MARLA SLAKMON & CO. INC. (Corporation# 2452669) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is March 28, 1989.
| Corporation ID | 2452669 |
| Business Number | 887041580 |
| Corporation Name | MARLA SLAKMON & CO. INC. |
| Registered Office Address |
5757 Cavendish Blvd. Suite 401 Montreal QC H4W 2W8 |
| Incorporation Date | 1989-03-28 |
| Dissolution Date | 1999-12-09 |
| Corporation Status | Dissolved / Dissoute |
| Number of Directors | 1 - 10 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| MARLA SLAKMON | 6791 LOUIS PASTEUR, COTE CT-LUC QC H4W 2X1, Canada |
| PHILIP SLAKMAN | 6791 LOUIS PASTEUR, COTE CT-LUC QC H4W 2X1, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 1989-03-28 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Act | 1989-03-27 | 1989-03-28 |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 1989-03-28 | current | 5757 Cavendish Blvd., Suite 401, Montreal, QC H4W 2W8 |
| Name | 1989-03-28 | current | MARLA SLAKMON & CO. INC. |
| Name | 1989-03-28 | current | MARLA SLAKMON ; CO. INC. |
| Status | 1999-12-09 | current | Dissolved / Dissoute |
| Status | 1993-07-02 | 1999-12-09 | Active - Dissolution Pending (Non-compliance) / Actif - Dissolution en cours (Non-conformitГ©) |
| Status | 1989-03-28 | 1993-07-02 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 1999-12-09 | Dissolution | Section: 212 |
| 1989-03-28 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| 94091 Canada Inc. | 5757 Cavendish Blvd., Cote St-luc, QC H4W 2W8 | 1979-09-13 |
| Pigment & Chemical Inc. | 5757 Cavendish Blvd., Room 409, Cote St. Luc, QC H4W 2W8 | 1930-03-29 |
| 90211 Canada Ltd. | 5757 Cavendish Blvd., Suite 530, Montreal, QC H4W 2W8 | 1979-01-15 |
| Les Investissements Robert King Inc. | 5757 Cavendish Blvd., Suite 530, Montreeal, QC H4W 2W8 | 1976-08-12 |
| Hartcase Canada (1982) Inc. | 5757 Cavendish Blvd., Suite 530, Montreal, QC H4W 2W8 | 1981-12-30 |
| 125419 Canada Inc. | 5757 Cavendish Blvd., Suite 530, Montreal, QC H4W 2W8 | 1983-07-22 |
| 147297 Canada Inc. | 5757 Cavendish Blvd., Suite 530, Montreal, QC H4W 2W8 | 1985-10-15 |
| Dun Rowan Canadien Ltee | 5757 Cavendish Blvd., Montreal, QC H4W 2W8 | 1981-09-04 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| R.s. Turb/alt Inc. | 5757 Boul Cavendish, Bureau 409, Montreal, QC H4W 2W8 | 1997-08-26 |
| Quebec Source Ltd. | 5757 Cavendish Blvd, Suite 409, Cote St Luc, QC H4W 2W8 | 1992-07-02 |
| 2760061 Canada Inc. | 5757 Boul.cavendish, Suite 408, Cote St.luc, QC H4W 2W8 | 1991-10-11 |
| Quali-direct International Inc. | 5757 Cavendish, Suite 155, Cote St-luc, QC H4W 2W8 | 1989-09-20 |
| 151555 Canada Inc. | 5757 Boul. Cavendish, Suite 150, Montreal, QC H4W 2W8 | 1986-08-28 |
| 176517 Canada Inc. | 5757 Cavendish Boul, Suite 530, Cote St Luc, QC H4W 2W8 | 1983-08-18 |
| Les Investissements Esther Arnovitz Inc. | 5757 Cavendish Blvd., Suite 510, Cote St. Luc, QC H4W 2W8 | 1982-12-01 |
| Douglas & Desjardins Inc. | 5353 Cavendish Blvd., Suite 530, Montreal, QC H4W 2W8 | 1978-03-28 |
| Scott Scientifique Inc. | 5757 Cavendish Blvd, Suite 101, Montreal, QC H4W 2W8 | 1996-12-05 |
| Van Luven Consultants Limited | 5757 Cavendish Boulevard, Suite 405, Montreal, QC H4W 2W8 | 1968-11-15 |
| Find all corporations in postal code H4W2W8 | ||
| Name | Address |
|---|---|
| MARLA SLAKMON | 6791 LOUIS PASTEUR, COTE CT-LUC QC H4W 2X1, Canada |
| PHILIP SLAKMAN | 6791 LOUIS PASTEUR, COTE CT-LUC QC H4W 2X1, Canada |
| City | MONTREAL |
| Post Code | H4W2W8 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Conditionnement Physique Marla Inc. | 5200a De La Savane, Montreal, QC H4P 2M8 | 1987-03-16 |
| Marla's Minis Inc. | 685 Victoria, Baie D'urfe, QC H9X 2K1 | 2016-08-12 |
| Peter and Marla Veres Charitable Foundation | 254 Netherwood Cres., Hampstead, QC H3X 3X3 | 2002-05-17 |
| Decks and Fences By Ryan Inc. | 400 Marla Crescent, Lakeshore, ON N0R 1A7 | 2018-03-12 |
| 10578703 Canada Inc. | 404 Marla Crescent, Belle River, ON N0R 1A7 | 2018-01-11 |
| Marla Gladstone's Beast Athlete Development. | 3 Ellesmere Street, Suite 612, Richmond Hill, ON L4B 4N2 | 2012-03-30 |
Please comment or provide details below to improve the information on MARLA SLAKMON & CO. INC..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.