1992 INTERNATIONAL CONGRESS ON ARCHIVES CORPORATION (Corporation# 2449579) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is March 16, 1989.
| Corporation ID | 2449579 |
| Business Number | 131757007 |
| Corporation Name |
1992 INTERNATIONAL CONGRESS ON ARCHIVES CORPORATION CORPORATION DU CONGRES INTERNATIONAL DES ARCHIVES 1992 |
| Registered Office Address |
1945 Rue Mullins Pointe St-hcarles QC H3K 1N9 |
| Incorporation Date | 1989-03-16 |
| Dissolution Date | 2005-05-02 |
| Corporation Status | Dissolved / Dissoute |
| Number of Directors | 4 - 4 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| CLAUDE MINOTTO | 16 RUE GOLF, POINTE-CLAIRE QC H9S 4N5, Canada |
| ROBERT GARON | 1130 CH. SAINTE-FOY, APT 403, QUEBEC QC G1S 4P7, Canada |
| RICHARD JUNEAU | 560 RUE BEAUSOLEIL, MONTREAL QC H1A 4H6, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 1989-03-16 | current |
Canada Corporations Act - Part II (CCA - Part II) Loi sur les corporations canadiennes - partie II (LCC - Partie II) |
| Act | 1989-03-15 | 1989-03-16 |
Canada Corporations Act - Part II (CCA - Part II) Loi sur les corporations canadiennes - partie II (LCC - Partie II) |
| Address | 1989-03-16 | current | 1945 Rue Mullins, Pointe St-hcarles, QC H3K 1N9 |
| Name | 1989-10-02 | current | 1992 INTERNATIONAL CONGRESS ON ARCHIVES CORPORATION |
| Name | 1989-10-02 | current | CORPORATION DU CONGRES INTERNATIONAL DES ARCHIVES 1992 |
| Name | 1989-03-16 | 1989-10-02 | COMITE ORGANISATEUR DU CONGRES INTERNATIONAL DES ARCHIVES 1992 |
| Status | 2005-05-02 | current | Dissolved / Dissoute |
| Status | 1989-03-16 | 2005-05-02 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2005-05-02 | Dissolution | Section: Part II of CCA / Partie II de la LCC |
| 1989-03-16 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Year | Annual Meeting Date | Corporation Type |
|---|---|---|
| 1998 | 1998-01-30 | |
| 1997 | 1998-01-30 | |
| 1996 | 1998-01-30 |
| Address | 1945 RUE MULLINS |
| City | POINTE ST-HCARLES |
| Province | QC |
| Postal Code | H3K 1N9 |
| Country | Canada |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Management Build Canada Inc. | 6-1960 Rue Wellington, MontrГ©al, QC H3K 0A1 | 2011-11-15 |
| Halder Realty Corp. | 1960 Wellington, Suite 06, 207, Montreal, QC H3K 0A1 | 2011-03-24 |
| Simon Papineau Holding Corporation | 1960 Wellington, Suite 306, MontrÉal, QC H3K 0A1 | 2008-11-10 |
| Starboy A&r Inc. | 1175 Rue D'argenson, MontrГ©al, QC H3K 0A2 | 2020-09-03 |
| Komunik Corporation - | 1500 St-patrick Street, MontrÉal, QC H3K 0A3 | |
| 10975184 Canada Inc. | 5-344 Rue Sainte-madeleine, Montreal, QC H3K 0A5 | 2018-09-03 |
| Erp Happy Corp. | 6-350 Rue Sainte Madeleine, Montreal, QC H3K 0A5 | 2017-01-27 |
| 11136950 Canada Inc. | 1210 Rue De La Sucrerie, MontrГ©al, QC H3K 0A7 | 2018-12-09 |
| Le Panier Noir Inc. | 109-2727 Rue Saint-patrick, MontrГ©al, QC H3K 0A8 | 2020-07-21 |
| Mekanys Inc. | 619, 2727 Rue Saint-patrick, MontrГ©al, QC H3K 0A8 | 2020-03-09 |
| Find all corporations in postal code H3K | ||
| Name | Address |
|---|---|
| CLAUDE MINOTTO | 16 RUE GOLF, POINTE-CLAIRE QC H9S 4N5, Canada |
| ROBERT GARON | 1130 CH. SAINTE-FOY, APT 403, QUEBEC QC G1S 4P7, Canada |
| RICHARD JUNEAU | 560 RUE BEAUSOLEIL, MONTREAL QC H1A 4H6, Canada |
| City | POINTE ST-HCARLES |
| Post Code | H3K1N9 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Corporation of The International Congress of Physical Sciences - 1976 | C.p. 1976, Quebec, QC G1K 7M1 | 1974-07-03 |
| Canadian Council of Archives | 1912-130 Albert Street, Ottawa, ON K1P 5G4 | 1988-03-02 |
| HÉritage Archives CommanditÉ Inc. | 2500-2020, Boul. Robert-bourassa, Montréal, QC H3A 2A5 | 2018-09-13 |
| Fondation Canadienne Des Archives | 332 Sheppard Avenue East, Willowdale, ON M2N 3B4 | 1995-04-20 |
| Canadian Heritage Digital Archives | 11 Elsa Drive, Gormley, ON L0H 1G0 | 2005-06-17 |
| Fondation Des Archives Historiques Du Diocèse De Québec | 215, Rue Saint-jacques, Bur. 300, MontrÉal, QC H2Y 1M6 | 2002-11-18 |
| Le Musee Et Archives Canadiens De Radiodiffusion | 444 Rhodes Avenue, Toronto, ON M4L 3A5 | 1998-04-20 |
| Les Archives De La Vie De Famille Du Canada Inc. | 2500 Ave Pierre Dupuy, Suite 307, Montreal, QC H3C 4L1 | 1993-09-21 |
| Association of Canadian Map Libraries and Archives | 395 Wellington Street, Ottawa, ON K1A 0N3 | 1977-09-23 |
| Library and Archives Canada Foundation | 160 Elgin Street, Suite 2600, Ottawa, ON K1P 1C3 | 2018-01-25 |
Please comment or provide details below to improve the information on 1992 INTERNATIONAL CONGRESS ON ARCHIVES CORPORATION.
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.