Cartier Chevrolet Buick GMC LtГ©e (Corporation# 2515628) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is September 11, 1989.
| Corporation ID | 2515628 |
| Business Number | 121960116 |
| Corporation Name | Cartier Chevrolet Buick GMC LtГ©e |
| Registered Office Address |
1475, Boulevard Pie-xi Sud QuГ©bec QC G3K 1H1 |
| Incorporation Date | 1989-09-11 |
| Corporation Status | Inactive - Amalgamated / Inactif - FusionnГ©e |
| Number of Directors | 5 - 5 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| Christian Parrot | 139, rue Oak, Shannon QC G3S 0S6, Canada |
| JASMIN LÉVEILLÉE | 1267, rue du Sextant, Lévis QC G7A 0Y9, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 1989-09-11 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Act | 1989-09-10 | 1989-09-11 |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 2018-10-03 | current | 1475, Boulevard Pie-xi Sud, QuГ©bec, QC G3K 1H1 |
| Address | 1992-03-30 | 2018-10-03 | 1475 Boul Pie Xi Sud, Val-belair, QC G3K 1H1 |
| Name | 2009-09-23 | current | Cartier Chevrolet Buick GMC LtГ©e |
| Name | 1989-09-11 | 2009-09-23 | CARTIER PONTIAC BUICK GMC LTEE |
| Status | 2018-10-15 | current | Inactive - Amalgamated / Inactif - FusionnГ©e |
| Status | 1989-09-11 | 2018-10-15 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2018-10-11 | Amendment / Modification | Section: 178 |
| 2012-12-12 | Amendment / Modification | Section: 178 |
| 2009-09-23 | Amendment / Modification | Name Changed. |
| 2007-10-12 | Amendment / Modification | |
| 2005-08-25 | Amendment / Modification | Directors Limits Changed. |
| 1989-09-11 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Year | Annual Meeting Date | Corporation Type |
|---|---|---|
| 2017 | 2017-10-16 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 2016 | 2016-11-07 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 2015 | 2015-10-06 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Cartier Chevrolet Buick Gmc LtГ©e | 66 Rue Du Sault-au-matelot, QuГ©bec, QC G1K 3Y8 | |
| Cartier Chevrolet Buick Gmc LtГ©e | 1475, Boulevard Pie-xi Sud, QuГ©bec, QC G3K 1H1 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Placements Christian Parrot Inc. | 1475, Boulevard Pie-xi Sud, QuГ©bec, QC G3K 1H1 | 2012-10-01 |
| Placements Jasmin LГ©veillГ©e Inc. | 1475, Boulevard Pie-xi Sud, QuГ©bec, QC G3K 1H1 | 2015-05-15 |
| 11039067 Canada Inc. | 1475, Boulevard Pie-xi Sud, QuГ©bec, QC G3K 1H1 | 2018-10-11 |
| 11039075 Canada Inc. | 1475, Boulevard Pie-xi Sud, QuГ©bec, QC G3K 1H1 | 2018-10-11 |
| 11039083 Canada Inc. | 1475, Boulevard Pie-xi Sud, QuГ©bec, QC G3K 1H1 | 2018-10-11 |
| Cartier Chevrolet Buick Gmc LtГ©e | 1475, Boulevard Pie-xi Sud, QuГ©bec, QC G3K 1H1 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| 6343724 Canada Inc. | 1475, Boul. Pie Xi-sud, QuГ©bec, QC G3K 1H1 | 2005-02-01 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Wiperbladepro Inc. | 1167 Rue De L'etna, QuГ©bec, QC G3K 0A1 | 2016-11-25 |
| 8867461 Canada Inc. | 1108 Rue Etna, Val-bГ©laire, QC G3K 0A3 | 2014-04-25 |
| Les Entreprises Marc Theberge Inc. | 2530 Avenue De La Montagne Ouest, QuГ©bec, QC G3K 0A8 | 1982-03-12 |
| Naxos Trait D'union Inc. | 1927, De La Montagne Ouest, QuÉbec, QC G3K 0A9 | 1997-01-28 |
| 10496812 Canada Inc. | 1161, Rue De La Cadence, QuГ©bec, QC G3K 0C6 | 2017-11-15 |
| Dc Under Car Solutions Ltd. | 1266 Rue De L'Étrave, QuÉbec, QC G3K 0E8 | 2009-12-01 |
| Jmo Atelier Mobile Inc. | 1354 Rue De La CrГ©maillГЁre, QuГ©bec, QC G3K 0K1 | 2008-02-17 |
| Distributions Cool Dad Inc. | 1164, Rue Du Colombage, QuГ©bec, QC G3K 0K8 | 2015-05-25 |
| Les Aliments Mekibry Inc. | 1136 Rue Edison, QuГ©bec, QC G3K 0P6 | 2020-11-30 |
| 9803238 Canada Inc. | 102-1930, Rue De L'interlude, QuГ©bec, QC G3K 0R6 | 2016-06-22 |
| Find all corporations in postal code G3K | ||
| Name | Address |
|---|---|
| Christian Parrot | 139, rue Oak, Shannon QC G3S 0S6, Canada |
| JASMIN LÉVEILLÉE | 1267, rue du Sextant, Lévis QC G7A 0Y9, Canada |
| City | QuГ©bec |
| Post Code | G3K 1H1 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| BГ©rubГ© Chevrolet Cadillac Buick Gmc LtГ©e | 101 Boulevard Cartier, Riviere-du-loup, QC G5R 2N3 | 1988-05-27 |
| Hamilton Chevrolet Buick Gmc LtГ©e | 48, Route 105, Wakefield, QC J0X 3G0 | 1979-08-13 |
| Roy's Chevrolet Buick Gmc Inc. | Green Valley, ON K0C 1L0 | 1989-06-01 |
| Ray Cullen Chevrolet Buick Gmc Ltd. | 730 Warncliffe Rd South, London, ON N6J 2N4 | |
| Les Sommets Chevrolet Buick Gmc LtГ©e | 345 Route 117, Mont-tremblant, QC J8E 2X4 | 1999-04-01 |
| Tyee Chevrolet Buick Gmc Ltd. | 570 13 Avenue, Campbell River, BC V9W 4G8 | 1999-01-27 |
| Eastside Chevrolet Buick Gmc Ltd. | 8435 Woodbine Ave., Markham, ON L3R 2P4 | |
| Laplante Chevrolet Buick Gmc Ltd. | 632 Principale Street, Casselman, ON K0A 1M0 | |
| Lakeside Chevrolet Buick Gmc Ltd. | 792 Broadway Street, Kincardine, ON N2Z 2G1 | 2012-01-25 |
| Western Chevrolet Buick Gmc Ltd. | 906 Highway 9 South, Drumheller, AB T0J 0Y0 | 2001-07-12 |
Please comment or provide details below to improve the information on Cartier Chevrolet Buick GMC LtГ©e.
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.