RENE CLEMENT CONSULTANTS INCORPORATED (Corporation# 251488) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is November 16, 1977.
| Corporation ID | 251488 |
| Corporation Name |
RENE CLEMENT CONSULTANTS INCORPORATED RENE CLEMENT CONSULTANTS INCORPOREE |
| Registered Office Address |
2428 A Rue Shirley Ville Lasalle QC |
| Incorporation Date | 1977-11-16 |
| Dissolution Date | 1984-05-28 |
| Corporation Status | Dissolved / Dissoute |
| Number of Directors | 1 - 5 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| RENE CLEMENT | 2428 A RUE SHIRLEY, VILLE LASALLE QC H8N 1E6, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 1977-11-16 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Act | 1977-11-15 | 1977-11-16 |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 1977-11-16 | current | 2428 A Rue Shirley, Ville Lasalle, QC |
| Name | 1977-11-16 | current | RENE CLEMENT CONSULTANTS INCORPORATED |
| Name | 1977-11-16 | current | RENE CLEMENT CONSULTANTS INCORPOREE |
| Status | 1984-05-28 | current | Dissolved / Dissoute |
| Status | 1983-06-03 | 1984-05-28 | Active - Dissolution Pending (Non-compliance) / Actif - Dissolution en cours (Non-conformitГ©) |
| Status | 1977-11-16 | 1983-06-03 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 1984-05-28 | Dissolution | |
| 1977-11-16 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Address | 2428 A RUE SHIRLEY |
| City | VILLE LASALLE |
| Province | QC |
| Country | Canada |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Languedoc Holding Inc. | 8750, Rue Saguenay, Ville Lasalle, QC H8R 2R2 | 2012-03-09 |
| Fondation Gordon T. Raza Foundation | 1855, Dollard, Ville Lasalle, QC H8N 1T9 | 2012-03-02 |
| Gestion L.a.c. Inc. | 9158, Terrasse Du Plateau, Ville Lasalle, QC H8R 3X2 | 2011-05-04 |
| 7839553 Canada Inc. | 1526, Hebert, Ville Lasalle, QC H8N 2R4 | 2011-04-18 |
| 7083424 Canada Inc. | 7669a Dufresne, Ville Lasalle, QC H8N 1V7 | 2008-11-26 |
| 4494687 Canada Inc. | 8043 Browning, Ville Lasalle, QC H8N 2E9 | 2008-10-07 |
| 6816673 Canada Inc. | 1128, 90iГЁme Avenue, Ville Lasalle, QC H8R 3A1 | 2007-08-01 |
| 6563121 Canada Incorporated | 02-225 Bergevin Street, Ville Lasalle, QC H8R 3M4 | 2006-05-03 |
| Regroupement Pour L'unitÉ Ethnique Du Canada | 753 Allion, Ville Lasalle, QC H8P 2C8 | 2005-02-04 |
| 4268792 Canada Inc. | 665 90th Avenue, Ville Lasalle, QC H8R 3A3 | 2004-11-15 |
| Find all corporations in VILLE LASALLE | ||
| Name | Address |
|---|---|
| RENE CLEMENT | 2428 A RUE SHIRLEY, VILLE LASALLE QC H8N 1E6, Canada |
| City | VILLE LASALLE |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Le Meuble Rustique (rene Clement) Inc. | 1020 Rue Clement, St-justin, QC | 1978-05-19 |
| St-clement Cabinet-work Inc. | Cte Riviere-du-loup, C.p. 40, St-clement, QC G0L 2N0 | 1980-03-12 |
| Les Consultants Seronic Inc. | 455 Place Clement, Ile Bizard, QC H9C 1X4 | 1988-03-18 |
| Clement Management Inc. | 580 Grande Allee Est, Suite 500, Quebec, QC G1R 2K1 | 1977-06-14 |
| Gmv Food Risk Consultants Inc. | 1300 Rene Levesque Boulevard West, Unit #1101, Montreal, QC H3G 0B7 | 2007-08-16 |
| Formation Conseil Rene A. Martinet Inc. | 63 Lakeshore, Pointe-claire, QC H9S 4H4 | 1983-08-02 |
| Consultants ClГ©ment Larouche Inc. | 4006, Rue Omer, Laval, QC H7R 6A7 | 2002-10-15 |
| Consultants D-a-p Kost Inc. | 1250 Rene Levesque Blvd West, Suite 1400, Montreal, QC H3B 5E9 | 1994-12-02 |
| Greenblack Consultants Inc. | 1155 Boul. Rene-levesque Ouest, Bureau 2500, Montreal, QC H3B 2K4 | 2009-11-20 |
| Consultants En Assurances Groupsave (g.i.s) Inc. | 1155 Rene Levesque Blvd West, Suite 3404, Montreal, QC H3B 3T3 | 1990-12-24 |
Please comment or provide details below to improve the information on RENE CLEMENT CONSULTANTS INCORPORATED.
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.