LES ENTREPRISES DE COULEURS VALERIE INC. (Corporation# 245160) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is October 25, 1977.
| Corporation ID | 245160 |
| Corporation Name | LES ENTREPRISES DE COULEURS VALERIE INC. |
| Registered Office Address |
165 Ch. De La Cote Ste-catherine Suite 1408 Outremont QC H2V 2A7 |
| Incorporation Date | 1977-10-25 |
| Dissolution Date | 1984-08-10 |
| Corporation Status | Dissolved / Dissoute |
| Number of Directors | 1 - 5 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| VALERIE DEMERS-RIOUX | 165 CH. COTE STE-CATHERINE-1408, OUTREMONT QC H2V 2A7, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 1977-10-25 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Act | 1977-10-24 | 1977-10-25 |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 1977-10-25 | current | 165 Ch. De La Cote Ste-catherine, Suite 1408, Outremont, QC H2V 2A7 |
| Name | 1977-10-25 | current | LES ENTREPRISES DE COULEURS VALERIE INC. |
| Status | 1984-08-10 | current | Dissolved / Dissoute |
| Status | 1983-06-03 | 1984-08-10 | Active - Dissolution Pending (Non-compliance) / Actif - Dissolution en cours (Non-conformitГ©) |
| Status | 1977-10-25 | 1983-06-03 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 1984-08-10 | Dissolution | |
| 1977-10-25 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Address | 165 CH. DE LA COTE STE-CATHERINE |
| City | OUTREMONT |
| Province | QC |
| Postal Code | H2V 2A7 |
| Country | Canada |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Creations Marianik Inc. | 165 Ch. Cote Ste-catherine, Suite 504, Montreal, QC H2V 2A7 | 1986-08-12 |
| Omniforce Consultants Corp. | 165 Cote Ste-catherine Road, Suite 710, Montreal, QC H2V 2A7 | 1979-10-03 |
| Etex Corporation Limited | 165 Cote Ste-catherine, Apt. 1201, Outremont, QC H2V 2A7 | 1968-10-04 |
| Repechage Et Recherche Sous-marine Marcoux Inc. | 165 Cote Ste-catherine, Suite 405, Outremont, QC H2V 2A7 | 1983-02-22 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| CafÉ Tredici Inc. | 275 Avenue Fairmount Ouest, Montréal, QC H2V 0A1 | 2007-05-25 |
| F.gas Technologies Inc. | 5220 Rue Jeanne Mance Appt 311, Montreal, QC H2V 0A2 | 2018-05-21 |
| 7087829 Canada Inc. | 5220 Rue Jeanne Mance, Apt. 403, Montreal, QC H2V 0A2 | 2008-12-03 |
| Mont Royal Parkas Inc. | 5064 Hutchison, Outremont, QC H2V 0A6 | 2017-12-01 |
| 9318453 Canada Inc. | 5064, Rue Hutchison, MontrГ©al, QC H2V 0A6 | 2015-06-03 |
| Mission Dairy Farms Inc. | 225 Saint-zotique Street West, MontrГ©al, QC H2V 1A2 | 2020-12-07 |
| Union Des Producteurs Et Productrices Du CinГ©ma QuГ©bГ©cois | 335-6750, Avenue De L'esplanade, MontrГ©al, QC H2V 1A2 | 2020-07-15 |
| 12188571 Canada Inc. | 6750 Avenue De L'esplanade #290, MontrГ©al, QC H2V 1A2 | 2020-07-10 |
| Studio Bonafide Inc. | 225 Saint-zotique West, Montreal, QC H2V 1A2 | 2016-08-25 |
| 8527237 Canada Inc. | 215 St. Zotique Street West, Montreal, QC H2V 1A2 | 2013-05-22 |
| Find all corporations in postal code H2V | ||
| Name | Address |
|---|---|
| VALERIE DEMERS-RIOUX | 165 CH. COTE STE-CATHERINE-1408, OUTREMONT QC H2V 2A7, Canada |
| City | OUTREMONT |
| Post Code | H2V2A7 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Photographe Valerie Simmons Inc. | 3006 Rue Jacques Hertel, Montreal, QC H4E 1S9 | 2001-06-18 |
| Deco-couleurs Inc. | 117 Rue Lajoie Nord, Joliette, QC | 1980-10-29 |
| M Couleurs Inc. | 79 Chemin Larochelle, Racine, QC J0E 1Y0 | 2017-10-17 |
| Valerie Ip Creations Inc. | 51 Rue Des Bocages, Laval, QC H7W 4Z1 | 2009-02-10 |
| Boutique Vos Couleurs Inc. | 1190 Cote St-andre, Rr 2, St-jerome, QC | 1984-05-18 |
| Voyages En Couleurs Inc. | 5139 Ave De L'orimier, Montreal, QC H2H 2C1 | 1995-05-05 |
| Couleurs Atout Inc. | Chemin Terry Fox, Rr 1, Aylmer, QC J9H 5C9 | 1985-09-12 |
| Valerie J. Productions Inc. | 99 Bank Street, Ottawa, ON | 1980-11-25 |
| 162864 Canada Inc. | 47 Valerie, Kirkland, QC H9J 1K2 | 1988-06-29 |
| Bdc Dreams Inc. | 142 Valerie Cres, Wasaga Beach, ON L9Z 2P7 | 2018-08-31 |
Please comment or provide details below to improve the information on LES ENTREPRISES DE COULEURS VALERIE INC..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.