UNIVERS GROUPE INC. (Corporation# 2516802) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is September 13, 1989.
| Corporation ID | 2516802 |
| Business Number | 131319378 |
| Corporation Name |
UNIVERS GROUPE INC. UNIVERSE GROUP INC. |
| Registered Office Address |
16 Colchester Blvd Hampstead QC H3X 3V5 |
| Incorporation Date | 1989-09-13 |
| Corporation Status | Active / Actif |
| Number of Directors | 1 - 15 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| KAREN SIGMAN | 16 RUE COLCHESTER, HAMPSTEAD QC H3X 3V5, Canada |
| ERIC LAXER | 16 Rue Colchester, Hampstead QC H3X 3V5, Canada |
| ALAIN MATARASSO | 6849 CH. BANTING, COTE-SAINT-LUC QC H4W 1G1, Canada |
| SUSAN LAXER | 6849 CH. BANTING, COTE-SAINT-LUC QC H4W 1G1, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 1989-09-13 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Act | 1989-09-12 | 1989-09-13 |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 1989-09-13 | current | 16 Colchester Blvd, Hampstead, QC H3X 3V5 |
| Name | 1989-09-13 | current | UNIVERS GROUPE INC. |
| Name | 1989-09-13 | current | UNIVERSE GROUP INC. |
| Status | 1999-02-23 | current | Active / Actif |
| Status | 1999-01-01 | 1999-02-23 | Active - Dissolution Pending (Non-compliance) / Actif - Dissolution en cours (Non-conformitГ©) |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 1989-09-13 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Year | Annual Meeting Date | Corporation Type |
|---|---|---|
| 2020 | 2019-08-15 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 2019 | 2018-10-12 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 2018 | 2017-09-06 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 2017 | 2017-09-06 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| 2714621 Canada Inc. | 14 Colchester St., Hampstead, QC H3X 3V5 | 1991-05-09 |
| 140201 Canada Inc. | 19 Colchester, Hampstead, QC H3X 3V5 | 1985-03-06 |
| Canov Consultants Inc. | 16 Colchester, Hampstead, QC H3X 3V5 | 1981-04-07 |
| Frap Jeans Inc. | 20 Colchester Road, Hampstead, QC H3X 3V5 | 1980-06-06 |
| R.d.s. Sports Inc. | 4 Colchester, Hampstead, QC H3X 3V5 | 1969-06-21 |
| Canov Consultants Inc. | 16 Colchester Road, Hampstead, QC H3X 3V5 | |
| 130971 Canada Inc. | 4 Colchester, Hamsptead, QC H3X 3V5 | 1984-03-08 |
| 137800 Canada Inc. | 4 Colchester, Hampstead, QC H3X 3V5 | 1984-12-10 |
| Les Immeubles Burtal Inc. | 19 Colchester, Hampstead, QC H3X 3V5 | 1988-04-22 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| 3522318 Canada Inc. | 6900 Boul. Decarie, Suite 3270, Montreal, QC H3X 2T8 | 1998-09-28 |
| 7193203 Canada Inc. | 5300 Ch De La Cote-saint-luc, Bureau 503, Montreal, QC H3X 0A3 | 2009-06-18 |
| 4352840 Canada Inc. | 5300 Ch. De La CГ”te-saint-luc, Bureau 503, Montreal, QC H3X 0A3 | 2006-09-27 |
| 4349920 Canada Inc. | 5300, Ch. De La Cote-st-luc, Bureau 503, MontrГ©al, QC H3X 0A3 | 2006-02-03 |
| 4349911 Canada Inc. | 5300, Ch. De La Cote-saint-luc, Bureau 503, Montreal, QC H3X 0A3 | 2006-02-03 |
| New Life Retirement Homes Inc. | 5300, Chemin De La Cote-saint-luc, Bureau 503, MontrÉal, QC H3X 0A3 | 1999-11-10 |
| 4425537 Canada Inc. | 5300, Ch. De La Cote Saint-luc, Bureau 503, Montreal, QC H3X 0A3 | |
| 4378849 Canada Inc. | 5300 Ch. De La CГ”te-saint-luc, Bureau 503, MontrГ©al, QC H3X 0A3 | 2007-09-21 |
| 4425529 Canada Inc. | 5300, Ch. De La Cote-st-luc, Bureau 503, MontrГ©al, QC H3X 0A3 | 2007-05-04 |
| 4425545 Canada Inc. | 5300 Ch. De La CГ”te-saint-luc, Bureau 503, Montreal, QC H3X 0A3 | 2007-05-04 |
| Find all corporations in postal code H3X | ||
| Name | Address |
|---|---|
| KAREN SIGMAN | 16 RUE COLCHESTER, HAMPSTEAD QC H3X 3V5, Canada |
| ERIC LAXER | 16 Rue Colchester, Hampstead QC H3X 3V5, Canada |
| ALAIN MATARASSO | 6849 CH. BANTING, COTE-SAINT-LUC QC H4W 1G1, Canada |
| SUSAN LAXER | 6849 CH. BANTING, COTE-SAINT-LUC QC H4W 1G1, Canada |
| City | HAMPSTEAD |
| Post Code | H3X3V5 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Jay's Universe Plus Inc. | 3-346 Boul Des Grives, Gatineau, QC J9A 0A6 | 2020-11-19 |
| L'univers Forestier Inc. | 19 St-edmond, Beauport, QC G1E 5C9 | 1999-02-26 |
| Univers Solaire Inc. | 1695 Rue Atmel, Apt 13, Gatineau, QC J8P 7G7 | 2000-04-06 |
| Univers Du Store Inc. | 911-165 Ch. De La CГґte-sainte-catherine, MontrГ©al, QC H2V 2A7 | 2016-09-26 |
| Russian Universe Inc. | 2440 Hurontario Street, #1905, Mississauga, ON L5B 1N2 | 2005-01-25 |
| L'univers Du Ballon-poire.com Inc. | 1896 Rue Kioka, Laval, QC H7P 4N7 | 2002-12-06 |
| La SociÉtÉ Mouvement Terre-univers | 250 Rue Lafayette, Laval, QC H7G 1M2 | 2000-07-20 |
| Les Г‰quipements De Combat Univers Inc. | 1405, Rue Notre-dame, Lachine, QC H8S 2E2 | 2017-09-12 |
| Univers International Inc. | 5000 Buchan Street, Montreal, QC H4P 1T2 | 1979-04-12 |
| Stolen Universe Inc. | 2006 Fontainebleau, Sainte Julie, QC J3E 2N4 | 2003-10-15 |
Please comment or provide details below to improve the information on UNIVERS GROUPE INC..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.