 1997-04-24 |
| Planche A Neiges Quest Inc. | 2475 Montclair Avenue, Montreal, QC H4B 2H9 | 1987-04-15 |
| Quest Rare Minerals Ltd. | 1155 Robert-bourassa Blvd., Suite 906, MontrГ©al, QC H3B 3A7 | 2007-06-06 |
| Quest - Quality Urban Energy Systems of Tomorrow | 350 Albert St., Suite 1220, Ottawa, ON K1R 1R4 | 2011-04-27 |
| Productions De Films Quest Limitee | 1000 De La Gauchetiere West, Suite 900, Montreal, QC H3B 4W5 | |
| Quest Mortgage Services Inc. | 4447 Rosedale, Montreal, QC H4B 2G8 | 2002-11-22 |
| Tzanet Quest Corporation | 3009, Boul. De La Concorde Est, Suite 100, Laval, QC H7E 2B5 | 1998-12-23 |
Please comment or provide details below to improve the information on QUEST SEMICONDUCTOR INC..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.