GESIKA FURNITURE INC. (Corporation# 2516217) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is September 29, 1989.
| Corporation ID | 2516217 |
| Corporation Name | GESIKA FURNITURE INC. |
| Registered Office Address |
155a Matheson Boulevard West Mississauga ON L5R 3L5 |
| Incorporation Date | 1989-09-29 |
| Corporation Status | Inactive - Discontinued / Inactif - Changement de rГ©gime |
| Number of Directors | 1 - 5 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| MICHAEL BARTELLO | 15 ELDENVALE CRES, ETOBICOKE ON M9A 4A5, Canada |
| RENATE BROECKER | 13 IM HEIDEKAMP, LIPPSTADT , Germany |
| H.J. JANTHUR | 22 DANVILLE, WILLOWDALE ON M2P 1J1, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 1989-09-29 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Act | 1989-09-28 | 1989-09-29 |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 1991-10-23 | current | 155a Matheson Boulevard West, Mississauga, ON L5R 3L5 |
| Name | 1989-09-29 | current | GESIKA FURNITURE INC. |
| Status | 1993-07-28 | current | Inactive - Discontinued / Inactif - Changement de rГ©gime |
| Status | 1993-07-23 | 1993-07-28 | Active - Discontinuance Pending / Actif - Changement de rГ©gime en cours |
| Status | 1989-09-29 | 1993-07-23 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 1993-07-28 | Discontinuance / Changement de rГ©gime | Jurisdiction: Ontario |
| 1989-09-29 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Year | Annual Meeting Date | Corporation Type |
|---|---|---|
| 1992 | 1992-09-11 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 1991 | 1992-09-11 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 1990 | 1992-09-11 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| Address | 155A MATHESON BOULEVARD WEST |
| City | MISSISSAUGA |
| Province | ON |
| Postal Code | L5R 3L5 |
| Country | Canada |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| La Compagnie C. H. Robinson (canada) Ltee | 155 Matheson Boulevard West, Suite 106, Mississauga, ON L5R 3L5 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Premium Halal Foods Inc. | 483 Faith Drive, Ph4, Mississauga, ON L5R 0A1 | 2020-08-02 |
| Remarkableme Inc. | 308-483 Faith Drive, Mississauga, ON L5R 0A1 | 2019-06-25 |
| Phk Investments Limited | 483 Faith Drive #411, Mississauga, ON L5R 0A1 | 2017-02-11 |
| 7892179 Canada Inc. | 4285 Guildwood Way, Mississauga, ON L5R 0A2 | 2011-06-14 |
| 177472 Canada Inc. | 5860 Chedworth Way, Mississauga, ON L5R 0A2 | 1929-12-21 |
| 177470 Canada Inc. | 5860 Chedworth Way, Mississauga, ON L5R 0A2 | 1953-05-01 |
| 4377052 Canada Inc. | 5860 Chedworth Way, Mississauga, ON L5R 0A2 | |
| Linde Canada Limited | 5860 Chedworth Way, Mississauga, ON L5R 0A2 | |
| Messer Canada Inc. | 5860 Chedworth Way, Mississauga, ON L5R 0A2 | |
| Innovate R Technologies Inc. | 594 Orange Walk Crescent, Mississauga, ON L5R 0A3 | 2020-07-22 |
| Find all corporations in postal code L5R | ||
| Name | Address |
|---|---|
| MICHAEL BARTELLO | 15 ELDENVALE CRES, ETOBICOKE ON M9A 4A5, Canada |
| RENATE BROECKER | 13 IM HEIDEKAMP, LIPPSTADT , Germany |
| H.J. JANTHUR | 22 DANVILLE, WILLOWDALE ON M2P 1J1, Canada |
| City | MISSISSAUGA |
| Post Code | L5R3L5 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Caramia Furniture Ltd. | 242 Hargrave Street, Suite 1700, Winnipeg, MB R3C 0V1 | |
| National Business Furniture Ltd. | 445 Apple Creek Blvd., Suite 118, Markham, ON L3R 9X7 | |
| Tgd North America Furniture Inc. | 2054 Lakeshore Road East, Oakville, ON L6J 1M3 | |
| Waterloo Furniture Components Limited | 265 Export Boulevard, Mississauga, ON L5S 1Y4 | |
| Dhp Furniture Ltd. | 135 Minglehaze Dr., Etobicoke, ON M9V 4W7 | 2003-04-11 |
| 168 Furniture Inc. | 91 Finchdene Square, Scarborough, ON M1X 1A7 | 2019-10-19 |
| Furniture Maison Inc. | 20 Fenelon Dr, Toronto, ON M3A 3K3 | 2016-04-15 |
| K and H Furniture Inc. | 103 Churchill Ave., Toronto, ON M2N 1Z2 | 2018-12-10 |
| Ams Kitchen and Furniture Inc. | 873 Fenmar Dr., Toronto, ON M9L 1C8 | 2012-01-09 |
| Hardcore Furniture Inc. | 303-12 Lansdowne Ave, Toronto, ON M6K 2V8 | 2015-10-27 |
Please comment or provide details below to improve the information on GESIKA FURNITURE INC..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.