CHEN HUEI LEE ENTERPRISES LTD. (Corporation# 2516462) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is September 20, 1989.
| Corporation ID | 2516462 |
| Business Number | 881039747 |
| Corporation Name | CHEN HUEI LEE ENTERPRISES LTD. |
| Registered Office Address |
181 63rd Ave E Vancouver QC V5X 2J5 |
| Incorporation Date | 1989-09-20 |
| Dissolution Date | 1999-12-09 |
| Corporation Status | Dissolved / Dissoute |
| Number of Directors | 1 - 11 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| KUO HUEI CHANG | 4339 BEACONSFIELD, MONTREAL QC H4A 2H5, Canada |
| CHAO HUEI LEE CHANG | 4339 BEACONSFIELD, MONTREAL QC H4A 2H5, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 1989-09-20 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Act | 1989-09-19 | 1989-09-20 |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 1989-09-20 | current | 181 63rd Ave E, Vancouver, QC V5X 2J5 |
| Name | 1989-09-20 | current | CHEN HUEI LEE ENTERPRISES LTD. |
| Status | 1999-12-09 | current | Dissolved / Dissoute |
| Status | 1993-01-01 | 1999-12-09 | Active - Dissolution Pending (Non-compliance) / Actif - Dissolution en cours (Non-conformitГ©) |
| Status | 1989-09-20 | 1993-01-01 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 1999-12-09 | Dissolution | Section: 212 |
| 1989-09-20 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Logix Customs Broker Inc. | 122 - 618 East Kent Ave South, Vancouver, BC V5X 0B1 | 2013-09-23 |
| M&k Kidswear Inc. | 110-618 East Kent Avenue South, Vancouver, BC V5X 0B1 | 2008-04-28 |
| Prophecy Skincare Inc. | 628 East Kent Avenue South, Unit 155, Vancouver, BC V5X 0B2 | 2017-08-11 |
| Dimshir Beauty Inc. | 628 East Kent Avenue South, 155, Vancouver, BC V5X 0B2 | 2018-04-24 |
| Leverage Syndicate Inc. | 450 Southwest Marine Drive, 18th Floor, Vancouver, BC V5X 0C3 | 2020-11-04 |
| Innovative 3d Homes Inc. | 450 Sw Marine Dr. 18th Floor, Vancouver, BC V5X 0C3 | 2020-07-14 |
| Ancile Canada Incorporated | We Work C/o Tej Kumar Kovelamudi, 450 Southwest Marine Drive, Vancouver, BC V5X 0C3 | 2019-09-30 |
| Zebra Immigration Consulting Limited | 488 Sw Marine Drive, Suite 804, Vancouver, BC V5X 0C6 | 2019-10-30 |
| Metis Business Consulting Limited | 488 Sw Marine Drive, Suite 804, Vancouver, BC V5X 0C6 | 2019-08-08 |
| Passcode Technologies Inc. | 488 Southwest Marine Drive, Unit 1602, Vancouver, BC V5X 0C6 | 2018-03-24 |
| Find all corporations in postal code V5X | ||
| Name | Address |
|---|---|
| KUO HUEI CHANG | 4339 BEACONSFIELD, MONTREAL QC H4A 2H5, Canada |
| CHAO HUEI LEE CHANG | 4339 BEACONSFIELD, MONTREAL QC H4A 2H5, Canada |
| City | VANCOUVER |
| Post Code | V5X2J5 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Vacances Chen's Inc. | 1625, De Maisonneuve Ouest, Suite 406, Montreal, QC H3H 2N4 | 2010-06-04 |
| Les Entreprises De L'orient Chen Co. Ltee | 21 Wintermute Blvd., Agincourt, ON M1W 3M4 | 1977-11-30 |
| Chen Feng DÉveloppement En TÉlÉcommunications Inc. | 1501 Macgill College Ave., Montreal, QC H3A 3N9 | 1993-04-23 |
| Chen Lee Medicine Professional Corporation | 4055 Sainte Catherine Street West, Suite 100, Montreal, QC H3Z 1J8 | 2010-04-07 |
| Chen Yuan Zhu Bao Ltd. | 8 Meadow Glade Gdns, Nepean, ON K2G 5J5 | 2020-09-20 |
| Canadian Huei Da International Business Consultants Ltd. | 3174 Montmorency St., Longueuil, QC J4L 4B6 | 1999-10-12 |
| Alkali Chen Et Fils International Inc. | 1905 Rossignol, Brossard, QC J4X 2C3 | 1990-04-18 |
| Chen Naturals Inc. | 1a-351 Ferrierst., Markham, ON L3R 5Z2 | 2010-07-12 |
| Bei Chen Consulting Inc. | 32 Jonathan Gate, Thornhill, ON L4J 5K3 | 2007-06-04 |
| Margaret Chen Investment Inc. | 54 Normandale Rd, Markham, ON L3R 4K3 | 2016-11-03 |
Please comment or provide details below to improve the information on CHEN HUEI LEE ENTERPRISES LTD..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.