169682 CANADA INC. (Corporation# 2516136) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is September 6, 1989.
| Corporation ID | 2516136 |
| Business Number | 897588836 |
| Corporation Name | 169682 CANADA INC. |
| Registered Office Address |
1073 Emerson Crescent Chomedey, Laval QC H7W 1H6 |
| Incorporation Date | 1989-09-06 |
| Corporation Status | Active / Actif |
| Number of Directors | 1 - 15 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| HARRY CHYFETZ | 1073 EMERSON CR., CHOMEDEY, LAVAL QC H7W 1H6, Canada |
| William Chyfetz | 19 Faye Court, Thornhill ON L4J 5B6, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 1989-09-06 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Act | 1989-09-05 | 1989-09-06 |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 2007-07-19 | current | 1073 Emerson Crescent, Chomedey, Laval, QC H7W 1H6 |
| Address | 1989-09-06 | 2007-07-19 | 1073 Emerson Crescent, Chomedey, Laval, QC H7W 1H6 |
| Name | 1989-09-06 | current | 169682 CANADA INC. |
| Status | 1989-09-06 | current | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2007-07-19 | Amendment / Modification | RO Changed. |
| 1989-09-06 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Year | Annual Meeting Date | Corporation Type |
|---|---|---|
| 2017 | 2017-02-14 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 2015 | 2014-10-02 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 2010 | 2009-10-08 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| Address | 1073 EMERSON CRESCENT |
| City | CHOMEDEY, LAVAL |
| Province | QC |
| Postal Code | H7W 1H6 |
| Country | Canada |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| 10641910 Canada Inc. | 1125 Rue Emerson, Laval, QC H7W 1H6 | 2018-02-20 |
| 4392523 Canada Inc. | 1097 Rue Emerson, Laval, QC H7W 1H6 | 2006-11-14 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Younik Style Inc. | 1665 Raoul-lagacГ©, Laval, QC H7W 0A2 | 2014-01-03 |
| 7786026 Canada Inc. | 1655 Raoul-lagace, Laval, QC H7W 0A2 | 2011-02-23 |
| 7339151 Canada Inc. | 1730 Rue Raoul-lagacГ©, Laval, QC H7W 0A2 | 2010-02-24 |
| 12448122 Canada Inc. | 1730 Rue Raoul-lagacГ©, Laval, QC H7W 0A2 | 2020-10-26 |
| 8268436 Canada Inc. | 1760 Raoul-lagacГ©, Laval, QC H7W 0A3 | 2012-08-07 |
| Chr Projects Inc. | 1770 Raoul-lagace, Laval, QC H7W 0A3 | 1997-09-08 |
| 11970585 Canada Inc. | 1760 Rue Raoul-lagacГ©, Laval, QC H7W 0A3 | 2020-03-20 |
| Easy1 Booking Inc. | 4889 Rue De Horta, Laval, QC H7W 0A4 | 2020-04-21 |
| Sammoun Electrique Inc. | 4853 Rue De Horta, Laval, QC H7W 0A4 | 1985-04-29 |
| 7263422 Canada Inc. | 5009 Horta, Laval, QC H7W 0A5 | 2009-10-21 |
| Find all corporations in postal code H7W | ||
| Name | Address |
|---|---|
| HARRY CHYFETZ | 1073 EMERSON CR., CHOMEDEY, LAVAL QC H7W 1H6, Canada |
| William Chyfetz | 19 Faye Court, Thornhill ON L4J 5B6, Canada |
| City | CHOMEDEY, LAVAL |
| Post Code | H7W 1H6 |
Please comment or provide details below to improve the information on 169682 CANADA INC..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.