LES ASSOCIÉS MARQUES INTERNATIONALES (B.I.A.) INC . (Corporation# 2451204) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is March 21, 1989.
| Corporation ID | 2451204 |
| Business Number | 122190770 |
| Corporation Name |
LES ASSOCIÉS MARQUES INTERNATIONALES (B.I.A.) INC . BRANDS INTERNATIONAL ASSOCIATES (B.I.A.) INC. |
| Registered Office Address |
5775 Andover Ave Montreal QC H4T 1H6 |
| Incorporation Date | 1989-03-21 |
| Corporation Status | Active / Actif |
| Number of Directors | 1 - 10 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| ALISA WEINSTOCK | 47 Rue Windermere, Dollard-des-Ormeaux QC H9A 2C5, Canada |
| LAWRENCE WEINSTOCK | 47 Rue Windermere, Dollard-des-Ormeaux QC H9A 2C5, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 1989-03-21 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Act | 1989-03-20 | 1989-03-21 |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 1989-03-21 | current | 5775 Andover Ave, Montreal, QC H4T 1H6 |
| Name | 1989-03-21 | current | LES ASSOCIÉS MARQUES INTERNATIONALES (B.I.A.) INC . |
| Name | 1989-03-21 | current | BRANDS INTERNATIONAL ASSOCIATES (B.I.A.) INC. |
| Status | 1994-08-09 | current | Active / Actif |
| Status | 1994-07-01 | 1994-08-09 | Active - Dissolution Pending (Non-compliance) / Actif - Dissolution en cours (Non-conformitГ©) |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 1989-03-21 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Year | Annual Meeting Date | Corporation Type |
|---|---|---|
| 2020 | 2019-06-28 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 2019 | 2019-01-05 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 2018 | 2018-06-29 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| 3021211 Canada Inc. | 5765 Andover, Mount Royal, QC H4T 1H6 | 1994-04-08 |
| Norvinca Inc. | 5775 Andover, Ville Mont Royal, QC H4T 1H6 | 1978-04-13 |
| Norvinca Inc. | 5775 Andover St., Mont-royal, QC H4T 1H6 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| J.f. Beauty Inc. | 260 Ness Street, Saint-laurent, QC H4T 0A6 | 2010-05-20 |
| 3587941 Canada Inc. | 252 Rue Ness, St-laurent, QC H4T 0A6 | 1999-03-19 |
| N.e. Holding Corp. | 252 Rue Ness, Saint-laurent, QC H4T 0A6 | 2015-06-26 |
| Pereque Group Inc. | 252 Rue Ness, MontrГ©al, QC H4T 0A6 | 2015-06-26 |
| J.f. Beauty Group Inc. | 260 Ness Street, Saint-laurent, QC H4T 0A6 | 2015-11-25 |
| 9695095 Canada Inc. | 252 Rue Ness, Saint-laurent, QC H4T 0A6 | 2016-04-04 |
| N.e Realties Inc. | 252 Rue Ness, Saint Laurent, QC H4T 0A6 | 2017-02-01 |
| 12435284 Canada Inc. | 252 Rue Ness, Montreal, QC H4T 0A6 | 2020-10-21 |
| 2965381 Canada Inc. | 300 Ness Street, Saint-laurent, QC H4T 0A9 | 1993-10-21 |
| Dikobond Industries Inc. | 300 Rue Ness, Saint-laurent, QC H4T 0A9 | 1983-07-04 |
| Find all corporations in postal code H4T | ||
| Name | Address |
|---|---|
| ALISA WEINSTOCK | 47 Rue Windermere, Dollard-des-Ormeaux QC H9A 2C5, Canada |
| LAWRENCE WEINSTOCK | 47 Rue Windermere, Dollard-des-Ormeaux QC H9A 2C5, Canada |
| City | MONTREAL |
| Post Code | H4T1H6 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Meta Brands International Inc. | 9600 Meilleur Street, Suite 200, Montreal, QC H2N 2E3 | 2006-10-24 |
| NГ©ocafГ© Marques Internationales Inc. | 10747 Avenue Racette, MontrГ©al-nord, QC H1G 5H5 | 1996-10-17 |
| Freemark Apparel Brands International Inc. | 5640 ParГ© Street, MontrГ©al, QC H4P 2M1 | 2020-03-10 |
| Midwater Brands International Inc. | 276 Croissant Joncaire, Ile Bizard, QC H9C 2R1 | 2007-02-15 |
| Tradica Marques Internationale Inc. | 129 Montee De Liesse, St-laurent, QC H4T 1T9 | 1986-11-12 |
| Kin Brands Inc. | 4600 Molson, MontrГ©al, QC H1Y 0A3 | 2009-03-30 |
| Fxl Brands Inc. | 48 Pike Road, Oakville, ON L6H 6C3 | 2020-08-18 |
| Mdr Brands Inc. | 2095 Rue Monterey, Laval, QC H7L 3T6 | 2018-12-03 |
| Kin Brands Inc. | 4600 Rue Molson, MontrГ©al, QC H1Y 0A3 | |
| Les Marques Mcm Inc. | 7011 Ch De La Jolie-cote, St-danien, QC J0K 2E0 | 2003-03-14 |
Please comment or provide details below to improve the information on LES ASSOCIÉS MARQUES INTERNATIONALES (B.I.A.) INC ..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.