169404 CANADA INC. (Corporation# 2515369) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is September 11, 1989.
| Corporation ID | 2515369 |
| Business Number | 879913663 |
| Corporation Name | 169404 CANADA INC. |
| Registered Office Address |
1950 De La Concorde Local 34 Duvernay QC H7G 4P5 |
| Incorporation Date | 1989-09-11 |
| Dissolution Date | 1997-10-20 |
| Corporation Status | Dissolved / Dissoute |
| Number of Directors | 1 - 10 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| ALFRED SRULOVITZ | 410 CANTERBURY, CHOMEDEY QC H7W 4G9, Canada |
| JEAN SRULOVITZ | 557 101E AVENUE, CHOMEDEY QC H7W 4B1, Canada |
| ORIT WEISS | 940 D'ALENCON, CHOMEDEY QC H7W 3W4, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 1989-09-11 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Act | 1989-09-10 | 1989-09-11 |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 1989-09-11 | current | 1950 De La Concorde, Local 34, Duvernay, QC H7G 4P5 |
| Name | 1989-09-11 | current | 169404 CANADA INC. |
| Status | 1997-10-20 | current | Dissolved / Dissoute |
| Status | 1992-01-02 | 1997-10-20 | Active - Dissolution Pending (Non-compliance) / Actif - Dissolution en cours (Non-conformitГ©) |
| Status | 1989-09-11 | 1992-01-02 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 1997-10-20 | Dissolution | |
| 1989-09-11 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| 2994046 Canada Inc. | 1950 Boul. De La Concorde Est, Laval, QC H7G 4P5 | 1994-01-18 |
| 164870 Canada Inc. | 1950 Boul. De La Concorde, Duvernay, Laval, QC H7G 4P5 | 1988-11-17 |
| 159968 Canada Inc. | 1950 Boul. Concorde Est, Duvernay, Laval, QC H7G 4P5 | 1987-12-24 |
| Design G.g. 2001 Ltee | 1950 Boul De La Condorde, Suite 205, Laval, QC H7G 4P5 | 1986-12-05 |
| Mobilier Deux Dans Un Lit'deal Inc. | 1950 De La Concorde Boulevard, Laval, QC H7G 4P5 | 1986-11-20 |
| 164871 Canada Inc. | 1950 Boul. De La Concorde, Duvernay, Laval, QC H7G 4P5 | 1988-11-17 |
| Design G.g. Design Ltee | 1950 Boul. De La Concorde, Suite 205, Duvernay, Laval, QC H7G 4P5 | 1981-12-02 |
| Groupe Survie 99 Inc. | 1950 Boul. De La Concorde, Suite 209, Laval, QC H7G 4P5 | 1983-12-07 |
| Melody Decor Concept Inc. | 1950 Boul. De La Concorde, Laval, QC H7G 4P5 | 1986-01-27 |
| Les Projets Maude LtÉe | 1950 Boul. De La Concorde, Suite 209, Laval, QC H7G 4P5 | 1986-02-04 |
| Find all corporations in postal code H7G4P5 | ||
| Name | Address |
|---|---|
| ALFRED SRULOVITZ | 410 CANTERBURY, CHOMEDEY QC H7W 4G9, Canada |
| JEAN SRULOVITZ | 557 101E AVENUE, CHOMEDEY QC H7W 4B1, Canada |
| ORIT WEISS | 940 D'ALENCON, CHOMEDEY QC H7W 3W4, Canada |
| City | DUVERNAY |
| Post Code | H7G4P5 |
Please comment or provide details below to improve the information on 169404 CANADA INC..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.