Techno-Dion-LabbГ© Inc. (Corporation# 2452502) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is March 23, 1989.
| Corporation ID | 2452502 |
| Corporation Name | Techno-Dion-LabbГ© Inc. |
| Registered Office Address |
900 Rue Cowie Granby QC J2J 1P2 |
| Incorporation Date | 1989-03-23 |
| Dissolution Date | 1997-05-07 |
| Corporation Status | Dissolved / Dissoute |
| Number of Directors | 1 - 10 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| JACQUES LABBE | 223 PLACE GERVAIS, SAINT-BRUNO DE MONTARVILLE QC J3V 5B9, Canada |
| GEORGE DION | 27 RUE SOUTHIERE, SAINT-PAUL D'ABBOTSFORD QC J0E 1A0, Canada |
| PIERRE LABBE | 400 RUE RABASTALIERE, SAINT-BRUNO DE MONTARVILLE QC J3V 1Z9, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 1989-03-23 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Act | 1989-03-22 | 1989-03-23 |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 1989-03-23 | current | 900 Rue Cowie, Granby, QC J2J 1P2 |
| Name | 1989-03-23 | current | Techno-Dion-LabbГ© Inc. |
| Status | 1997-05-07 | current | Dissolved / Dissoute |
| Status | 1991-07-01 | 1997-05-07 | Active - Dissolution Pending (Non-compliance) / Actif - Dissolution en cours (Non-conformitГ©) |
| Status | 1989-03-23 | 1991-07-01 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 1997-05-07 | Dissolution | |
| 1989-03-23 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Granby Pre-fab Inc. | 900 Rue Cowie, Granby, QC J2J 1A2 | 1987-01-14 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Nertec Holdings Inc. | 950 Rue Cowie, Granby, QC J2J 1P2 | 1991-07-02 |
| Atlantis Modular Homes Inc. | 900 Cowie, Granby, QC J2J 1P2 | 1990-05-09 |
| SociГ©tГ© Nvs Experts-conseils Inc. | 1000 Cowie, Granby, QC J2J 1P2 | 1984-12-31 |
| Nertec Design Inc. | 950 Rue Cowie, Granby, QC J2J 1P2 | 1985-02-20 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Radicapps Inc. | 570 Alfred-pellan, Granby, QC J2J 0A5 | 2014-05-01 |
| Gestion Jean Paul Dupont Inc. | 1167 Rue De Richmond, Granby, QC J2J 0B7 | 1984-10-31 |
| Nj2fp Inc. | 561 Rue Toulouse Lautrec, Granby, QC J2J 0C6 | 2015-03-20 |
| 10883280 Canada Inc. | 265 Rue Du SГ©minaire, Granby, QC J2J 0C7 | 2018-07-12 |
| Recruit Sports Management Inc. | 401 Ave Georges-cros, Granby, QC J2J 0C7 | 2010-09-02 |
| 3551865 Canada Inc. | 1053 Rue Caron, Granby, QC J2J 0E3 | |
| 185837 Canada Inc. | 1060 Rue Guertin, Granby, QC J2J 0G4 | 1982-03-10 |
| Sparnet LtÉe | 1315 Rue Cowie, Granby, QC J2J 0H3 | 1997-03-06 |
| 9925295 Canada Inc. | 859, Rue Bernard, Granby, QC J2J 0H5 | 2016-09-28 |
| 9925309 Canada Inc. | 859, Rue Bernard, Granby, QC J2J 0H5 | 2016-09-28 |
| Find all corporations in postal code J2J | ||
| Name | Address |
|---|---|
| JACQUES LABBE | 223 PLACE GERVAIS, SAINT-BRUNO DE MONTARVILLE QC J3V 5B9, Canada |
| GEORGE DION | 27 RUE SOUTHIERE, SAINT-PAUL D'ABBOTSFORD QC J0E 1A0, Canada |
| PIERRE LABBE | 400 RUE RABASTALIERE, SAINT-BRUNO DE MONTARVILLE QC J3V 1Z9, Canada |
| City | GRANBY |
| Post Code | J2J1P2 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Techno Diagnostics L.j.r. Inc. | 1040 Dion, St-dorothee, Laval, QC H7Y 1E2 | 1982-06-18 |
| Placements L.t. LabbÉ Inc. | 568 Dyer, Sutton, QC J0E 2K0 | 2005-09-23 |
| Domaine Lac LabbГ© Inc. | 798 Rue Du Lac-labbГ©, RiviГЁre-Г -pierre, QC G0A 3A0 | 2007-10-10 |
| Dion Leasing Inc. | 1660 Boul. Industriel, Farnham, QC J2N 2X8 | 1986-03-03 |
| Logistique Dion Inc. | 1660 Rue Industriel, Farnham, QC J2N 2X8 | 1998-11-23 |
| Techno Paiements Inc. | 7024 Chemin Guelph, CГґte Saint-luc, QC H4W 1G9 | 2014-07-14 |
| Techno Furnitures Ltd. | 27 Bellefeuille, St-charles Borromee, QC J6E 7G9 | 1978-12-04 |
| Cylinder-head Techno Inc. | 8636 Rue Lafrenaie, Montreal, QC H1P 2B5 | 1988-01-26 |
| Techno Therapie Ressources Inc. | 6445 Cote De Liesse, St-laurent, QC H4T 1E5 | 1969-12-22 |
| Dion, Lacasse Real Estate Group Ltd. | 825 Honfleur, Longueuil, QC J4J 4R8 | 1987-03-12 |
Please comment or provide details below to improve the information on Techno-Dion-LabbГ© Inc..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.