LES GESTIONS DEVELOPPEMENT CHER-PACK INC. (Corporation# 2515890) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is September 12, 1989.
| Corporation ID | 2515890 |
| Business Number | 878322353 |
| Corporation Name |
LES GESTIONS DEVELOPPEMENT CHER-PACK INC. CHER-PACK HOLDINGS DEVELOPMENT INC. |
| Registered Office Address |
5582 Robinson Cote St-luc QC H4V 2P9 |
| Incorporation Date | 1989-09-12 |
| Dissolution Date | 1999-12-09 |
| Corporation Status | Dissolved / Dissoute |
| Number of Directors | 1 - 5 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| FRANK PACHER | 5582 ROBINSON, COTE ST-LUC QC H4V 2P9, Canada |
| JUDITH PACHER | 5582 ROBINSON, COTE ST-LUC QC H4V 2P9, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 1989-09-12 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Act | 1989-09-11 | 1989-09-12 |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 1989-09-12 | current | 5582 Robinson, Cote St-luc, QC H4V 2P9 |
| Name | 1990-06-11 | current | LES GESTIONS DEVELOPPEMENT CHER-PACK INC. |
| Name | 1990-06-11 | current | CHER-PACK HOLDINGS DEVELOPMENT INC. |
| Name | 1989-09-12 | 1990-06-11 | PACHER HOLDINGS INC. |
| Name | 1989-09-12 | 1990-06-11 | GESTIONS PACHER INC. |
| Status | 1999-12-09 | current | Dissolved / Dissoute |
| Status | 1993-01-01 | 1999-12-09 | Active - Dissolution Pending (Non-compliance) / Actif - Dissolution en cours (Non-conformitГ©) |
| Status | 1989-09-12 | 1993-01-01 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 1999-12-09 | Dissolution | Section: 212 |
| 1989-09-12 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Address | 5582 ROBINSON |
| City | COTE ST-LUC |
| Province | QC |
| Postal Code | H4V 2P9 |
| Country | Canada |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Symphony Tea & Coffee North America Retail Company Inc. | 5584 Avenue Robinson, Cote St-luc, QC H4V 2P9 | 1994-02-28 |
| Les Developpements Cris-bee Inc. | 5582 Robinson Avenue, Montreal, QC H4V 2P9 | 1988-03-23 |
| Musclum Inc. | 5584 Robinson, Cote St-luc, QC H4V 2P9 | 1981-07-20 |
| Les Investissements Corialex Inc. | 5584 Robinson, Cote St-luc, QC H4V 2P9 | 1988-01-20 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| 3889084 Canada Inc. | 7005 Cote-saint-luc Rd. Cp55025 Belmore, Montreal, QC H4V 0A1 | 2001-04-24 |
| Bb People Helping People Foundation | 7171 CГґte Saint-luc Road, CГґte Saint-luc, QC H4V 0A5 | 2015-11-12 |
| 11620479 Canada Inc. | 6527, Baily Road, Montreal, QC H4V 1A1 | 2019-09-11 |
| We Love Frenchies Canada Inc. | 6509, Chemin Baily, CГґte-saint-luc, QC H4V 1A1 | 2019-04-05 |
| 10047864 Canada Inc. | 6525 Baily Road, Cote St-luc, QC H4V 1A1 | 2017-01-04 |
| 8936285 Canada Inc. | 6521 Baily Road., Cote St.luc, QC H4V 1A1 | 2014-06-26 |
| 8092591 Canada Inc. | 6543, Ch. Baily, Cote St Luc, QC H4V 1A1 | 2012-01-28 |
| 7702396 Canada Inc. | 6521 Baily Road, Cote St.luc, QC H4V 1A1 | 2010-11-17 |
| 3830721 Canada Inc. | 6527 Baily Road, Cote St. Luc, QC H4V 1A1 | 2000-11-03 |
| 8249628 Canada Inc. | 6521 Baily Road, Cote St.luc, QC H4V 1A1 | 2012-07-12 |
| Find all corporations in postal code H4V | ||
| Name | Address |
|---|---|
| FRANK PACHER | 5582 ROBINSON, COTE ST-LUC QC H4V 2P9, Canada |
| JUDITH PACHER | 5582 ROBINSON, COTE ST-LUC QC H4V 2P9, Canada |
| City | COTE ST-LUC |
| Post Code | H4V2P9 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Holding Stuart-mills Cher Inc. | 1 Place Ville Marie, Suite 1900, Montreal, QC H3B 2C3 | 1986-09-18 |
| Les Cosmetiques Cher Corp. | 500 Borden Ave, Apt. 109, Cote St. Luc, QC H4V 2T4 | 1982-11-15 |
| Les Services Cher-con Inc. | 99 Rue Principale, Ville Ile Cadieux, QC J7V 5V5 | 1987-01-07 |
| Al-pack Holdings Ltd. | 60 Commerce Street, Moncton, NB E1H 0A5 | |
| Courtier D'emballages NГњ-pack Inc. | 1737 Rue Du Mont-blanc, Sainte-adГЁle, QC J8B 2Z8 | 2020-01-23 |
| Sty-pack Ltee | 3005 Boul Losch, St. Hubert, QC | 1970-02-10 |
| Entreprises Hot Pack Inc. | 47 Faircrest Blvd, Kingston, ON K7L 4V1 | 1997-03-11 |
| On-pack Packaging Ltd. | 10 Bayshill Drive, Toronto, ON M8Z 3V4 | 2004-05-11 |
| Pack To Pack Consultants Ltd. | 61 Roy Street, Kitchener, ON N2H 6N3 | 1989-05-26 |
| Les Embouteillages Pro-pack Inc. | 37 Rue Dagobert, Candiac, QC J5R 6E8 | 2007-03-21 |
Please comment or provide details below to improve the information on LES GESTIONS DEVELOPPEMENT CHER-PACK INC..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.