ALLAN MEMORIAL INSTITUTE ADVANCEMENT FUND of the Royal Victoria Hospital (Corporation# 2517230) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is September 12, 1989.
| Corporation ID | 2517230 |
| Corporation Name |
ALLAN MEMORIAL INSTITUTE ADVANCEMENT FUND of the Royal Victoria Hospital FONDS POUR LE DÉVELOPPEMENT DE L'INSTITUT ALLAN MEMORIAL de l'Hôptial Royal Victoria |
| Registered Office Address |
687 Avenue Des Pins Ouest Montreal QC H3A 1A1 |
| Incorporation Date | 1989-09-12 |
| Dissolution Date | 2015-05-16 |
| Corporation Status | Dissolved / Dissoute |
| Number of Directors | 15 - 15 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| FRANCES GREGORY | 1000 DE LA GAUCHETIÈRE ST. WEST, 9TH FLOOR, MONTREAL QC H3B 5H4, Canada |
| BARRY CAPPELL | 687 PINE AVE. WEST, MONTREAL QC H3A 1A1, Canada |
| PAUL MARCHAND | 1000 DE LA GAUCHETIÈRE ST. WEST, 9TH FLOOR, MONTREAL QC H3B 5H4, Canada |
| DR. PAUL BEAUDRY | 1025 PINE AVE. WEST, MONTREAL QC H3A 1A1, Canada |
| MARC VILLENEUVE | 1250 RENÉ-LÉVESQUE BLVD. WEST, SUITE 3100, MONTRÉAL QC H3B 4W8, Canada |
| GEOFFREY SACHS | 9320 CHARLES DE LA TOUR, MONTREAL QC H4N 1M2, Canada |
| ELISABETH ROUX | 62 FORDEN CRES., WESTMOUNT QC H3Y 2Y4, Canada |
| DR. JOEL PARIS | 687 PINE AVE. WEST, ROOM A-124, MONTREAL QC H3A 1A1, Canada |
| NERMINE VERMETTE | 1 PLACE VILLE MARIE, 10TH FLOOR, MONTRÉAL QC H3B 4S6, Canada |
| NANCY CLEMAN | 10 DUKE ST., MONTREAL QC H3C 2L7, Canada |
| BELLA KAPLAN | 4175 ST-CATHERINE ST. WEST, WESTMOUNT QC H3Z 3C9, Canada |
| JACQUIE SCOTT | 687 PINE AVE. WEST, ROSS 6.17, MONTREAL QC H3A 1A1, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 1989-09-12 | current |
Canada Corporations Act - Part II (CCA - Part II) Loi sur les corporations canadiennes - partie II (LCC - Partie II) |
| Act | 1989-09-11 | 1989-09-12 |
Canada Corporations Act - Part II (CCA - Part II) Loi sur les corporations canadiennes - partie II (LCC - Partie II) |
| Address | 1989-09-12 | current | 687 Avenue Des Pins Ouest, Montreal, QC H3A 1A1 |
| Name | 1989-09-12 | current | ALLAN MEMORIAL INSTITUTE ADVANCEMENT FUND of the Royal Victoria Hospital |
| Name | 1989-09-12 | current | FONDS POUR LE DÉVELOPPEMENT DE L'INSTITUT ALLAN MEMORIAL de l'Hôptial Royal Victoria |
| Status | 2015-05-16 | current | Dissolved / Dissoute |
| Status | 2014-12-17 | 2015-05-16 | Active - Dissolution Pending (Non-compliance) / Actif - Dissolution en cours (Non-conformitГ©) |
| Status | 2004-12-16 | 2014-12-17 | Active / Actif |
| Status | 2004-12-16 | 2004-12-16 | Active - Dissolution Pending (Non-compliance) / Actif - Dissolution en cours (Non-conformitГ©) |
| Status | 1989-09-12 | 2004-12-16 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2015-05-16 | Dissolution | Section: 222 |
| 1989-09-12 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Year | Annual Meeting Date | Corporation Type |
|---|---|---|
| 2000 | 1999-12-14 | |
| 1999 | 1997-09-10 | |
| 1998 | 1996-06-19 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Business Arts & Medias Networks Inc. | 3015 Sherbrooke West, Suite 212, Montreal, QC H3A 1A1 | 1997-01-16 |
| 167647 Canada Inc. | 685 Pine Avenue West, Room L2.05, Montreal, QC H3A 1A1 | 1989-04-17 |
| Institut Canadien De Soins Palliatifs | 687 Pine Ave. Ouest, Montreal, QC H3A 1A1 | 1986-09-16 |
| Hochelaga Physiotherapy Inc. | 687 Ave Des Pins O, Montreal, QC H3A 1A1 | 1984-11-05 |
| Occup-sante R.v.h. Inc. | 687 Pine Avenue West, Montreal, QC H3A 1A1 | 1983-08-22 |
| Entreprises Hopital Royal Victoria Inc. | 687 Pine Avenue West, Montreal, QC H3A 1A1 | 1987-09-01 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Maleklabs Ltd. | 1200 Maisonneuve O., MontrГ©al, QC H3A 0A1 | 2020-01-22 |
| Oxygene Spa Ltd. | 1200 Boulevard De Maisonneuve Ouest, Phc, MontrГ©al, QC H3A 0A1 | 2019-04-26 |
| 10608386 Canada Inc. | 1200 De Maisonneuve Boul. West Apt.11g, Montreal, QC H3A 0A1 | 2018-01-30 |
| Mgt Canada Ltd. | 1210 De Maisonneuve Ouest, Suite 17b, Montreal, QC H3A 0A1 | 2013-08-27 |
| Scheme Consultant Oil & Gas Inc. | 1200 De Maisonneuve Ouest, 14d, MontrГ©al, QC H3A 0A1 | 2012-11-07 |
| Mbinternationalz Inc. | 1200 Demaisonneuve Ouest, Montreal, QC H3A 0A1 | 2012-06-08 |
| Revolution E Shop Corp. | 1200 De Maisonneuve Blvd. West, Suite 12e, MontrГ©al, QC H3A 0A1 | 2012-02-20 |
| Brittoli Construction Inc. | 1200 Boul. De Maisonneuve Ouest, App 20b, MontrГ©al, QC H3A 0A1 | 2010-09-15 |
| Evizone Services Ltd. | 1200 De Maisonneuve West, Unit 24 B, MontrГ©al, QC H3A 0A1 | 2010-02-04 |
| Gestion Olival Inc. | 1200 Maisonneuve O, Apt:17e, Montreal, QC H3A 0A1 | 2009-02-22 |
| Find all corporations in postal code H3A | ||
| Name | Address |
|---|---|
| FRANCES GREGORY | 1000 DE LA GAUCHETIÈRE ST. WEST, 9TH FLOOR, MONTREAL QC H3B 5H4, Canada |
| BARRY CAPPELL | 687 PINE AVE. WEST, MONTREAL QC H3A 1A1, Canada |
| PAUL MARCHAND | 1000 DE LA GAUCHETIÈRE ST. WEST, 9TH FLOOR, MONTREAL QC H3B 5H4, Canada |
| DR. PAUL BEAUDRY | 1025 PINE AVE. WEST, MONTREAL QC H3A 1A1, Canada |
| MARC VILLENEUVE | 1250 RENÉ-LÉVESQUE BLVD. WEST, SUITE 3100, MONTRÉAL QC H3B 4W8, Canada |
| GEOFFREY SACHS | 9320 CHARLES DE LA TOUR, MONTREAL QC H4N 1M2, Canada |
| ELISABETH ROUX | 62 FORDEN CRES., WESTMOUNT QC H3Y 2Y4, Canada |
| DR. JOEL PARIS | 687 PINE AVE. WEST, ROOM A-124, MONTREAL QC H3A 1A1, Canada |
| NERMINE VERMETTE | 1 PLACE VILLE MARIE, 10TH FLOOR, MONTRÉAL QC H3B 4S6, Canada |
| NANCY CLEMAN | 10 DUKE ST., MONTREAL QC H3C 2L7, Canada |
| BELLA KAPLAN | 4175 ST-CATHERINE ST. WEST, WESTMOUNT QC H3Z 3C9, Canada |
| JACQUIE SCOTT | 687 PINE AVE. WEST, ROSS 6.17, MONTREAL QC H3A 1A1, Canada |
| City | MONTREAL |
| Post Code | H3A1A1 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Royal Victoria Kidney Fund of The Mcgill University Health Centre | 687 Ave. Des Pins Ouest, A1. 07, Montreal, QC H3A 1A1 | 1983-04-13 |
| Entreprises Hopital Royal Victoria Inc. | 687 Pine Avenue West, Montreal, QC H3A 1A1 | 1987-09-01 |
| Emballage Et Support Allan Inc. | 8355 Devonshire, Mont-royal, QC H4P 2L1 | 1989-07-19 |
| Hopital Royal Victoria | 337 - 8300 Boulevard DГ©carie, MontrГ©al, QC H4P 2P5 | 1887-06-23 |
| L'association Des Infirmieres Diplomees De L'hopital Royal Victoria Inc. | 90 Sparks Street, 4th Floor, Ottawa, ON K1P 5B4 | 1978-03-20 |
| Les Entreprises Allan Battah Inc. | 485 Lethbridge, Town of Mont Royal, QC H3P 1E7 | 2009-08-17 |
| Les Industries Allan (canada) Ltee. | 255 Dunbar Avenue, Town of Mount Royal, QC H3P 2H4 | 1978-05-17 |
| Institut Allan J. Maceachen Institute | 1801 Hollis Street, Suite 1800, Halifax, NS B3J 3N4 | 2012-08-14 |
| MÉdispa Victoria Park Mont Royal Inc. | 376 Avenue Victoria, Suite 240, Westmount, QC H3Z 1C3 | 2020-08-05 |
| Institut St-laurent Pour Le Progres De L'education Inc. | P.o. Box: 307, Montreal, QC H4A 3P6 | 1984-03-08 |
Please comment or provide details below to improve the information on ALLAN MEMORIAL INSTITUTE ADVANCEMENT FUND of the Royal Victoria Hospital.
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.