LES ENTREPRISES PYTHEIA INC. (Corporation# 2516390) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is September 13, 1989.
| Corporation ID | 2516390 |
| Business Number | 882411143 |
| Corporation Name | LES ENTREPRISES PYTHEIA INC. |
| Registered Office Address |
3237 7th Street Chomedey, Laval QC H7V 1N4 |
| Incorporation Date | 1989-09-13 |
| Dissolution Date | 2000-03-01 |
| Corporation Status | Dissolved / Dissoute |
| Number of Directors | 1 - 10 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| STAMATIOS MAVITZIS | 3237 7TH STREET, CHOMEDEY, LAVAL QC H7V 1N4, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 1989-09-13 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Act | 1989-09-12 | 1989-09-13 |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 1989-09-13 | current | 3237 7th Street, Chomedey, Laval, QC H7V 1N4 |
| Name | 1989-09-13 | current | LES ENTREPRISES PYTHEIA INC. |
| Status | 2000-03-01 | current | Dissolved / Dissoute |
| Status | 1994-01-01 | 2000-03-01 | Active - Dissolution Pending (Non-compliance) / Actif - Dissolution en cours (Non-conformitГ©) |
| Status | 1989-09-13 | 1994-01-01 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2000-03-01 | Dissolution | Section: 212 |
| 1989-09-13 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Address | 3237 7TH STREET |
| City | CHOMEDEY, LAVAL |
| Province | QC |
| Postal Code | H7V 1N4 |
| Country | Canada |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Hyper-atlantic Trading Corp. | 3283 7th Street, Chomedey, Laval, QC H7V 1N4 | 1980-02-05 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| 154355 Canada Inc. | 601-3045 Boul. Notre-dame, Laval, QC H7V 0A1 | 1987-02-17 |
| Marie Art DÉco Inc. | 1202-3045 Boulevard Notre Dame, Laval, QC H7V 0A1 | 1983-01-25 |
| Les Placements Gelinotte Inc. | 804-3045 Boul. Notre Dame, Laval, QC H7V 0A1 | 1981-12-17 |
| Gestion Jovie Inc. | 3045 Boul. Notre Dame, App. 903, Laval, QC H7V 0A1 | 1980-11-10 |
| Centre Le Triangle Rouge Inc. | 3045 Boul. Notre-dame, #1708, Laval, QC H7V 0A1 | 1980-03-13 |
| Investissements Goulam Ltee | 806-3045 Boulevard Notre Dame, Laval, QC H7V 0A1 | 1978-02-13 |
| J.c. Laverdure Limited | 307 3045, Notre-dame, Laval, QC H7V 0A1 | 1969-04-22 |
| Groupe Immobilier Myre Inc. | 502-3045, Boul. Notre-dame, Laval, QC H7V 0A1 | |
| Les Logiciels Avilo Inc. | 2905, Place Louis-r.-renaud, Bureau 501, Laval, QC H7V 0A3 | 2012-09-07 |
| 6477526 Canada Inc. | 2805, Place Louis-r.-renaud, Laval, QC H7V 0A3 | 2005-11-14 |
| Find all corporations in postal code H7V | ||
| Name | Address |
|---|---|
| STAMATIOS MAVITZIS | 3237 7TH STREET, CHOMEDEY, LAVAL QC H7V 1N4, Canada |
| City | CHOMEDEY, LAVAL |
| Post Code | H7V1N4 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Les Entreprises Claude Decelles Limitee | 2520 Boul. Des Entreprises, Suite 107, Terrebonne, QC J6X 4J8 | 1978-08-31 |
| Les Entreprises Cpm Telecom Inc. | 1009, Avenue Commerciale, Saint-agapit, QC G0S 1Z0 | |
| Les Entreprises Grigopoulos Ltee | 1051 St Elizabeth Blvd, Laprairie, QC J5R 1W9 | 1975-06-23 |
| Les Entreprises Aldo Pecoraro Entreprises Inc. | 1100 Boul.cremaziÉ Est, Bureau 413, MontrÉal, QC H2B 2X2 | 1982-12-23 |
| The Group Ten Plus Two Entreprises Inc. | 3244 Beaubien East, Suite 210, Montreal, QC H1Y 1H7 | 1981-07-15 |
| Les Entreprises Stafast Entreprises Inc. | 309 Cooper, Suite 305, Ottawa, ON K2P 0G5 | 1981-01-15 |
| Gyp-sol Entreprises Ltd. | 727 Boul. Du Versant, Neuville, QC G0A 2R0 | 1981-11-16 |
| Les Entreprises Vaudry - Villeneuve Inc. | 3545, Boulevard Des Entreprises #400, Terrebonne, QC J6X 4J9 | 2011-05-02 |
| Les Entreprises Rav-lar Ltee | 1063 St. Alexandre St., Montreal, QC | 1975-08-25 |
| A F Et G T Entreprises Inc. | 944 Arthur Lismer, Montreal, QC H4N 3E1 | 1991-06-05 |
Please comment or provide details below to improve the information on LES ENTREPRISES PYTHEIA INC..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.