SOCIETE DE GESTION SALINA SIU INC. (Corporation# 2515822) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is September 12, 1989.
| Corporation ID | 2515822 |
| Business Number | 884789884 |
| Corporation Name |
SOCIETE DE GESTION SALINA SIU INC. SALINA SIU HOLDINGS CO INC. |
| Registered Office Address |
200 Allencroft Beaconsfield QC H9W 2P9 |
| Incorporation Date | 1989-09-12 |
| Dissolution Date | 1993-08-24 |
| Corporation Status | Dissolved / Dissoute |
| Number of Directors | 1 - 7 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| Y.N. SALINA SIU | 200 ALLANCROFT, BEACONSFIELD QC H9W 2B9, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 1989-09-12 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Act | 1989-09-11 | 1989-09-12 |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 1989-09-12 | current | 200 Allencroft, Beaconsfield, QC H9W 2P9 |
| Name | 1989-09-12 | current | SOCIETE DE GESTION SALINA SIU INC. |
| Name | 1989-09-12 | current | SALINA SIU HOLDINGS CO INC. |
| Status | 1993-08-24 | current | Dissolved / Dissoute |
| Status | 1989-09-12 | 1993-08-24 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 1993-08-24 | Dissolution | |
| 1989-09-12 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Address | 200 ALLENCROFT |
| City | BEACONSFIELD |
| Province | QC |
| Postal Code | H9W 2P9 |
| Country | Canada |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Fala Inc. | 108 Beaurepaire Dr., Beaconsfield, QC H9W 0A1 | |
| Ravann Creative Enterprises Inc. | 368 Glengarry Avenue, Beaconsfield, QC H9W 1A1 | 2000-06-30 |
| 2912597 Canada Inc. | 366 Glengarry, Beaconsfield, QC H9W 1A1 | 1993-04-15 |
| 147277 Canada Inc. | 489 Olympic Drive, Beaconsfield, QC H9W 1A3 | 1985-11-08 |
| 10715549 Canada Inc. | 489 Olympic Drive, Beaconsfield, QC H9W 1A3 | 2018-04-04 |
| 146140 Canada Inc. | 490 Olympic Dr., Beaconsfield, QC H9W 1A4 | 1985-05-31 |
| S. Vasil Marketing Inc. | 496 Olympic Drive, Beaconsfield, QC H9W 1A4 | 1980-07-11 |
| 10203017 Canada Incorporated | 318 Berkshire Ave, Beaconsfield, QC H9W 1A5 | 2017-04-22 |
| 9839399 Canada Inc. | 300 Birkshire, Beaconsfield, QC H9W 1A5 | 2016-07-21 |
| 8664021 Canada Inc. | 342 Arlington Crescent, Beaconsfield, QC H9W 1A5 | 2013-10-15 |
| Find all corporations in postal code H9W | ||
| Name | Address |
|---|---|
| Y.N. SALINA SIU | 200 ALLANCROFT, BEACONSFIELD QC H9W 2B9, Canada |
| City | BEACONSFIELD |
| Post Code | H9W2P9 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Rg Model Trains Inc. | 23 Salina St S, St Marys, ON N4X 1C8 | 2020-07-22 |
| Perfectly Spoiled Ltd. | 84 Salina Ave., Windsor, ON N9G 1J9 | 2014-06-10 |
| 9140476 Canada Inc. | 95 Salina Avenue, Windsor, ON N9G 1J8 | 2014-12-31 |
| Fumi-products Company Ltd. | P.o.box 1057, Salina, ON 674 1 | 1971-08-31 |
| 118307 Canada Limited | 2765 Salina, Ottawa, ON K2B 6P8 | 1982-10-28 |
| 6354246 Canada Inc. | 17 Salina Place, Stoney Creek, ON L8G 4L4 | 2005-02-24 |
| Liquor Labs Incorporated | 2760 Salina St, Ottawa, ON K2B 6P9 | 2016-09-16 |
| Improcal Business Concepts Ltd. | 12 Salina Street Sw, Calgary, AB T2W 0V9 | 1985-03-26 |
| Elation Design Studio Inc. | 17 Salina Place, Stoney Creek, ON L8G 4L4 | 2011-09-28 |
| Salina Pharma Services Inc. | Suite 902, 61 Pelham Park Gardens, Toronto, ON M6N 1A8 | 2013-01-15 |
Please comment or provide details below to improve the information on SOCIETE DE GESTION SALINA SIU INC..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.