RICHFIELD HOSPITALITY CORP. (Corporation# 2451301) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is March 21, 1989.
| Corporation ID | 2451301 |
| Business Number | 887745644 |
| Corporation Name | RICHFIELD HOSPITALITY CORP. |
| Registered Office Address |
407 Laurier Ave West Ottawa ON K1R 7Y7 |
| Incorporation Date | 1989-03-21 |
| Dissolution Date | 2003-09-19 |
| Corporation Status | Dissolved / Dissoute |
| Number of Directors | 1 - 10 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| PETER HIPWELL | 7081 GALLAGHER RD, NORTH GOWER ON K0A 2T0, Canada |
| MOISHE SMITH | 65 WHITEMARL DR UNIT 14, ROCKLIFFE ON K1L 8J9, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 1989-03-21 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Act | 1989-03-20 | 1989-03-21 |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 1989-03-21 | current | 407 Laurier Ave West, Ottawa, ON K1R 7Y7 |
| Name | 1989-03-21 | current | RICHFIELD HOSPITALITY CORP. |
| Status | 2003-09-19 | current | Dissolved / Dissoute |
| Status | 2003-05-15 | 2003-09-19 | Active - Dissolution Pending (Non-compliance) / Actif - Dissolution en cours (Non-conformitГ©) |
| Status | 1998-02-23 | 2003-05-15 | Active / Actif |
| Status | 1997-07-01 | 1998-02-23 | Active - Dissolution Pending (Non-compliance) / Actif - Dissolution en cours (Non-conformitГ©) |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2003-09-19 | Dissolution | Section: 212 |
| 1989-03-21 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Year | Annual Meeting Date | Corporation Type |
|---|---|---|
| 1999 | 2000-03-27 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| 159389 Canada Inc. | 407 Laurier Avenue W., Suite 41, Ottawa, ON K1R 7Y7 | 1987-12-01 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Crystal Saphir Corporation | 445 Laurier Ave W, Unit 505, Ottawa, ON K1R 0A2 | 2020-04-20 |
| Her Cannabis, Inc. | 703-445 Laurier Avenue West, Ottawa, ON K1R 0A2 | 2019-11-15 |
| Foodread Inc. | #302 - 445 Laurier Avenue West, Ottawa, ON K1R 0A2 | 2019-02-25 |
| First Mover Consulting Inc. | 2301-445 Laurier Avenue West, Ottawa, ON K1R 0A2 | 2017-08-16 |
| Gladstone Consulting Group Ltd. | 2301-445 Laurier Ave W, Ottawa, ON K1R 0A2 | 2015-12-21 |
| Lyon Circle Enterprises Inc. | 1601 - 445 Laurier Avenue West, Ottawa, ON K1R 0A2 | 2010-10-19 |
| Today Media Inc. | 445 Laurier Avenue West, Suite 2301, Ottawa, ON K1R 0A2 | 2017-05-18 |
| Rj-b3 Consulting Inc. | 445 Laurier Avenue West, Apartment 501, Ottawa, ON K1R 0A2 | 2018-01-18 |
| 11894471 Canada Inc. | 445 Laurier Avenue West, Unit 1202, Ottawa, ON K1R 0A2 | 2020-02-10 |
| Zamley Corp. | 445 Laurier Ave W, Unit 703, Ottawa, ON K1R 0A2 | 2020-04-27 |
| Find all corporations in postal code K1R | ||
| Name | Address |
|---|---|
| PETER HIPWELL | 7081 GALLAGHER RD, NORTH GOWER ON K0A 2T0, Canada |
| MOISHE SMITH | 65 WHITEMARL DR UNIT 14, ROCKLIFFE ON K1L 8J9, Canada |
| City | OTTAWA |
| Post Code | K1R7Y7 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Btl Hospitality Corp. | 610 Ford Dr Unit 2, Suite 268, Oakville, ON L6J 7W4 | 2018-01-29 |
| Kocay & Publow Hospitality Corp. | 42 Goswell Rd., Winnipeg, MB R2Y 1V1 | 2018-11-12 |
| G.t Area Hospitality Corp. | 293 Boon Avenue, Toronto, ON M6E 4A2 | 2012-03-12 |
| Bridge Hospitality Corp. | 120 Dunbar Crescent, Markham, ON L3R 6W2 | 2017-11-28 |
| Hospitality Tec Corp. | 216, 1330 Marine Dr, North Vancouver, BC V7P 1T4 | 2013-05-10 |
| Rosewell Hospitality Corp. | 301 - 7351 Victoria Park Ave, Markham, ON L3R 3A5 | 2018-01-15 |
| Mary-am Hospitality Corp. | 3500 - 2 Bloor Street East, Toronto, ON M4W 1A8 | 2009-04-14 |
| Mary-am Hospitality Corp. | 3500 - 2 Bloor Street East, Toronto, ON M4W 1A8 | |
| R. D. Hansen Hospitality Consultants Corp. | 50 Ruddington Drive, Suite 702, Willowdale, ON M2K 2J8 | 1983-10-27 |
| Lhi Hospitality Management (gp) Inc. | 66 Wellington Street West, Suite #5300, Toronto, ON M5K 1E6 |
Please comment or provide details below to improve the information on RICHFIELD HOSPITALITY CORP..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.