Groupe-Orient Anjou-MontrГ©al (Corporation# 2449595) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is March 15, 1989.
| Corporation ID | 2449595 |
| Corporation Name | Groupe-Orient Anjou-MontrГ©al |
| Registered Office Address |
10301 Boul Ray Lawson Anjou QC H1J 1L6 |
| Incorporation Date | 1989-03-15 |
| Dissolution Date | 1995-05-22 |
| Corporation Status | Dissolved / Dissoute |
| Number of Directors | 3 - 3 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| JACQUES CHEVREFILS | 7631 DE LA SEINE, ANJOU QC H1K 1T5, Canada |
| DIANE DAVID | 7821 WILBROD BONIN, ANJOU QC H1K 4K7, Canada |
| HERVE BOUCHEIX | 10301 BOUL RAY LAWSON, ANJOU QC H1J 1L6, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 1989-03-15 | current |
Canada Corporations Act - Part II (CCA - Part II) Loi sur les corporations canadiennes - partie II (LCC - Partie II) |
| Act | 1989-03-14 | 1989-03-15 |
Canada Corporations Act - Part II (CCA - Part II) Loi sur les corporations canadiennes - partie II (LCC - Partie II) |
| Address | 1989-03-15 | current | 10301 Boul Ray Lawson, Anjou, QC H1J 1L6 |
| Name | 1989-03-15 | current | Groupe-Orient Anjou-MontrГ©al |
| Status | 1995-05-22 | current | Dissolved / Dissoute |
| Status | 1989-03-15 | 1995-05-22 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 1995-05-22 | Dissolution | |
| 1989-03-15 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| 3437736 Canada Inc. | 10 251 Boul. Ray-lawson, Anjou, QC H1J 1L6 | 1998-01-19 |
| Ifi Canada Inc. | 10001 Rue Ray Lawson, Anjou, QC H1J 1L6 | 1997-09-01 |
| Fribec Warehouses (1993) Ltd. | 9999 Ray Lawson Blvd., Anjou, QC H1J 1L6 | 1993-05-21 |
| Articles De Loisirs Magnatrim Inc. | 9999 Ray-lawson Blvd., D'anjou, QC H1J 1L6 | 1986-08-01 |
| Arago Machinery Limited | 10,301 R Ray Lawson, Ville D'anjou, QC H1J 1L6 | 1972-09-20 |
| Commonwealth Warehouses (canada) Limited | 9999 Ray Lawson Blvd, Ville D'anjou, QC H1J 1L6 | 1970-07-23 |
| Les Entrepots Fribec Warehouses Ltd. | 9999 Ray Lawson Blvd., Ville D'anjou, QC H1J 1L6 | 1974-11-20 |
| Produits Loisirs Recsport Inc. | 9999 Ray Lawson Blvd, Anjou, QC H1J 1L6 | 1989-10-26 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Aliments Bmeatless Inc. | 9750, Boulevard Des Sciences, Laval, QC H1J 0A1 | 2019-09-25 |
| Frisco Sun Investments Inc. | 9750 Des Sciences, Anjou, QC H1J 0A1 | 2002-11-08 |
| Gestion Nouven Inc. | 9750, Boulevard Des Sciences, Laval, QC H1J 0A1 | 2019-09-25 |
| 7549229 Canada Inc. | 7700 Bombardier, Anjou, QC H1J 0A2 | 2010-08-03 |
| Lafco Tooling Inc. | 7700 Rue Bombardier, Anjou, QC H1J 0A2 | 1986-12-31 |
| 7549237 Canada Inc. | 7700 Bombardier, Anjou, QC H1J 0A2 | 2010-08-03 |
| 10026646 Canada Inc. | 8540 Av. Des Ponts-de-cГ©, MontrГ©al, QC H1J 0A3 | 2016-12-16 |
| Produits Sanitaires Polac Inc. | 9839, MÉtropolitain Est, Anjou, QC H1J 0A4 | 2006-08-30 |
| 4306350 Canada Inc. | 9771 Boul. MÉtropolitain Est, MontrÉal, QC H1J 0A4 | 2005-07-14 |
| Montreal Stapler (1992) Inc. | 9839 Boul. Metropolitain Est, Anjou, QC H1J 0A4 | 1992-08-27 |
| Find all corporations in postal code H1J | ||
| Name | Address |
|---|---|
| JACQUES CHEVREFILS | 7631 DE LA SEINE, ANJOU QC H1K 1T5, Canada |
| DIANE DAVID | 7821 WILBROD BONIN, ANJOU QC H1K 4K7, Canada |
| HERVE BOUCHEIX | 10301 BOUL RAY LAWSON, ANJOU QC H1J 1L6, Canada |
| City | ANJOU |
| Post Code | H1J1L6 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Le Groupe A & A (sim) Inc. | 10 985 L. H. Lafontaine, Bureau 101, MontrÉal Anjou, QC H1J 2E8 | 2009-08-25 |
| Les Couleurs De L'orient Inc. | 4744 Roslyn Avenue, Montreal, QC H3W 2L2 | 1995-02-28 |
| Couleurs D'orient | 340 Albert Street, Ottawa, ON K1R 7Y6 | 2017-10-30 |
| Le Groupe A&a SpГ©cialiste Du Document (montrГ©al) Inc. | 10985 Boul. Louis-h. Lafontaine, Anjou, QC H1J 2E8 | 1978-12-18 |
| Groupe Oklo Limitee | 2195 Orient Park Drive, Ottawa, ON K1B 4W3 | 1981-07-28 |
| Compagnie D'expedition Maple-orient Ltee | 110 De La Barre, Suite 1825, Longueuil, QC J4K 1A3 | 1993-05-19 |
| Orient Telecom Corporation | 4000 De Maisonneuve, Suite 3203, Westmount, QC H3Z 1J9 | 1996-08-09 |
| Orient Bridge Tours Inc. | 1253 Mcgill College, Suite 155, Montreal, QC H3B 2Y5 | 1999-03-12 |
| Trans Orient Crafts (o.b.) Inc. | 23 Dollard, Mart D Po Box 1232, Montreal, QC H5A 1G7 | 1985-07-18 |
| Paroisse Kimbanguiste De MontrÉal-anjou | 6261 Boulevard Roi-rene, #07, Montreal-anjou, QC H1K 3G4 | 2015-01-15 |
Please comment or provide details below to improve the information on Groupe-Orient Anjou-MontrГ©al.
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.