Superplast Inc. (Corporation# 2516977) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is September 18, 1989.
| Corporation ID | 2516977 |
| Business Number | 881866297 |
| Corporation Name | Superplast Inc. |
| Registered Office Address |
1246 Rue Godin Laval QC H7E 2T2 |
| Incorporation Date | 1989-09-18 |
| Dissolution Date | 2002-12-23 |
| Corporation Status | Dissolved / Dissoute |
| Number of Directors | 2 - 5 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| YVON LAUZON | 4632 DU PIREE, LAVAL QC H7K 3K7, Canada |
| ROBERT OUELLETTE | 401 DE BOLOGNE, LAVAL QC H7K 9Z7, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 1989-09-18 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Act | 1989-09-17 | 1989-09-18 |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 1989-09-18 | current | 1246 Rue Godin, Laval, QC H7E 2T2 |
| Name | 1989-09-18 | current | Superplast Inc. |
| Status | 2002-12-23 | current | Dissolved / Dissoute |
| Status | 1996-01-01 | 2002-12-23 | Active - Dissolution Pending (Non-compliance) / Actif - Dissolution en cours (Non-conformitГ©) |
| Status | 1989-09-18 | 1996-01-01 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2002-12-23 | Dissolution | Section: 212 |
| 1989-09-18 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Year | Annual Meeting Date | Corporation Type |
|---|---|---|
| 1993 | 1992-12-17 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| 2878046 Canada Inc. | 1280 Godin, Laval, QC H7E 2T2 | 1992-12-16 |
| Precifil Inc. | 1262 Godin, Laval, QC H7E 2T2 | 1992-04-22 |
| Balcon National De P.v.c. Inc. | 1242 Godin, St-vincent-de-paul, QC H7E 2T2 | 1991-06-07 |
| Clinique De La Fourrure D.l. Inc. | 1230 Rue Godin, St-vincent De Paul, QC H7E 2T2 | 1988-04-07 |
| Les Plastiques Simard & Simard Inc. | 1246 Avenue Godin, St-vincent-de-paul, QC H7E 2T2 | 1984-04-02 |
| Les Entreprises Francois Candela Inc. | 1266 A Rue Godin, St-vincent-de-paul, Laval, QC H7E 2T2 | 1983-05-26 |
| Les Constructions Cubico Limitee | 1274 Godin, Laval, QC H7E 2T2 | 1983-04-13 |
| Agence Laverdure Et Huppe Inc. | 1280 Rue Godin, St-vincent De Paul, Laval, QC H7E 2T2 | 1980-09-08 |
| Groupe Climatox Ltee | 1274 Rue Godin, St-vincent De Paul, QC H7E 2T2 | 1980-05-14 |
| Les Entreprises Cbm Materiaux De Construction Inc. | 1274 Rue Godin, Laval, QC H7E 2T2 | 1993-10-12 |
| Find all corporations in postal code H7E2T2 | ||
| Name | Address |
|---|---|
| YVON LAUZON | 4632 DU PIREE, LAVAL QC H7K 3K7, Canada |
| ROBERT OUELLETTE | 401 DE BOLOGNE, LAVAL QC H7K 9Z7, Canada |
Please comment or provide details below to improve the information on Superplast Inc..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.