ISLAND GAMES FOUNDATION (Corporation# 2515083) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is September 1, 1989.
| Corporation ID | 2515083 |
| Business Number | 876518275 |
| Corporation Name | ISLAND GAMES FOUNDATION |
| Registered Office Address |
5105 38a Avenue Edmonton AB T6L 2J4 |
| Incorporation Date | 1989-09-01 |
| Dissolution Date | 2015-04-18 |
| Corporation Status | Dissolved / Dissoute |
| Number of Directors | 3 - 3 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| CHRISTOPHER R. AKERS | COTTONS CENTRE, 4TH FLOOR, HAYS LANE, LONDON , United Kingdom |
| NICHOLAS J. AKERS | 5105 38A AVENUE, EDMONTON AB T6L 2J4, Canada |
| LINDA RITA AKERS | 5105 38A AVENUE, EDMONTON AB T6L 2J4, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 1989-09-01 | current |
Canada Corporations Act - Part II (CCA - Part II) Loi sur les corporations canadiennes - partie II (LCC - Partie II) |
| Act | 1989-08-31 | 1989-09-01 |
Canada Corporations Act - Part II (CCA - Part II) Loi sur les corporations canadiennes - partie II (LCC - Partie II) |
| Address | 1989-09-01 | current | 5105 38a Avenue, Edmonton, AB T6L 2J4 |
| Name | 1989-09-01 | current | ISLAND GAMES FOUNDATION |
| Status | 2015-04-18 | current | Dissolved / Dissoute |
| Status | 2014-11-19 | 2015-04-18 | Active - Dissolution Pending (Non-compliance) / Actif - Dissolution en cours (Non-conformitГ©) |
| Status | 2004-12-16 | 2014-11-19 | Active / Actif |
| Status | 2004-12-16 | 2004-12-16 | Active - Dissolution Pending (Non-compliance) / Actif - Dissolution en cours (Non-conformitГ©) |
| Status | 1989-09-01 | 2004-12-16 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2015-04-18 | Dissolution | Section: 222 |
| 1989-09-01 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Sun-dra Mailing House, Inc. | 5317 38a Avenue, Edmonton, AB T6L 2J4 | 1980-08-27 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Canadian Butterfly Breeders & Exhibitors Association | 43 Grand Meadow Crescent, Edmonton, AB T6L 1A3 | 2001-08-03 |
| Kick'n Bikes & Scooters Ltd. | 3919 55 Street Nw, Edmonton, AB T6L 1B9 | 2013-09-06 |
| Damn Good Drywallers Inc. | 3532 Hill View Crescent, Edmonton, AB T6L 1C4 | 2008-05-23 |
| 9740848 Canada Inc. | 3528 51 St Nw, Edmonton, AB T6L 1C6 | 2016-05-05 |
| 9744690 Canada Inc. | 3528 51 St Nw, Edmonton, AB T6L 1C6 | 2016-05-09 |
| 9746048 Canada Inc. | 3528 51 St Nw, Edmonton, AB T6L 1C6 | 2016-05-09 |
| Great North Development Group Inc. | 6206 34a Ave Nw, Edmonton, AB T6L 1E4 | 2015-09-04 |
| Cigc Management Inc. | 6314-34a Ave., Edmonton, AB T6L 1E4 | 2014-11-08 |
| Psychology and Marketing Inc. | 213 Woodvale Road West Nw, Edmonton, AB T6L 1E7 | 2015-06-25 |
| Predictive Analytics, Omnisensory, and Neuromarketing Society | 213 Woodvale Road West Nw, Edmonton, AB T6L 1E7 | 2016-11-09 |
| Find all corporations in postal code T6L | ||
| Name | Address |
|---|---|
| CHRISTOPHER R. AKERS | COTTONS CENTRE, 4TH FLOOR, HAYS LANE, LONDON , United Kingdom |
| NICHOLAS J. AKERS | 5105 38A AVENUE, EDMONTON AB T6L 2J4, Canada |
| LINDA RITA AKERS | 5105 38A AVENUE, EDMONTON AB T6L 2J4, Canada |
| City | EDMONTON |
| Post Code | T6L2J4 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Chiron Games Inc. | 906 Island Highway, Campbell River, BC V9W 2C3 | 2018-05-01 |
| The Fotofilmic Foundation | 461 Bowen Island Trunk Rd, Bowen Island, BC V0N 1G0 | 2015-03-24 |
| The Games for Hope Foundation ("la Fondation Les Jeux D'espoir") | 218-100 Boul. Alexis-nihon, Montreal, QC H4M 2N7 | 2009-01-12 |
| The Arrowsmith Foundation | 11 Island View Boulevard, Toronto, ON M8V 1P3 | 2018-01-09 |
| Hambley Family Foundation | 574 Island Road, Victoria, BC V8S 2T6 | 2018-11-26 |
| The Scott Island Foundation | 57 Louis Pasteur, Ottawa, ON K1N 6N5 | 1998-12-01 |
| Island Corridor Foundation | 921 - H Canada Avenue, Duncan, BC V9L 1V2 | 2003-10-30 |
| The Island Academy Foundation | 22 Summerhill Gardens, Toronto, ON M4B 1T4 | 2016-08-04 |
| The First Nations Messenger Foundation | R.r.#3, Cornwall Island, Akwesasne, ON K6H 5R7 | 1999-07-15 |
| Pa Moja Foundation | 590 Artisan Lane, Bowen Island, BC V0N 1G2 | 2001-10-26 |
Please comment or provide details below to improve the information on ISLAND GAMES FOUNDATION.
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.