LES SERVICES POUR L'AMOUR DE L'ART INC. (Corporation# 2516535) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is September 13, 1989.
| Corporation ID | 2516535 |
| Business Number | 876440157 |
| Corporation Name | LES SERVICES POUR L'AMOUR DE L'ART INC. |
| Registered Office Address |
7480 A De La Malicorne Anjou QC H1M 2W9 |
| Incorporation Date | 1989-09-13 |
| Dissolution Date | 1999-10-19 |
| Corporation Status | Dissolved / Dissoute |
| Number of Directors | 1 - 15 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| NORMAND DESROSIERS | 7480A DE LA MALICORNE, ANJOU QC H1M 2W9, Canada |
| SONIA LANCTOT | 7480A DE LA MALICORNE, ANJOU QC H1M 2W9, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 1989-09-13 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Act | 1989-09-12 | 1989-09-13 |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 1989-09-13 | current | 7480 A De La Malicorne, Anjou, QC H1M 2W9 |
| Name | 1989-09-13 | current | LES SERVICES POUR L'AMOUR DE L'ART INC. |
| Status | 1999-10-19 | current | Dissolved / Dissoute |
| Status | 1992-01-02 | 1999-10-19 | Active - Dissolution Pending (Non-compliance) / Actif - Dissolution en cours (Non-conformitГ©) |
| Status | 1989-09-13 | 1992-01-02 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 1999-10-19 | Dissolution | Section: 212 |
| 1989-09-13 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Monsieur Le Traiteur.com Inc. | 6921 Boul. Les Galeries D'anjou, # 103, Anjou, QC H1M 0A1 | 2013-11-13 |
| 8695423 Canada Inc. | 103-6921 Boul. Les Galeries D'anjou, Anjou, QC H1M 0A1 | 2013-11-13 |
| 6570534 Canada Inc. | 103-6921 Galeries D'anjou, Montreal, QC H1M 0A1 | 2006-06-01 |
| Les Gestions Cangiu Inc. | 6921, Boulevard Des Galeries D'anjou, Cp.103, Anjou, QC H1M 0A1 | 1982-12-09 |
| 6770291 Canada Inc. | 103-6921 Galeries D'anjou, Montreal, QC H1M 0A1 | 2007-05-11 |
| Mbex. Import-export Inc. | 7300, Blvd Galeries D'anjou, Montreal, QC H1M 0A2 | 1998-09-24 |
| La Compagnie De Placement Simobec Inc. | 7300 Boulevard Des Galeries D'anjou, Suite 802, MontrГ©al, QC H1M 0A2 | 1983-11-09 |
| Spi International Inc. | 1200-7100 Rue Jean-talon Est, MontrГ©al, QC H1M 0A3 | 2018-10-24 |
| Konex Business Services Inc. | 6485 Michel-bouvier, Montreal, QC H1M 1A2 | 2008-11-13 |
| Lynxid Inc. | 6497, Rue Michel-bouvier, MontrГ©al, QC H1M 1A2 | 2005-08-09 |
| Find all corporations in postal code H1M | ||
| Name | Address |
|---|---|
| NORMAND DESROSIERS | 7480A DE LA MALICORNE, ANJOU QC H1M 2W9, Canada |
| SONIA LANCTOT | 7480A DE LA MALICORNE, ANJOU QC H1M 2W9, Canada |
| City | ANJOU |
| Post Code | H1M2W9 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Pour L'amour Des Animaux - for The Love of Pets Inc. | 26 Rue Taschereau, Gatineau, QC J8Y 2V4 | 2006-11-09 |
| PiГЁces Pour Machineries Conforme LtГ©e | 1409 Rue St-amour, Ville St-laurent, QC H4S 1T4 | 1984-11-08 |
| Fairy Tails Dog Walking & Pet Care Services Inc. | 1120 Finch Avenue West, Suite 701-1921, Toronto, ON M3J 3H7 | 2017-04-25 |
| For Zion’s Sake | 249 Craig Henry Drive, Suite 415, Ottawa, ON K2G 5V2 | 2007-03-22 |
| For The Love of Kids Foundation | 71 Audubon Street, Dollard-des-ormeaux, QC H9B 3E8 | 1992-04-23 |
| Organisation Chretienne Pour La Paix (x.o.e.) Le Royaume D'amour | 2312 Rue De Louisbourg, Montreal, QC H3M 1M7 | 1982-08-24 |
| For The Love of Golf Foundation | 670 Industriel, Saint-eustache, QC J7R 5V3 | 2019-06-10 |
| A Love of Tennis Inc. | 25 Keys Way, Ottawa, ON K1G 4M3 | 2010-10-26 |
| Indigo Love of Reading Foundation | 620 King Street, Suite 400, Toronto, ON M5V 1M6 | 2005-10-21 |
| Lcco-love and Compassion for Congolese Orphans | 374 Blackleaf Drive, Nepean, ON K2J 5S5 | 2017-06-05 |
Please comment or provide details below to improve the information on LES SERVICES POUR L'AMOUR DE L'ART INC..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.