STUDIO DE TÉLÉVISION VIGER (STV) INC. (Corporation# 2516101) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is September 6, 1989.
| Corporation ID | 2516101 |
| Business Number | 123356347 |
| Corporation Name | STUDIO DE TÉLÉVISION VIGER (STV) INC. |
| Registered Office Address |
1035 Laurier Ouest 3e Etage Outremont QC H2V 2L1 |
| Incorporation Date | 1989-09-06 |
| Dissolution Date | 1997-11-13 |
| Corporation Status | Dissolved / Dissoute |
| Number of Directors | 1 - 10 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| JOANNE FORGUES | 97 MCCULLOCH, OUTREMONT QC H2V 3L8, Canada |
| CLAUDE GODBOUT | 704-B CHAMPAGNEUR, OUTREMONT QC H2V 3P8, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 1989-09-06 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Act | 1989-09-05 | 1989-09-06 |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 1990-12-05 | current | 1035 Laurier Ouest, 3e Etage, Outremont, QC H2V 2L1 |
| Name | 1990-12-05 | current | STUDIO DE TÉLÉVISION VIGER (STV) INC. |
| Name | 1989-09-06 | 1990-12-05 | 169687 CANADA INC. |
| Status | 1997-11-13 | current | Dissolved / Dissoute |
| Status | 1997-01-24 | 1997-11-13 | Active / Actif |
| Status | 1993-01-01 | 1997-01-24 | Active - Dissolution Pending (Non-compliance) / Actif - Dissolution en cours (Non-conformitГ©) |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 1997-11-13 | Dissolution | |
| 1989-09-06 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Year | Annual Meeting Date | Corporation Type |
|---|---|---|
| 1996 | 1996-03-29 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 1995 | 1996-03-29 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Les Investissements Nita Svay Inc. | 1025, Laurier Ouest, Montreal, QC H2V 2L1 | 1998-09-10 |
| Les Investissements Johanne Caron Inc. | 1025 Avenue Laurier Ouest, Montreal, QC H2V 2L1 | 1998-09-10 |
| 150863 Canada Inc. | 1003 Laurier Ouest, Outremont, QC H2V 2L1 | 1986-06-26 |
| Laurelle Pret-a-porter Inc. | 1027 Laurier Avenue West, Outremont, QC H2V 2L1 | 1985-02-07 |
| 116164 Canada Inc. | 1001 Ouest, Rue Laurier, Montreal, QC H2V 2L1 | 1982-07-06 |
| Dans Les Nuages Inc. Boutique Pour Adolescents | 1017 Laurier Street West, Outremont, QC H2V 2L1 | 1981-02-09 |
| Les Investissements Maurice Pastrie Inc. | 1025 Ouest, Rue Laurier, Montreal, QC H2V 2L1 | 1980-07-07 |
| Composition Norbec Inc. | 1013 Ouest, Laurier, Outremont, QC H2V 2L1 | 1979-12-18 |
| Covor Suppliers Inc. | 1001 Laurier Ouest, Outremont, QC H2V 2L1 | 1979-05-07 |
| Boutique Bora Bora Inc. | 1001 Rue Laurier Ouest, Montreal, QC H2V 2L1 | |
| Find all corporations in postal code H2V2L1 | ||
| Name | Address |
|---|---|
| JOANNE FORGUES | 97 MCCULLOCH, OUTREMONT QC H2V 3L8, Canada |
| CLAUDE GODBOUT | 704-B CHAMPAGNEUR, OUTREMONT QC H2V 3P8, Canada |
| City | OUTREMONT |
| Post Code | H2V2L1 |
| Category | studio |
| Category + City | studio + OUTREMONT |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Njy Studio Canada Limited | 713-445, Avenue Viger Ouest, MontrГ©al, QC H2Z 2B8 | 2016-04-12 |
| I Studio CinÉma TÉlÉvision Inc. | 200-417 St-nicolas, Montreal, QC H2Y 2P4 | 1994-04-25 |
| Glow N Glam Studio Inc. | 6 Vision Way, Brampton, ON L6P 1H7 | 2016-08-22 |
| Van Vision Studio Ltd. | 300-3665 Kingsway, Vancouver, BC V5R 5W2 | 2019-08-29 |
| I Studio CinÉma TÉlÉvision I Inc. | 200-417 Rue Saint-nicolas, MontrÉal, QC H2Y 2P4 | 2003-08-29 |
| Love Vision Wedding Studio Inc. | 431 Alden Road, Unit 3, Markham, ON L3R 3L4 | 2014-03-27 |
| Ian Kapitan - Hawkes Vision Images Studio Incorporated | 721 Rockway Drive, Kitchener, ON N2G 3B5 | 2017-09-14 |
| Viger L.p. Management Inc. | 333, Rue Sherbrooke Est, Tour 2, Suite 119, Montreal, QC H2X 4E3 | 2006-03-15 |
| Les Placements Rue Viger Ltee | 8580 Darnley Road, Suite 201, Montreal, QC H4T 1M4 | 1981-01-13 |
| Les Terrasses Viger Inc. | 491 Viger Ouest, Montreal, QC H2Z 1G6 | 1985-05-23 |
Please comment or provide details below to improve the information on STUDIO DE TÉLÉVISION VIGER (STV) INC..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.