SHUV - IT Emergency Paddle Inc. (Corporation# 2517141) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is September 13, 1989.
| Corporation ID | 2517141 |
| Business Number | 882827975 |
| Corporation Name | SHUV - IT Emergency Paddle Inc. |
| Registered Office Address |
411 Carlton Toronto ON M5A 2M3 |
| Incorporation Date | 1989-09-13 |
| Dissolution Date | 1995-11-10 |
| Corporation Status | Dissolved / Dissoute |
| Number of Directors | 3 - 3 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| ANTONY PEARCE | 4 BOWDEN, TORONTO ON , Canada |
| KENNETH GREEN | 411 CARLTON, TORONTO ON M5A 2M3, Canada |
| DIANA GREEN | 411 CARLTON, TORONTO ON M5A 2M3, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 1989-09-13 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Act | 1989-09-12 | 1989-09-13 |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 1989-09-13 | current | 411 Carlton, Toronto, ON M5A 2M3 |
| Name | 1989-09-13 | current | SHUV - IT Emergency Paddle Inc. |
| Status | 1995-11-10 | current | Dissolved / Dissoute |
| Status | 1995-01-01 | 1995-11-10 | Active - Dissolution Pending (Non-compliance) / Actif - Dissolution en cours (Non-conformitГ©) |
| Status | 1989-09-13 | 1995-01-01 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 1995-11-10 | Dissolution | |
| 1989-09-13 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Analytical Engineering Corporation | 395 Carlton Street, Toronto, ON M5A 2M3 | 1984-05-11 |
| Enventure Productions Inc. | 389 Carlton Street, Toronto, ON M5A 2M3 | 1983-03-07 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| 12069946 Canada Inc. | 807-1 Oak Street, Toronto, ON M5A 0A1 | 2020-05-19 |
| Reclaim Yourself Inc. | 1 Oak Street, Apt. #307, Toronto, ON M5A 0A1 | 2019-08-02 |
| Giftora Inc. | 1 Oak Street, Suite 509, Toronto, ON M5A 0A1 | 2019-01-23 |
| 9917136 Canada Inc. | 509-1 Oak Street, Toronto, ON M5A 0A1 | 2016-09-22 |
| Bangladesh Awami League of Canada | 302-1 Oak Street, Toronto, ON M5A 0A1 | 1992-03-12 |
| G.i.c. Travel Inc. | 183 Wellington Street West, Suite 3403, Toronto, ON M5A 0A1 | 1980-09-17 |
| Ryket Incorporated | 35 Oak Street, Toronto, ON M5A 0A2 | 2015-01-30 |
| 6284922 Canada Inc. | 9 Oak Street, Toronto, ON M5A 0A2 | 2004-09-14 |
| Splash Bros Ecommerce Group Inc. | 59 Oak Street, Toronto, ON M5A 0A7 | 2020-12-05 |
| 10643289 Canada Inc. | 57 Oak St., Toronto, ON M5A 0A7 | 2018-02-21 |
| Find all corporations in postal code M5A | ||
| Name | Address |
|---|---|
| ANTONY PEARCE | 4 BOWDEN, TORONTO ON , Canada |
| KENNETH GREEN | 411 CARLTON, TORONTO ON M5A 2M3, Canada |
| DIANA GREEN | 411 CARLTON, TORONTO ON M5A 2M3, Canada |
| City | TORONTO |
| Post Code | M5A2M3 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Paddle Studio Inc. | 2687 Rue Saint-zotique Est, MontrГ©al, QC H1Y 1E3 | 2020-10-01 |
| Gems-ert: Global Emergency Medical Services - Emergency Response Team | 51 Breithaupt Street, Suite 100, Kitchener, ON N2H 5G5 | 2017-03-22 |
| Emergency First Aid Products (2011) Inc. | 700 Lebeau Blvd., Saint-laurent, QC H4N 1R5 | 2011-04-07 |
| Acert-association of Campus Emergency Response Teams of Canada | C/o Student Emergency Response Team, 1151, Richmond St. Suite 28-ucc, London, ON N6A 3K7 | 1997-11-13 |
| Lpg Emergency Response Corp. | 1900, 520 - 3rd Avenue Sw, Calgary, AB T2P 0R3 | 1986-03-04 |
| Dog Pad & Paddle Resort Inc. | 6346 Hwy 37, Rr 1, Tweed, ON K0K 3J0 | 2012-09-20 |
| The Paddle Program | 859 Ski Club Road, North Bay, ON P1B 7R5 | 2017-12-06 |
| Paddle Patagonia Inc. | 73 Roseneath Cres., Kitchener, ON N2E 1V8 | 2012-10-05 |
| Paddle On Inc. | 7-15 John Street North, Mississauga, ON L5H 2E9 | 2014-07-04 |
| Driftwood Paddle Inc. | 209 Camilla Crescent, Thornton, ON L0L 2N0 | 2018-11-01 |
Please comment or provide details below to improve the information on SHUV - IT Emergency Paddle Inc..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.