BIOVITE INC. (Corporation# 2515504) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is September 11, 1989.
| Corporation ID | 2515504 |
| Business Number | 897279147 |
| Corporation Name | BIOVITE INC. |
| Registered Office Address |
50 Burnhamthorpe Suite 401 Mississauga ON L5B 3C2 |
| Incorporation Date | 1989-09-11 |
| Dissolution Date | 1997-08-05 |
| Corporation Status | Dissolved / Dissoute |
| Number of Directors | 1 - 12 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| SYLVAINE PILAULT | 2100 SHEROBEE ROAD, APT. 215, MISSISSAUGA ON L5A 4C5, Canada |
| EDWARD R. MERCER | 2100 SHEROBEE ROAD, APT. 215, MISSISSAUGA ON L5A 4C5, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 1989-09-11 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Act | 1989-09-10 | 1989-09-11 |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 1989-09-11 | current | 50 Burnhamthorpe, Suite 401, Mississauga, ON L5B 3C2 |
| Name | 1989-09-11 | current | BIOVITE INC. |
| Status | 1997-08-05 | current | Dissolved / Dissoute |
| Status | 1992-01-02 | 1997-08-05 | Active - Dissolution Pending (Non-compliance) / Actif - Dissolution en cours (Non-conformitГ©) |
| Status | 1989-09-11 | 1992-01-02 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 1997-08-05 | Dissolution | |
| 1989-09-11 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Address | 50 BURNHAMTHORPE |
| City | MISSISSAUGA |
| Province | ON |
| Postal Code | L5B 3C2 |
| Country | Canada |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Comskill Learning Centers Inc. | 50 Burnhamthorpe Road W., Suite 401, Mississauga, ON L5B 3C2 | 1993-11-02 |
| 2905582 Canada Inc. | 50 Burnhamthorpe Rd W, Suite 401, Mississauga, ON L5B 3C2 | 1993-03-22 |
| 2721937 Canada Ltd. | 50 Burnhamthorpe Rd. West, Suite 906, Mississauga, ON L5B 3C2 | 1991-06-04 |
| Village Partners Inc. | 50 Burnhamthorpe Rd. W., Suite 602, Mississauga, ON L5B 3C2 | 1988-04-05 |
| Quorum Health Resources Ltd. | 50 Burnhampthorpe Road West, Stuie 606, Mississauga, ON L5B 3C2 | 1986-02-06 |
| Innopac Inc. | 50 Burnhamthorpe Road, Suite 900, Mississauga, ON L5B 3C2 | |
| 169522 Canada Limited | 50 Burhamthorpe Road West, Suite 900, Mississauga, ON L5B 3C2 | |
| 2909171 Canada Inc. | 50 Burnhamthorpe Rd W, 10th Floor, Mississauga, ON L5B 3C2 | 1993-04-01 |
| 2909189 Canada Inc. | 50 Burnhamthorpe Rd W, 10th Floor, Mississauga, ON L5B 3C2 | 1993-04-01 |
| Parentsource Canada Inc. | 50 Burnhamthorpe Rd W, Suite 402, Mississauga, ON L5B 3C2 | 1996-07-03 |
| Find all corporations in postal code L5B3C2 | ||
| Name | Address |
|---|---|
| SYLVAINE PILAULT | 2100 SHEROBEE ROAD, APT. 215, MISSISSAUGA ON L5A 4C5, Canada |
| EDWARD R. MERCER | 2100 SHEROBEE ROAD, APT. 215, MISSISSAUGA ON L5A 4C5, Canada |
| City | MISSISSAUGA |
| Post Code | L5B3C2 |
Please comment or provide details below to improve the information on BIOVITE INC..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.