ASSOCIES EN CONSULTATION EXCEL-MAN INC. (Corporation# 2449757) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is March 28, 1989.
| Corporation ID | 2449757 |
| Business Number | 873869473 |
| Corporation Name |
ASSOCIES EN CONSULTATION EXCEL-MAN INC. EXCEL-MAN CONSULTING ASSOCIATES INC. |
| Registered Office Address |
305 Des Peupliers St-bruno QC J3V 2M2 |
| Incorporation Date | 1989-03-28 |
| Dissolution Date | 1997-09-23 |
| Corporation Status | Dissolved / Dissoute |
| Number of Directors | 1 - 5 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| ETIENNE EISENHOWER | 305 DES PEUPLIERS, ST-BRUNO QC J3V 2M2, Canada |
| DEIRDRE ETIENNE | 305 DES PEUPLIERS, ST-BRUNO QC J3V 2M2, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 1989-03-28 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Act | 1989-03-27 | 1989-03-28 |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 1989-03-28 | current | 305 Des Peupliers, St-bruno, QC J3V 2M2 |
| Name | 1989-03-28 | current | ASSOCIES EN CONSULTATION EXCEL-MAN INC. |
| Name | 1989-03-28 | current | EXCEL-MAN CONSULTING ASSOCIATES INC. |
| Status | 1997-09-23 | current | Dissolved / Dissoute |
| Status | 1992-07-01 | 1997-09-23 | Active - Dissolution Pending (Non-compliance) / Actif - Dissolution en cours (Non-conformitГ©) |
| Status | 1989-03-28 | 1992-07-01 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 1997-09-23 | Dissolution | |
| 1989-03-28 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Year | Annual Meeting Date | Corporation Type |
|---|---|---|
| 1990 | 1990-03-26 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Gestion M.s.j. Inc. | 3217 Rue De L'hamamelis, St-bruno, QC J3V 0A3 | 2015-07-14 |
| Tube4 Conveyor Inc. | 3172 Rue Hamamelis, St-bruno De Montarville, QC J3V 0A3 | 2014-09-24 |
| 6363938 Canada Inc. | 3162 Rue De L'hamamГ€lis, St Bruno, QC J3V 0A3 | 2005-03-16 |
| Les Placements Yves Baillargeon Ltee | 3305, Rue De L'aronia, Saint-bruno-de-montarville, QC J3V 0A4 | 1980-05-12 |
| Sokologistik Inc. | 3010, Rue Du Gadelier, Saint-bruno, QC J3V 0A5 | 2013-08-28 |
| Camapro Services Inc. | 3141, Rue Du Gadelier, Saint-bruno, QC J3V 0A5 | 2008-08-22 |
| 6798641 Canada Inc. | 3081 Rue Du Gadelier, Saint-bruno, QC J3V 0A5 | 2007-06-29 |
| Camapro Solutions Inc. | 3141 Rue Du Gadelier, Saint Bruno, QC J3V 0A5 | 2006-11-30 |
| Virtual Eye Care Md Inc. | 3200 Blv. De Boucherville, St-bruno, QC J3V 0A5 | 2006-06-07 |
| Virtual Eyes Md Inc. | 3200 Blv. De Bourcheville, St. Bruno, QC J3V 0A5 | 2006-04-21 |
| Find all corporations in postal code J3V | ||
| Name | Address |
|---|---|
| ETIENNE EISENHOWER | 305 DES PEUPLIERS, ST-BRUNO QC J3V 2M2, Canada |
| DEIRDRE ETIENNE | 305 DES PEUPLIERS, ST-BRUNO QC J3V 2M2, Canada |
| City | ST-BRUNO |
| Post Code | J3V2M2 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| BeautÉ Excel Inc. | 1 First Canadian Place, 44th Floor, Toronto, ON M5X 1B1 | 1997-02-06 |
| Les Bagages Excel Inc. | 43 Croissant De La Moselle, St-lambert, QC J4C 1W1 | 1996-04-25 |
| Parquets Mosaiques Excel Inc. | 541, Rue Dalcourt, Louiseville, QC J5V 2Z7 | 1982-04-27 |
| Isolation Excel Ltee | 2610 Est, Rue Henri Bourassa, Suite 101, Montreal, QC H2B 1V6 | 1976-11-08 |
| Les Enveloppes Adhesives Excel Inc. | 011260 Richmond Avenue, Montreal, QC H3K 2H2 | 1979-06-01 |
| Chariots Excel Inc. | 178 Rue Lachapelle, Vaudreuil-dorion, QC J7V 9S7 | 2016-03-14 |
| Excel Linen Supplies Ltd. | 4115 Sherbrooke St. West, Montreal, QC H3Z 1K9 | 1967-03-28 |
| Les Mines D'or Excel Inc. | 1155 Boulevard RenГ©-lГ©vesque Ouest, Suite 2500, MontrГ©al, QC H3B 2K4 | |
| Excel Shred Inc. | 44 Rue Carmel, Hudson, QC J0P 1H0 | 2012-03-09 |
| Imprimerie Et Emballage Excel-lead Inc. | 9525 Henri-bourassa St. East, Montreal, QC H1E 1P8 | 1983-02-14 |
Please comment or provide details below to improve the information on ASSOCIES EN CONSULTATION EXCEL-MAN INC..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.