JAPANESE CANADIAN REDRESS FOUNDATION (Corporation# 2451841) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is March 22, 1989.
| Corporation ID | 2451841 |
| Business Number | 885178467 |
| Corporation Name | JAPANESE CANADIAN REDRESS FOUNDATION |
| Registered Office Address |
12240 Jensen Dr Richmond BC V6V 2R8 |
| Incorporation Date | 1989-03-22 |
| Dissolution Date | 2015-05-18 |
| Corporation Status | Dissolved / Dissoute |
| Number of Directors | 5 - 5 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| ART MIKI | 735 ASH STREET, WINNIPEG MB R3N 0R5, Canada |
| FRED YADA | 1837 RIVERSIDE DR., NORTH VANCOUVER BC V7H 1V8, Canada |
| MARCIA MATSUI | 30 FRONT STREET, UNIT 403, STRATFORD ON N5A 7S3, Canada |
| KEIKO MIKI | 735 ASH STREET, WINNIPEG MB R3N 0R5, Canada |
| FRED KAMIBAYASHI | 3025 SOUTHMORE DRIVE EAST, OTTAWA ON K1V 6Z5, Canada |
| IRENE NEMETH | 560 NEWCROFT PLACE, WEST VANCOUVER BC V7T 1W8, Canada |
| LUCY YAMASHITA | 6 CLARENDON ROAD, WINNIPEG MB R2J 2N7, Canada |
| DICK NAKAMURA | 2-4291 QUADRA STREET, VICTORIA BC V8X 1L5, Canada |
| ROY INOUYE | 1724 CLIFFORD AVE, KAMLOOPS BC V2B 4G6, Canada |
| HENRY SHIMIZU | 135 QUESNEL CRESCENT, EDMONTON AB T5R 5P1, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 1989-03-22 | current |
Canada Corporations Act - Part II (CCA - Part II) Loi sur les corporations canadiennes - partie II (LCC - Partie II) |
| Act | 1989-03-21 | 1989-03-22 |
Canada Corporations Act - Part II (CCA - Part II) Loi sur les corporations canadiennes - partie II (LCC - Partie II) |
| Address | 1992-07-20 | current | 12240 Jensen Dr, Richmond, BC V6V 2R8 |
| Name | 1989-03-22 | current | JAPANESE CANADIAN REDRESS FOUNDATION |
| Status | 2015-05-18 | current | Dissolved / Dissoute |
| Status | 2014-12-19 | 2015-05-18 | Active - Dissolution Pending (Non-compliance) / Actif - Dissolution en cours (Non-conformitГ©) |
| Status | 1989-03-22 | 2014-12-19 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2015-05-18 | Dissolution | Section: 222 |
| 1989-03-22 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Year | Annual Meeting Date | Corporation Type |
|---|---|---|
| 2002 | 2001-11-01 | |
| 2001 | 2001-09-22 | |
| 2000 | 1999-10-09 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| 11510568 Canada Incorporated | 11280 Twigg Place, Suite 125, Richmond, BC V6V 0A6 | 2019-07-11 |
| Warthog Atv Ltd. | 108-11280 Twigg Place, Richmond, BC V6V 0A6 | 2015-05-21 |
| Cannabis Science Distribution Canada, Inc. | #168-11280 Twigg Place, Richmond, BC V6V 0A6 | 2014-06-05 |
| Ak Plasticbagsonline Inc. | 168-11280 Twigg Pl., Richmond, BC V6V 0A6 | 2004-04-27 |
| Show Box Stage and Truss Inc. | 11568 Eburne Way Unit 135, Richmond, BC V6V 0A7 | 2019-02-02 |
| Bicnet Technologies Inc. | 20 22788 Westminster Hwy, Richmond, BC V6V 0B1 | 2016-02-09 |
| Brytor International Moving (b.c.) Inc. | 11111 Twigg Place Unit 1019, Richmond, BC V6V 0B7 | 2014-10-21 |
| Winsphere Ventures Inc. | 17251 Fedoruk Rd, Richmond, BC V6V 1C6 | 2012-10-26 |
| Maxsl Inc. | 23620 Dyke Road, Richmond, BC V6V 1E2 | 2019-07-16 |
| 11342371 Canada Limited | 22540 Gilley Road, Richmond, BC V6V 1E4 | 2019-04-05 |
| Find all corporations in postal code V6V | ||
| Name | Address |
|---|---|
| ART MIKI | 735 ASH STREET, WINNIPEG MB R3N 0R5, Canada |
| FRED YADA | 1837 RIVERSIDE DR., NORTH VANCOUVER BC V7H 1V8, Canada |
| MARCIA MATSUI | 30 FRONT STREET, UNIT 403, STRATFORD ON N5A 7S3, Canada |
| KEIKO MIKI | 735 ASH STREET, WINNIPEG MB R3N 0R5, Canada |
| FRED KAMIBAYASHI | 3025 SOUTHMORE DRIVE EAST, OTTAWA ON K1V 6Z5, Canada |
| IRENE NEMETH | 560 NEWCROFT PLACE, WEST VANCOUVER BC V7T 1W8, Canada |
| LUCY YAMASHITA | 6 CLARENDON ROAD, WINNIPEG MB R2J 2N7, Canada |
| DICK NAKAMURA | 2-4291 QUADRA STREET, VICTORIA BC V8X 1L5, Canada |
| ROY INOUYE | 1724 CLIFFORD AVE, KAMLOOPS BC V2B 4G6, Canada |
| HENRY SHIMIZU | 135 QUESNEL CRESCENT, EDMONTON AB T5R 5P1, Canada |
| City | RICHMOND |
| Post Code | V6V2R8 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| North American-japanese Friendship Foundation | 18 Wynford Drive, Suite 704, Don Mills, ON M3C 3S2 | 1992-04-06 |
| Japanese Canadian Centennial Society | 479 Queen Street West, Toronto, ON M5V 2A9 | 1976-08-09 |
| Japanese Canadian National Museum | 666 Burrard Street, Suite 2800, Vancouver, BC V6C 2Z7 | 1995-06-19 |
| Canadian Association for Japanese Language Education | 20 Bloor Street East, P. O. Box 75133, Toronto, ON M4W 3T3 | 1989-03-13 |
| L'association Canadienne Des Concessionnaires D'automobile Japonaises | 1 Eva Road, Suite 101, Etobicoke, ON M9C 4Z5 | 1982-06-15 |
| Ukrainian Canadian Foundation of Taras Shevchenko | 202-952 Main Street, Winnipeg, MB R2W 3P4 | 1963-07-22 |
| Canadian Pulmonary Fibrosis Foundation | 47 Squire Bakers Lane, Markham, ON L3P 3G8 | |
| La Compagnie Foundation Canadienne Ltee. | 3660 Midland Avenue, Scarborough, ON M1V 4V3 | 1963-04-19 |
| Canadian Foundation for Chronic Skin Disease | 1 First Canadian Place, Box 10, Toronto, ON M5X 1A2 | 1985-04-22 |
| The American British Cowdray Hospital Canadian Foundation | 1 First Canadian Place, Suite 800, Toronto, ON M5X 1A2 | 1988-09-12 |
Please comment or provide details below to improve the information on JAPANESE CANADIAN REDRESS FOUNDATION.
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.