CARY PERIPHERALS INC. (Corporation# 2451352) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is March 21, 1989.
| Corporation ID | 2451352 |
| Business Number | 124532086 |
| Corporation Name | CARY PERIPHERALS INC. |
| Registered Office Address |
190 Colonnade Rd. South Unit 9 Nepean ON K2E 7J5 |
| Incorporation Date | 1989-03-21 |
| Dissolution Date | 2003-01-02 |
| Corporation Status | Dissolved / Dissoute |
| Number of Directors | 1 - 7 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| SCOTT SINCLAIR | 1300 ALBERT ST SUITE 1500, OTTAWA ON K1P 5G4, Canada |
| GEOFF HORTON | 250 BLOOR ST EAST SUITE 1600, TORONTO ON M4W 1E6, Canada |
| EDWARD AIZEN | 180 ATTWELL DR SUITE 204, ETOBICOKE ON M9W 6A9, Canada |
| JOHN DOMINELLI | 215 CONRAD CRESCENT, MARKHAM ON L3R 8T9, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 1989-03-21 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Act | 1989-03-20 | 1989-03-21 |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 1989-03-21 | current | 190 Colonnade Rd. South, Unit 9, Nepean, ON K2E 7J5 |
| Name | 1989-03-21 | current | CARY PERIPHERALS INC. |
| Status | 2003-01-02 | current | Dissolved / Dissoute |
| Status | 1989-03-21 | 2003-01-02 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2003-01-02 | Dissolution | Section: 212 |
| 1989-03-21 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Year | Annual Meeting Date | Corporation Type |
|---|---|---|
| 1998 | 1997-12-20 | Non-distributing corporation with more than 50 shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas fait appel au public et comptant plus de 50 actionnaires |
| 1997 | 1997-12-20 | Non-distributing corporation with more than 50 shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas fait appel au public et comptant plus de 50 actionnaires |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| The Graves Roofing Corporation | 174 Colonade Rd., Unit 29, Nepean, ON K2E 7J5 | 1987-03-04 |
| Canteak Wood Company Ltd. | 109 Colonnade Roay, Bay 40, Nepean, ON K2E 7J5 | 1986-05-06 |
| Starnav Corp. | 148 Colonnade Street, Suite 201, Ottawa, ON K2E 7J5 | 1983-08-12 |
| Qualserv Ltd. | 174 Colonade Road South, Unit 35-c, Nepean, ON K2E 7J5 | 1983-07-13 |
| Carley and Katz Limited | 190 Colonnade Road, Nepean, ON K2E 7J5 | 1982-11-08 |
| Mark-down Foods Inc. | 182 Colonnade Road, Nepean, ON K2E 7J5 | 1982-10-12 |
| Redifacts Ltd. | 130 Colonade Road South, Nepean, ON K2E 7J5 | 1981-02-27 |
| Matlyn Enterprises Limited | 174 Colonnade Road, Unit 29, Nepean, ON K2E 7J5 | 1979-09-19 |
| Rubflow Holdings Limited | 170 Colonnade Road, Nepean, ON K2E 7J5 | 1979-06-14 |
| Dipix Systems Limited | 120 Colonnade Road, Nepean, ON K2E 7J5 | 1978-09-08 |
| Find all corporations in postal code K2E7J5 | ||
| Name | Address |
|---|---|
| SCOTT SINCLAIR | 1300 ALBERT ST SUITE 1500, OTTAWA ON K1P 5G4, Canada |
| GEOFF HORTON | 250 BLOOR ST EAST SUITE 1600, TORONTO ON M4W 1E6, Canada |
| EDWARD AIZEN | 180 ATTWELL DR SUITE 204, ETOBICOKE ON M9W 6A9, Canada |
| JOHN DOMINELLI | 215 CONRAD CRESCENT, MARKHAM ON L3R 8T9, Canada |
| City | NEPEAN |
| Post Code | K2E7J5 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Corporation De Remorques Cary | 5280 Fairway, Lachine, QC H8T 1C2 | 1994-12-12 |
| Cary Kogan Holdings Inc. | 69 Third Avenue, Ottawa, ON K1S 2J7 | 2008-07-31 |
| Les Entreprises Cary Perzow Inc. | 627 Mccaffrey, St. Laurent, QC H4T 1N3 | 1997-06-06 |
| The Nova Scotian First Cary Company Limited | 800 RenГ©-lГ©vesque Blvd. West, Suite 2220, MontrГ©al, QC H3B 1X9 | |
| Adv Micro Peripherals Inc. | 763 Lajoie Street, Dorval, QC H9P 1G7 | 1982-10-27 |
| Teo Computers & Peripherals Inc. | 218 Yorkland Blvd., Willowdale, ON M2J 1R5 | 1983-03-31 |
| Colin's Peripherals Inc. | 689 Riviere Aux Pins, Suite 5, Boucherville, QC J4B 3A5 | 1985-08-06 |
| Brat Computers & Peripherals Ltd. | 91 Station Street, Unit 4, Ajax, ON L1S 3H2 | 1983-05-31 |
| BerniГЁres Г‰volution Inc. | 1721, Rue A.r. DГ©cary, QuГ©bec, QC G1N 3Z7 | 2007-01-24 |
| 11499882 Canada Inc. | 1721 Rue A.-r.-dГ©cary, QuГ©bec, QC G1N 3Z7 | 2019-07-05 |
Please comment or provide details below to improve the information on CARY PERIPHERALS INC..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.