SYNDRAX TRAINING INCORPORATED (Corporation# 2451000) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is March 20, 1989.
| Corporation ID | 2451000 |
| Business Number | 122471543 |
| Corporation Name | SYNDRAX TRAINING INCORPORATED |
| Registered Office Address |
R.r. 2 Dunrobin ON K0A 1T0 |
| Incorporation Date | 1989-03-20 |
| Dissolution Date | 2004-07-12 |
| Corporation Status | Dissolved / Dissoute |
| Number of Directors | 1 - 10 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| DAVID S. MCDOUGALL | RR 2, DUNROBIN ON K0A 1T0, Canada |
| SYNDRA D. MCDOUGALL | RR 2, DUNROBIN ON K0A 1T0, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 1989-03-20 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Act | 1989-03-19 | 1989-03-20 |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 1989-03-20 | current | R.r. 2, Dunrobin, ON K0A 1T0 |
| Name | 1989-03-20 | current | SYNDRAX TRAINING INCORPORATED |
| Status | 2004-07-12 | current | Dissolved / Dissoute |
| Status | 2004-02-03 | 2004-07-12 | Active - Dissolution Pending (Non-compliance) / Actif - Dissolution en cours (Non-conformitГ©) |
| Status | 1997-07-01 | 2004-02-03 | Active - Dissolution Pending (Non-compliance) / Actif - Dissolution en cours (Non-conformitГ©) |
| Status | 1989-03-20 | 1997-07-01 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2004-07-12 | Dissolution | Section: 212 |
| 1989-03-20 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| 82179 Canada Limited | R.r. 2, Lansdowne, ON K0E 1L0 | 1977-06-16 |
| S.e.m.e. Limitee | R.r. 2, Scotstown, QC | 1978-04-27 |
| Miits Ltd. | R.r. 2, Barry's Bay, ON K0J 1B0 | 1988-11-22 |
| Muehling Precast & Contracting (1991) Limited | R.r. 2, Kettleby, ON L0G 1J0 | 1991-07-31 |
| 2917106 Canada Inc. | R.r. 2, Chapeau, QC J0X 1M0 | 1993-04-29 |
| Galelee Holdings Ltd. | R.r. 2, Ste-agathe Des Monts, QC | 1979-08-23 |
| Berbee & Associates Limited | R.r. 2, Baltimore, ON K0K 1C0 | 1980-04-23 |
| The Saints In Light Incorporated | R.r. 2, Chrysler, BC K0A 1R0 | 1980-05-06 |
| Construction Vanessa Inc. | R.r. 2, Magog, QC J1X 3W3 | 1978-07-12 |
| S.a.r. Le Duc D'edimbourg Cinquieme Conference D'etude Du Commonwealth-canada 1980 | R.r. 2, Rockwood, ON | 1978-10-10 |
| Find all corporations in the same location | ||
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Trigon Geophysical Explorations Limited | 156 Wren Street, Box 99, Dunrobin, ON K0A 1T0 | 1995-09-11 |
| Oddy Nocky Film Productions Inc. | 2880 Barlow Cres, Dunrobin, ON K0A 1T0 | 1995-06-13 |
| Cardiac Awareness Canada Corporation | 2215 Sixth Line Road, Dunrobin, ON K0A 1T0 | 1994-01-18 |
| The Carnugah Group Inc. | 156 Wren, Dunrobin, ON K0A 1T0 | 1992-08-27 |
| Les Entreprises Halhed Inc. | 122 Dunhaven Drive, Rr 2, Dunrobin, ON K0A 1T0 | 1990-05-29 |
| Lacland Luxury Homes Corporation | Stone Ayr Estate, Po Box 160, Rr 1, Dunrobin, ON K0A 1T0 | 1989-04-17 |
| Astropower Canada Ltd. | 3098 Barlow Crescent Rr 1, Dunrobin, ON K0A 1T0 | 1988-10-26 |
| L'association Canadienne De L'energie Du Sol | 2978 Barlow Cres., Dunrobin, ON K0A 1T0 | 1987-09-02 |
| Port-a-tech Computer Services & Consulting Inc. | 2825 Barlow Crescent, Dunrobin, ON K0A 1T0 | 1986-11-07 |
| Richard L. Chown & Associates Inc. | 3548 Greenland, Dunrobin, ON K0A 1T0 | 1986-08-13 |
| Find all corporations in postal code K0A1T0 | ||
| Name | Address |
|---|---|
| DAVID S. MCDOUGALL | RR 2, DUNROBIN ON K0A 1T0, Canada |
| SYNDRA D. MCDOUGALL | RR 2, DUNROBIN ON K0A 1T0, Canada |
| City | DUNROBIN |
| Post Code | K0A1T0 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| St Jean Training Incorporated | 154 Clarence St., Ottawa, ON K1N 5P8 | 2009-12-04 |
| Canadian Dpa Training Incorporated | 403 Pheasant Lane, Midland, ON L4R 5H3 | 2007-09-21 |
| Adaptive Security Training Incorporated | 333 Parkside Dr, Petrolia, ON N0N 1R0 | 2017-05-12 |
| Thinkforce Training Incorporated | 15 Cross Street, Ingersoll, ON N5C 1B1 | 2011-04-19 |
| Dakit Training Solutions Incorporated | 804 Brissac, Orleans, ON K4A 3C2 | 2001-02-15 |
| Ngj Corporate First Aid Training Incorporated | 660 Savoy Cres, Mississauga, ON L5R 3B3 | 2015-06-01 |
| Lamperd Training Incorporated | 32 Price Ave Unit 11, Welland, ON L3C 1L5 | 2011-12-17 |
| Safetywatch Training and Consulting Incorporated | 55 16789 60 Ave, Surrey, BC V3S 1S8 | 2012-09-19 |
| Avcat Training Incorporated | Apt 301 9959 Third Street, Sidney Bc, BC V8L 3B1 | 1987-04-13 |
| Ds Training Solutions Incorporated | 69 Sangro Loop, Borden, ON L0M 1C0 | 2019-10-01 |
Please comment or provide details below to improve the information on SYNDRAX TRAINING INCORPORATED.
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.