2516799 CANADA INC. (Corporation# 2516799) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is September 14, 1989.
| Corporation ID | 2516799 |
| Business Number | 128627320 |
| Corporation Name | 2516799 CANADA INC. |
| Registered Office Address |
1400 Jules Poitras Suite 904 Montreal QC H4N 1X7 |
| Incorporation Date | 1989-09-14 |
| Dissolution Date | 2005-11-02 |
| Corporation Status | Dissolved / Dissoute |
| Number of Directors | 1 - 5 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| ARA MARKARIAN | 7751 ALBERT LESAGE, MONTREAL QC H4K 2E4, Canada |
| HARRY MARKARIAN | 12415 JOSEPH ED SAMSON, MONTREAL QC H4K 2N9, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 1989-09-14 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Act | 1989-09-13 | 1989-09-14 |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 1989-09-14 | current | 1400 Jules Poitras, Suite 904, Montreal, QC H4N 1X7 |
| Name | 1997-04-04 | current | 2516799 CANADA INC. |
| Name | 1989-09-14 | 1997-04-04 | LES IMMEUBLES MARKARIAN BUILDINGS INC. |
| Status | 2005-11-02 | current | Dissolved / Dissoute |
| Status | 2005-06-17 | 2005-11-02 | Active - Dissolution Pending (Non-compliance) / Actif - Dissolution en cours (Non-conformitГ©) |
| Status | 1989-09-14 | 2005-06-17 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2005-11-02 | Dissolution | Section: 212 |
| 1989-09-14 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Year | Annual Meeting Date | Corporation Type |
|---|---|---|
| 1999 | 1998-05-08 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 1998 | 1998-05-08 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 1997 | 1998-05-08 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| 2738325 Canada Inc. | 1400 Jules Poitras, St-laurent, QC H4N 1X7 | 1991-07-29 |
| Vetements Et Jeans California Best Clothing and Jeans Inc. | 1400 Jules Poitras, St-laurent, QC H4N 1X7 | 1992-06-03 |
| Chams De Baron Canada Inc. | 1400 Jules Poitras, St-laurent, QC H4N 1X7 | 1983-11-09 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| 3052427 Canada Inc. | 1208 Jules Poitras, St-laurent, QC H4N 1X7 | 1994-07-18 |
| 2744031 Canada Inc. | 1400 Jules Poitras St, St-laurent, QC H4N 1X7 | 1991-08-21 |
| Les Maillots Charlie Sun Inc. | 1300 Jules Poitras Boulevard, St-laurent, QC H4N 1X7 | 1990-06-01 |
| Majdell Canada Inc. | 1200 Jules Poitras Boulevard, St. Laurent, QC H4N 1X7 | 1979-10-31 |
| Les Placements Ladea Inc. | 1200 Jules Poitras Blvd, St Laurent, QC H4N 1X7 | 1979-10-18 |
| Les Placements Estar Ltee | 1200 Jules Poitras Rd, St Laurent, QC H4N 1X7 | 1975-08-22 |
| Les Modes J.a. Thomas Ltee | 1200 Jules Poitras, St-laurent, QC H4N 1X7 | |
| Majdell Canada Inc. | 1200 Jules Poitras Blvd., St-laurent, QC H4N 1X7 | |
| Les Modes Cross Roads & Chams Inc. | 1400 Jules Poitras Street, Suite 904, Montreal, QC H4N 1X7 | |
| VГЉtements Majco Inc. | 1200 Jules Poitras Blvd, Suite 100, St-laurent, QC H4N 1X7 | 1993-03-01 |
| Find all corporations in postal code H4N1X7 | ||
| Name | Address |
|---|---|
| ARA MARKARIAN | 7751 ALBERT LESAGE, MONTREAL QC H4K 2E4, Canada |
| HARRY MARKARIAN | 12415 JOSEPH ED SAMSON, MONTREAL QC H4K 2N9, Canada |
| City | MONTREAL |
| Post Code | H4N1X7 |
Please comment or provide details below to improve the information on 2516799 CANADA INC..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.