IANNELLI-MERULLA INC. (Corporation# 2449986) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is March 17, 1989.
| Corporation ID | 2449986 |
| Business Number | 883781676 |
| Corporation Name | IANNELLI-MERULLA INC. |
| Registered Office Address |
465 St-jean St. Suite 400 Montreal QC H2Y 2R6 |
| Incorporation Date | 1989-03-17 |
| Dissolution Date | 2000-03-10 |
| Corporation Status | Dissolved / Dissoute |
| Number of Directors | 1 - 6 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| DINA MERULLA | 1015 CARMEL, CHOMEDEY QC H7W 4J7, Canada |
| JOHN LEA | 215 SYDNEY-CUNNINGHAM, BEACONSFIELD QC H9W 6A4, Canada |
| PINA IANNELLI | 10125 VERVILLE, MONTREAL QC H3L 3E4, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 1989-03-17 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Act | 1989-03-16 | 1989-03-17 |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 1989-03-17 | current | 465 St-jean St., Suite 400, Montreal, QC H2Y 2R6 |
| Name | 1989-03-17 | current | IANNELLI-MERULLA INC. |
| Status | 2000-03-10 | current | Dissolved / Dissoute |
| Status | 1996-07-01 | 2000-03-10 | Active - Dissolution Pending (Non-compliance) / Actif - Dissolution en cours (Non-conformitГ©) |
| Status | 1989-03-17 | 1996-07-01 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2000-03-10 | Dissolution | Section: 212 |
| 1989-03-17 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Year | Annual Meeting Date | Corporation Type |
|---|---|---|
| 1994 | 1993-01-22 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Kelly + Aylen Marketing & Communications Inc. | 465 St-jean, Suite 303, Montreal, QC H2Y 2R6 | 1992-12-01 |
| Contimar Maritime Inc. | 465 St Jean, Suite 1001, Montreal, QC H2Y 2R6 | 1988-10-20 |
| Laurental Terminal & Transport Inc. | 465 St.jean, Room 303, Montreal, QC H2Y 2R6 | 1986-05-20 |
| Falconship Ltee | 465 St. Jean St., Suite 1005, Montreal, QC H2Y 2R6 | 1982-09-02 |
| 100521 Canada Inc. | 465 Saint-jean, Bur. 303, Montreal, QC H2Y 2R6 | 1980-09-12 |
| Fonds Executif Du Canada Ltee | 465 St John St, Ste 409, Montreal, QC H2Y 2R6 | 1962-05-14 |
| I.c.i. International Container Inspection Ltd. | 465 St. Jean Street, Suite 309, Montreal, QC H2Y 2R6 | 1977-01-18 |
| Les Expediteurs Internationaux A. & K. Limitee | 465 St-jean, Suite 604, Montreal, QC H2Y 2R6 | 1980-03-11 |
| Developpement & Gestion Milleniumgest Inc. | 465 St-jean, Suite 306, Montreal, QC H2Y 2R6 | 1990-06-27 |
| Margate Maritime & Agence Ltee | 465 St. Jean Street, Montreal, QC H2Y 2R6 | 1973-09-10 |
| Find all corporations in postal code H2Y2R6 | ||
| Name | Address |
|---|---|
| DINA MERULLA | 1015 CARMEL, CHOMEDEY QC H7W 4J7, Canada |
| JOHN LEA | 215 SYDNEY-CUNNINGHAM, BEACONSFIELD QC H9W 6A4, Canada |
| PINA IANNELLI | 10125 VERVILLE, MONTREAL QC H3L 3E4, Canada |
| City | MONTREAL |
| Post Code | H2Y2R6 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Agents / Manufacturiers Charles Merulla Inc. | 26 Rue Des Pommier, Vaudreuil-dorion, QC J7V 0K1 | 2002-04-10 |
Please comment or provide details below to improve the information on IANNELLI-MERULLA INC..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.