LE CONSEIL CANADIEN DES SOINS RESPIRATOIRES, INC. (Corporation# 2452251) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is March 21, 1989.
| Corporation ID | 2452251 |
| Business Number | 873681860 |
| Corporation Name |
LE CONSEIL CANADIEN DES SOINS RESPIRATOIRES, INC. THE CANADIAN BOARD FOR RESPIRATORY CARE, INC. |
| Registered Office Address |
7 Worden Road Cambridge Narrows NB E4C 4G5 |
| Incorporation Date | 1989-03-21 |
| Corporation Status | Active / Actif |
| Number of Directors | 5 - 6 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| Duncan Mcrae | 29 Robertson Road, Hampton NB E5N 6N9, Canada |
| Danny Veniott | 170 Diefenbaker Drive, Woodstock ON N4S 8T4, Canada |
| Diana Marchand | 71 Brechin Crescent, Ottawa ON K2W 1E3, Canada |
| Meena Kumar | 8 Westpark Crescent Southwest, Calgary AB T3H 0C3, Canada |
| JOHN C. ANNEAR | 33 ROBERTSON ROAD, HAMPTON NB E5N 6N8, Canada |
| Sheldon Fizzard | 3454 Olive Grove, Regina SK S4V 2P3, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 2013-08-22 | current |
Canada Not-for-profit Corporations Act (NFP Act) Loi canadienne sur les organisations Г but non lucratif (Loi BNL) |
| Act | 1989-03-21 | 2013-08-22 |
Canada Corporations Act - Part II (CCA - Part II) Loi sur les corporations canadiennes - partie II (LCC - Partie II) |
| Act | 1989-03-20 | 1989-03-21 |
Canada Corporations Act - Part II (CCA - Part II) Loi sur les corporations canadiennes - partie II (LCC - Partie II) |
| Address | 2018-07-14 | current | 7 Worden Road, Cambridge Narrows, NB E4C 4G5 |
| Address | 2017-09-01 | 2018-07-14 | 1083 Queen Street, Suite 103, Halifax, NS B3H 0B2 |
| Address | 2017-06-01 | 2017-09-01 | 1083 Queen Street, Suite 103, Halifax, NS B3H 0B2 |
| Address | 2013-08-22 | 2017-06-01 | 1083 Queen Street, Suite 103, Halifax, NS B3H 0B2 |
| Address | 2012-02-06 | 2013-08-22 | 103 - 1083 Queen Street, Halifax, NS B3H 0B2 |
| Address | 1989-03-21 | 2012-02-06 | 1096 Queen Street, 103, Halifax, NS B3H 2R9 |
| Name | 1989-03-21 | current | LE CONSEIL CANADIEN DES SOINS RESPIRATOIRES, INC. |
| Name | 1989-03-21 | current | THE CANADIAN BOARD FOR RESPIRATORY CARE, INC. |
| Status | 2013-08-22 | current | Active / Actif |
| Status | 1989-03-21 | 2013-08-22 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2018-07-14 | Amendment / Modification |
RO Changed. Section: 201 |
| 2013-08-22 | Continuance (transition) / Prorogation (transition) | Jurisdiction: Canada Corporations Act - Part II (CCA-II) / Loi sur les corporations canadiennes, partie 2 (LCC-Partie 2) |
| 2010-10-25 | Ordinary By-Laws Filing / DГ©pГґt de rГЁglement ordinaire | |
| 2006-06-06 | Ordinary By-Laws Filing / DГ©pГґt de rГЁglement ordinaire | |
| 2006-01-24 | Ordinary By-Laws Filing / DГ©pГґt de rГЁglement ordinaire | |
| 2004-10-21 | Ordinary By-Laws Filing / DГ©pГґt de rГЁglement ordinaire | |
| 2003-02-24 | Ordinary By-Laws Filing / DГ©pГґt de rГЁglement ordinaire | |
| 1989-03-21 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Year | Annual Meeting Date | Corporation Type |
|---|---|---|
| 2020 | 2019-05-09 | Non-Soliciting N'ayant pas recours Г la sollicitation |
| 2019 | 2019-05-09 | Non-Soliciting N'ayant pas recours Г la sollicitation |
| 2018 | 2018-05-23 | Non-Soliciting N'ayant pas recours Г la sollicitation |
| 2017 | 2017-05-11 | Non-Soliciting N'ayant pas recours Г la sollicitation |
| Address | 7 Worden Road |
| City | Cambridge Narrows |
| Province | NB |
| Postal Code | E4C 4G5 |
| Country | Canada |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| 11884549 Canada Ltd. | 326 South Canaan Rd, Coles Island, NB E4C 0A7 | 2020-02-09 |
| 11723499 Canada Inc. | 1653 Lakeview Road, Cambridge-narrows, NB E4C 1M5 | 2019-11-06 |
| Cannavision Inc. | 1653 Lakeview Rd, Cambridge-narrows, NB E4C 1M5 | 2019-04-26 |
| Cranberry Fields Ltd. | 1931 Lakeview Road, Cambridge Narrows, NB E4C 1N1 | |
| The Washademoak Region Chamber of Commerce | 3359 Lower Cambridge Road, Cambridge-narrows, NB E4C 4P9 | 2004-08-23 |
| Ssj Environmental Limited | 60 Cedar Lane, Big Cove, Queens County, NB E4C 6C7 | 2008-08-12 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Visualedge Supply Inc. | 70 Trott Blvd., Collingwood, ON L9Y 5C1 | 2020-12-16 |
| 12574276 Canada Inc. | 410 Ledingham Way, Unit 204, Saskatoon, SK S7V 0E4 | 2020-12-16 |
| Gracefuldoodles Inc. | 1645 Rue Garibaldi, Sainte-adГЁle, QC J8B 3A1 | 2020-12-16 |
| A Triple P Company Ltd. | 5360 Rue Sherbrooke O, Condo 422, Montreal, QC H4A 1V6 | 2020-12-16 |
| 12574292 Canada Inc. | 3101-1255 Bidwell Street, Vancouver, BC V6G 2K8 | 2020-12-16 |
| 12574306 Canada Inc. | 265 Enfield Place Unit 2202, Mississauga, ON L5B 3Y7 | 2020-12-16 |
| 12572591 Canada Inc. | 2837, Kingston Rd, Scarborough, ON M1M 1N2 | 2020-12-15 |
| 12570793 Canada Inc. | 660 Robert, Brossard, QC J4X 1C6 | 2020-12-15 |
| 12572150 Canada Inc. | 18 Voysey Way, Markham, ON L3S 0B4 | 2020-12-15 |
| 12573377 Canada Inc. | 6 Medley Lane, Ajax, ON L1S 3P6 | 2020-12-15 |
| Find all corporations in CA | ||
| Name | Address |
|---|---|
| Duncan Mcrae | 29 Robertson Road, Hampton NB E5N 6N9, Canada |
| Danny Veniott | 170 Diefenbaker Drive, Woodstock ON N4S 8T4, Canada |
| Diana Marchand | 71 Brechin Crescent, Ottawa ON K2W 1E3, Canada |
| Meena Kumar | 8 Westpark Crescent Southwest, Calgary AB T3H 0C3, Canada |
| JOHN C. ANNEAR | 33 ROBERTSON ROAD, HAMPTON NB E5N 6N8, Canada |
| Sheldon Fizzard | 3454 Olive Grove, Regina SK S4V 2P3, Canada |
| City | Cambridge Narrows |
| Post Code | E4C 4G5 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Canadian Network for Respiratory Care | 16851 Mount Wolfe Rd., Caledon, ON L7E 3P6 | 1994-08-09 |
| Soins Respiratoires Apnaid Inc. | 144, Rue Martin, Suite B, Edmundston, NB E3V 2N4 | 2013-05-06 |
| Regroupement Canadien Des Associations Cardio-respiratoires | 164 Route Hamilton, Pabos, QC G0C 2H0 | 2003-02-13 |
| Canadian Board of Genetic Counselling | Tbrhsc Genetics Programme, 980 Oliver Road, Thunder Bay, ON P7B 6V4 | 2019-07-11 |
| The Canadian Society of Respiratory Therapists | 2460 Lancaster Road, Suite 201, Ottawa, ON K1B 4S5 | 1964-12-21 |
| Institut Canadien De Soins Palliatifs | 687 Pine Ave. Ouest, Montreal, QC H3A 1A1 | 1986-09-16 |
| Canadian Council of Cardiovascular Nurses | 202 - 300 March Road, Ottawa, ON K2K 2E2 | 1994-07-01 |
| Canadian Public Accountability Board | 150 York Street, Suite 900, P O Box 90, Toronto, ON M5H 3S5 | 2003-04-14 |
| Canadian Swine Health Board | 220 Laurier Avenue West, Suite 900, Ottawa, ON K1P 5Z9 | 2008-11-18 |
| Canadian Critical Care Trials Group | Chum - Pavillon R, 900 Rue St-denis, Porte R04-486, Montreal, QC H2X 0A9 | 2016-11-21 |
Please comment or provide details below to improve the information on LE CONSEIL CANADIEN DES SOINS RESPIRATOIRES, INC..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.