SOCIETE DE GESTION LEONARD, PREZEAU, ROY INC. (Corporation# 2450437) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is March 20, 1989.
| Corporation ID | 2450437 |
| Corporation Name | SOCIETE DE GESTION LEONARD, PREZEAU, ROY INC. |
| Registered Office Address |
351 Rue Roy Est Montreal QC H2W 1N1 |
| Incorporation Date | 1989-03-20 |
| Dissolution Date | 1994-05-05 |
| Corporation Status | Dissolved / Dissoute |
| Number of Directors | 1 - 10 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| PAUL ROY | 173 AVENUE DES PINS EST APP. 31, MONTREAL QC H2W 1N9, Canada |
| ANDRE LEONARD | 173 AVENUE DES PINS EST APP.32, MONTREAL QC H2W 1N9, Canada |
| GUY PREZEAU | 3445 RUE DELORIMIER, MONTREAL QC H2W 2X5, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 1989-03-20 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Act | 1989-03-19 | 1989-03-20 |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 1989-03-20 | current | 351 Rue Roy Est, Montreal, QC H2W 1N1 |
| Name | 1989-03-20 | current | SOCIETE DE GESTION LEONARD, PREZEAU, ROY INC. |
| Status | 1994-05-05 | current | Dissolved / Dissoute |
| Status | 1991-07-01 | 1994-05-05 | Active - Dissolution Pending (Non-compliance) / Actif - Dissolution en cours (Non-conformitГ©) |
| Status | 1989-03-20 | 1991-07-01 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 1994-05-05 | Dissolution | |
| 1989-03-20 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Gestion Roy & Leonard Inc. | 351 Roy Est, Montreal, QC H2W 1N1 | 1986-11-17 |
| 149324 Canada Inc. | 300 Leo Pariseau, Suite 2000 Po Box 994, Montreal, QC H2W 1N1 | 1986-03-12 |
| 107074 Canada Inc. | 300 Rue Leo Pariseau, Suite 900, Montreal, QC H2W 1N1 | 1981-05-13 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Jean-michel Ravon Productions Inc. | 4225 Rue St-dominique, App. 612, Montreal, QC H2W 2T5 | 1997-06-05 |
| Du Vert Au Rouge Inc. | 202-3762, Rue Saint-dominique, MontrГ©al, QC H2W 0A2 | 2014-10-29 |
| 12356635 Canada Inc. | 3861 Boulevard Saint-laurent, #42017, MontrГ©al, QC H2W 1A0 | 2020-09-21 |
| 12253631 Canada Inc. | 64 Rue Marie-anne, MontrГ©al, QC H2W 1A2 | 2020-08-08 |
| Cursuum Inc. | 66, Marie-anne Est, MontrГ©al, QC H2W 1A2 | 2013-04-23 |
| Ngo Studios Inc. | 15, Rue Marie-anne Ouest Suite 502, Montreal, QC H2W 1B6 | 2011-11-11 |
| Nathaniel/anik Communications Inc. | 200 - 15 Marie-anne Ouest, Montreal, QC H2W 1B6 | 2010-10-13 |
| Intema Solutions Inc. | 15 Marie-anne Street West, Suite 200, Montreal, QC H2W 1B6 | |
| 9892834 Canada Inc. | 101 Marie-anne Street W., Suite 2, MontrГ©al, QC H2W 1B7 | 2016-09-02 |
| 9646132 Canada Inc. | 101 Marie-anne West, Suite 2, MontrГ©al, QC H2W 1B7 | 2016-02-26 |
| Find all corporations in postal code H2W | ||
| Name | Address |
|---|---|
| PAUL ROY | 173 AVENUE DES PINS EST APP. 31, MONTREAL QC H2W 1N9, Canada |
| ANDRE LEONARD | 173 AVENUE DES PINS EST APP.32, MONTREAL QC H2W 1N9, Canada |
| GUY PREZEAU | 3445 RUE DELORIMIER, MONTREAL QC H2W 2X5, Canada |
| City | MONTREAL |
| Post Code | H2W1N1 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Gestion Bernard Prezeau Inc. | 1555 Chicoine, Vaudreuil-dorion, QC J7V 8P2 | 1985-09-30 |
| Societe De Gestion Marc Leclerc Inc. | 8200 Rue Joubert, St-leonard, QC | 1979-12-17 |
| La Societe De Gestion Panthrax Inc. | 5845 Place Charmenil, St-leonard, QC H1S 1N7 | 1981-09-23 |
| Societe Financier Et Gestion International P.s. Inc. | 8000 Boul Langelier, St-leonard, QC H1P 3K2 | 1982-10-13 |
| Societe De Gestion, D'etudes Et Recherches En Construction (sogerco) Inc. | 8305 Alphonse Desjardins, St-leonard, QC H1P 2V4 | 1980-04-28 |
| La Societe D'investissements Et De Gestion Pierre-rene Alajarin (sigpra) Inc. | 4570 Jean Talon East, Suite 203, St-leonard, QC H1S 1K2 | 1981-09-02 |
| Gestion St-leonard I.c. Inc. | 6077 De Bellefeuille, St-leonard, QC H1S 1B9 | 1983-03-23 |
| La Societe D'investissement Leonard Kantor Ltee | 5390 Decarie Boul, Montreal, QC H3X 2J1 | |
| Prezeau Refrigeration Inc. | 107 Rodrigue, Lafontaine, QC J7Y 3Y2 | 1985-03-13 |
| Dpi Denise Prezeau International Inc. | 537 Chemin Jordan, Sutton, QC J0E 2K0 | 1996-08-20 |
Please comment or provide details below to improve the information on SOCIETE DE GESTION LEONARD, PREZEAU, ROY INC..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.