169606 CANADA INC. (Corporation# 2515270) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is September 11, 1989.
| Corporation ID | 2515270 |
| Business Number | 139693378 |
| Corporation Name | 169606 CANADA INC. |
| Registered Office Address |
2456 Boul Keller Ville St-laurent QC H4K 2P8 |
| Incorporation Date | 1989-09-11 |
| Dissolution Date | 2008-12-22 |
| Corporation Status | Dissolved / Dissoute |
| Number of Directors | 1 - 7 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| SERGE TUYSSUZIAN | 2456 BOUL. KELLER, VILLE ST.LAURENT QC H4K 2P8, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 1989-09-11 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Act | 1989-09-10 | 1989-09-11 |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 1993-10-26 | current | 2456 Boul Keller, Ville St-laurent, QC H4K 2P8 |
| Name | 1989-09-11 | current | 169606 CANADA INC. |
| Status | 2008-12-22 | current | Dissolved / Dissoute |
| Status | 1989-09-11 | 2008-12-22 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2008-12-22 | Dissolution | Section: 210 |
| 1989-09-11 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Year | Annual Meeting Date | Corporation Type |
|---|---|---|
| 2007 | 2006-07-31 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 2006 | 2005-05-31 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 2005 | 2004-05-20 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| Address | 2456 BOUL KELLER |
| City | VILLE ST-LAURENT |
| Province | QC |
| Postal Code | H4K 2P8 |
| Country | Canada |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Socamicro Inc. | 2430 Rue Keller, Saint-laurent, QC H4K 2P8 | 1996-03-21 |
| 3156460 Canada Inc. | 2406 Keller Blvd, St-laurent, QC H4K 2P8 | 1995-06-14 |
| 167312 Canada Inc. | 2446 Keler Blvd, St-laurent, QC H4K 2P8 | 1989-06-28 |
| 161691 Canada Inc. | 2206 Keller, St-laurent, QC H4K 2P8 | 1988-04-27 |
| Corporation D'investissements A.w. Yau Ltee. | 2490 Keller Blvd., Ville St. Laurent, QC H4K 2P8 | 1986-04-24 |
| Gest-hort Inc. | 2424 Boul. Keller, St-laurent, QC H4K 2P8 | 1984-12-28 |
| Les Delices Du Gourmet Cleopatre Inc. | 2270 Rue Keller, St-laurent, QC H4K 2P8 | 1984-08-09 |
| Les Foyers Energitech Inc. | 2252 Keller Avenue, St-laurent, QC H4K 2P8 | 1981-12-09 |
| Ventes Anne Snowdon Limitee | 2470 Keller Blvd., St-laurent, QC H4K 2P8 | 1972-04-25 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Gestion Ranya Inc. | 7777, Rue Henri-bÉland, Montreal, QC H4K 1A1 | |
| Gestion Peter Nasri Inc. | 7777 Henri-bГ©land Avenue, Montreal, QC H4K 1A1 | |
| Drukpa Canada | 7560 Rue BГ©ique, MontrГ©al, QC H4K 1A3 | 2018-02-02 |
| 9815180 Canada Inc. | 7570, Rue BÉique, MontrÉal, QC H4K 1A3 | 2016-06-30 |
| 6034969 Canada Inc. | 7550 Rue Beique, Montreal, QC H4K 1A3 | 2002-11-06 |
| 135694 Canada Inc. | 7570 Rue BÉique, MontrÉal, QC H4K 1A3 | 1984-09-20 |
| International Council for The Abolition of Land Mines (i.c.a.l.m.) | 6257 Gouin O., Suite#8, Montreal, QC H4K 1A7 | 2001-04-20 |
| 2814722 Canada Inc. | 6419 Boulevard Gouin Ouest, MontrГ©al, QC H4K 1A9 | 1992-04-22 |
| 171292 Canada Inc. | 6410 Gouin Boulevard West, Montreal, QC H4K 1B1 | 1990-01-08 |
| Forset Import-export Inc. | 6670 Gouin Blvd. West, St-laurent, QC H4K 1B4 | 1995-05-16 |
| Find all corporations in postal code H4K | ||
| Name | Address |
|---|---|
| SERGE TUYSSUZIAN | 2456 BOUL. KELLER, VILLE ST.LAURENT QC H4K 2P8, Canada |
| City | VILLE ST-LAURENT |
| Post Code | H4K2P8 |
Please comment or provide details below to improve the information on 169606 CANADA INC..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.