S.A.M. THE WATERMAN INC. (Corporation# 2452189) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is March 23, 1989.
| Corporation ID | 2452189 |
| Business Number | 887330181 |
| Corporation Name | S.A.M. THE WATERMAN INC. |
| Registered Office Address |
42-b Boul. St-charles Beaconsfield QC H9W 5Z6 |
| Incorporation Date | 1989-03-23 |
| Dissolution Date | 1997-05-06 |
| Corporation Status | Dissolved / Dissoute |
| Number of Directors | 1 - 10 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| SAMUEL EZERZER | 5625 HUDSON ST., COTE ST. LUC QC H4W 2K3, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 1989-03-23 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Act | 1989-03-22 | 1989-03-23 |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 1989-03-23 | current | 42-b Boul. St-charles, Beaconsfield, QC H9W 5Z6 |
| Name | 1989-03-23 | current | S.A.M. THE WATERMAN INC. |
| Status | 1997-05-06 | current | Dissolved / Dissoute |
| Status | 1991-07-01 | 1997-05-06 | Active - Dissolution Pending (Non-compliance) / Actif - Dissolution en cours (Non-conformitГ©) |
| Status | 1989-03-23 | 1991-07-01 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 1997-05-06 | Dissolution | |
| 1989-03-23 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Address | 42-B BOUL. ST-CHARLES |
| City | BEACONSFIELD |
| Province | QC |
| Postal Code | H9W 5Z6 |
| Country | Canada |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| 131908 Canada Inc. | 40 E St Charles Road, Beaconsfield, QC H9W 5Z6 | 1984-04-12 |
| Marie-choix Inc. | 40f St. Charles Boulevard, Beaconsfield, QC H9W 5Z6 | 1980-03-24 |
| 97190 Canada Ltd. | 40g St-charles Road, Beaconsfield, QC H9W 5Z6 | 1980-03-03 |
| La Maison D'alarme Et Securite Ltee | 40g St Charles Road, Beaconsfield, QC H9W 5Z6 | 1978-04-17 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Fala Inc. | 108 Beaurepaire Dr., Beaconsfield, QC H9W 0A1 | |
| Ravann Creative Enterprises Inc. | 368 Glengarry Avenue, Beaconsfield, QC H9W 1A1 | 2000-06-30 |
| 2912597 Canada Inc. | 366 Glengarry, Beaconsfield, QC H9W 1A1 | 1993-04-15 |
| 147277 Canada Inc. | 489 Olympic Drive, Beaconsfield, QC H9W 1A3 | 1985-11-08 |
| 10715549 Canada Inc. | 489 Olympic Drive, Beaconsfield, QC H9W 1A3 | 2018-04-04 |
| 146140 Canada Inc. | 490 Olympic Dr., Beaconsfield, QC H9W 1A4 | 1985-05-31 |
| S. Vasil Marketing Inc. | 496 Olympic Drive, Beaconsfield, QC H9W 1A4 | 1980-07-11 |
| 10203017 Canada Incorporated | 318 Berkshire Ave, Beaconsfield, QC H9W 1A5 | 2017-04-22 |
| 9839399 Canada Inc. | 300 Birkshire, Beaconsfield, QC H9W 1A5 | 2016-07-21 |
| 8664021 Canada Inc. | 342 Arlington Crescent, Beaconsfield, QC H9W 1A5 | 2013-10-15 |
| Find all corporations in postal code H9W | ||
| Name | Address |
|---|---|
| SAMUEL EZERZER | 5625 HUDSON ST., COTE ST. LUC QC H4W 2K3, Canada |
| City | BEACONSFIELD |
| Post Code | H9W5Z6 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Ccl Industries Inc. | 26 Waterman Ave., Toronto, ON | |
| Gestion Jsf Inc. | 300-24, Rue Waterman, Saint-lambert, QC J4P 1R8 | |
| First Bay Financial Inc. | 19 Waterman Ave, Suite 104, Toronto, ON M4B 1Y2 | 2015-06-23 |
| Odegam Inc. | 2 Waterman, Saint-lambert, QC J4P 1R8 | 2014-09-30 |
| Schneider Canada Inc. | 19 Waterman Avenue, Toronto, ON M4B 1Y2 | |
| F P E Canada Limited | 19 Waterman Ave, Toronto 16, ON M4B 1Y2 | 1950-06-20 |
| Browline Inc. | 25 Waterman Avenue, Toronto, ON M4B 1Y6 | |
| Consultaction Nadeau International Inc. | 40, Rue Waterman, #400, St-lambert, QC J4P 1R8 | 1985-01-25 |
| Cabletel Distribution Inc. | 19 Waterman Ave, Suite 104, Toronto, ON M4B 1Y2 | 2012-02-28 |
| Aveon Communications Inc. | 19 Waterman Ave, Suite 104, Toronto, ON M4B 1Y2 | 2014-01-03 |
Please comment or provide details below to improve the information on S.A.M. THE WATERMAN INC..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.