JOUDREY BROTHERS TRANSPORT LIMITED (Corporation# 2452367) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is March 20, 1989.
| Corporation ID | 2452367 |
| Business Number | 881607683 |
| Corporation Name | JOUDREY BROTHERS TRANSPORT LIMITED |
| Registered Office Address |
R.r. 1 Branch Lahave Bridgewater NS B4V 2V9 |
| Incorporation Date | 1989-03-20 |
| Dissolution Date | 2000-03-01 |
| Corporation Status | Dissolved / Dissoute |
| Number of Directors | 2 - 5 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| LINDEN G. JOUDREY | R.R. 1 BRANCH LAHAVE, BRIDGEWATER NS B4V 2V9, Canada |
| CALVIN D. JOUDREY | R.R. 7 OAKVILLE, BRIDGEWATER NS B4V 3J5, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 1989-03-20 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Act | 1989-03-19 | 1989-03-20 |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 1989-03-20 | current | R.r. 1 Branch Lahave, Bridgewater, NS B4V 2V9 |
| Name | 1989-03-20 | current | JOUDREY BROTHERS TRANSPORT LIMITED |
| Status | 2000-03-01 | current | Dissolved / Dissoute |
| Status | 1994-07-01 | 2000-03-01 | Active - Dissolution Pending (Non-compliance) / Actif - Dissolution en cours (Non-conformitГ©) |
| Status | 1989-03-20 | 1994-07-01 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2000-03-01 | Dissolution | Section: 212 |
| 1989-03-20 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Year | Annual Meeting Date | Corporation Type |
|---|---|---|
| 1992 | 1991-03-30 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| Address | R.R. 1 BRANCH LAHAVE |
| City | BRIDGEWATER |
| Province | NS |
| Postal Code | B4V 2V9 |
| Country | Canada |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| L.g. Hebb's Truck & Auto Body Ltd. | R.r. #1, Midville Branch, Bridgewater, NS B4V 2V9 | 1982-06-22 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Rooted School Food Project | 69 Wentzell Drive, Bridgewater, NS B4V 0A2 | 2018-12-12 |
| Canyon Call Communications Limited | 33 Colonial Drive, Conquerall Bank, NS B4V 0K5 | 2015-11-13 |
| On Point Builders Inc. | 211 Somerset Rd, Italy Cross, NS B4V 0M1 | 2018-10-04 |
| 9482768 Canada Inc. | 123 Italy Cross Rd., Italy Cross, NS B4V 0M6 | 2015-10-21 |
| Cape Island Cruisers Limited | 5048 Highway 332, East Lahave, NS B4V 0V6 | 2020-12-09 |
| Intercontinental Sculpture Inc. | 520 Indian Path Road, East Lahave, NS B4V 0V9 | 2014-05-07 |
| Jt It Solution Ltd. | 434 King Street, Bridgewater, NS B4V 1A9 | 2018-07-07 |
| Jintai Jobs Ltd. | 434 King Street, Bridgewater, NS B4V 1A9 | 2018-11-11 |
| Cumings' Fire and Safety Equipment Limited | 668 King Street, Bridgewater, NS B4V 1B4 | 1979-06-06 |
| Gow's Frig-air Ltd. | 641 King Street, Bridgewater, NS B4V 1B5 | 1978-12-19 |
| Find all corporations in postal code B4V | ||
| Name | Address |
|---|---|
| LINDEN G. JOUDREY | R.R. 1 BRANCH LAHAVE, BRIDGEWATER NS B4V 2V9, Canada |
| CALVIN D. JOUDREY | R.R. 7 OAKVILLE, BRIDGEWATER NS B4V 3J5, Canada |
| City | BRIDGEWATER |
| Post Code | B4V2V9 |
| Category | transport |
| Category + City | transport + BRIDGEWATER |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Randhawa Brothers Transport Ltd. | 24 Dwellers Rd, Brampton, ON L6X 5C1 | 2005-05-05 |
| Rajput Brothers Transport Inc. | 501 Rue Des Arbrisseaux, Pincourt, QC J7W 0M1 | 2006-06-07 |
| Brothers Dedicated Transport Inc. | 74 Waterbridge Dr, Ottawa, ON K2G 6T3 | 2017-09-07 |
| Ga Brothers Transport Inc. | 36 Lafleur Court, Brampton, ON L6Y 3L7 | 2005-01-31 |
| Rai Brothers Transport Ltd. | 35 Feather Reed Way, Brampton, ON L6R 2Z7 | 2004-03-22 |
| Monette Brothers Transport (1978) Inc. | 7375 Saint-andrÉ, Montreal, QC H2R 2P6 | 1978-08-03 |
| Chatha Brothers Transport Ltd. | 18081 60 Avenue, Surrey, BC V3S 1V5 | 2019-01-31 |
| Bahar & Brothers Transport Inc. | 50 Crepeau # 208, Saint Laurent, QC H4N 1M8 | 2007-03-03 |
| Mateen Transport Brothers Inc. | 4 Coolhurst Drive, Etobicoke, ON M9W 4A5 | 2015-08-12 |
| Bishop Brothers Transport Ltd. | 40 Ballentyne Avenue Unit #108, Cambridge, ON N1R 2R8 | 2009-01-07 |
Please comment or provide details below to improve the information on JOUDREY BROTHERS TRANSPORT LIMITED.
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.